Jäähoki

Sidney Crosby’st sai kuningliku jäähokiklubi esimene kapten (2)

Ott Järvela, 19. mai 2015, 07:00
NUMBER ÜKS: Kanadalane Sidney Crosby on esimene jäähokimängija, kes tõstnud kaptenina pea kohale Stanley karika ja MM-tiitli ning võitnud olümpiakulla.Foto: Reuters / Scanpix
Jäähoki kolm ülimat autasu – Stanley karikas, olümpiakuld, MM-kuld – on läbi aegade võitnud 26 mängijat. Pühapäevases MM-finaalis Kanada – Venemaa (6:1) sai Sidney Crosby’st esimene, kes jõudnud kõigi nendeni meeskonna kaptenina­.

Crosby auhinnakapis on 2010. ja 2014. aasta olümpiakullad ning 2009. aasta Stanley karikavõit Pittsburgh Penguinsi ridades, ent MMil oli ta varem mänginud vaid korra. 2006 oli ta Riias toimunud turniiril küll 16 punktiga resultatiivseim hokimees, ent meeskond leppis neljanda kohaga.

Crosby teine katse MMil oli täistabamus – tema juhitud Kanada meeskond pühkis kõigi vastastega põrandat. Alagrupis alistati Läti 6:1, Saksamaa 10:0, Tšehhi 6:3, Rootsi 6:4, Prantsusmaa 4:3, Šveits 7:2 ja Austria 10:2. Veerandfinaalis purustati Valgevene 9:0, poolfinaalis uuesti Tšehhi 2:0 ja finaalis Venemaa 6:1.

Punasel hokimasinal löödi hammasrattad kurku teise kolmandiku alguses, kui 6 minuti ja 10 sekundi jooksul paisus 1:0 edu 4:0 peale. Väravad pakatasid osavusest ja stiilist, Venemaa kaitsest jäeti abitu mulje. Kanada ülekaal peegeldus hästi ka pealevisete arvestuses, mis võideti 37:12.

Kolme Kulla Klubi esimeseks kapteniks saanud Crosby arvele kanti finaalis Kanada kolmas värav. "Mul on suur au Kolme Kulla Klubiga liituda. Olen õnnelik mees, et olen kuulunud mitmesse suurepärasesse meeskonda, aga siia seltskonda pääsemiseks on õnne ka vaja," sõnas Crosby.

Kanada meeskond pälvis ka miljoni Šveitsi frangi (ca 950 000 eurot) suuruse eripreemia, sest võitis turniiri kõik 10 kohtumist normaalajal (uskumatu väravate vahega 66:15!). Sama oli mullu suutnud ka Venemaa, aga toona polnud Rahvusvahelise Jäähokiliidu (IIHF) partnerid säärast auhinda välja pannud.

"MMile tulles eeldasin tasavägiseid kohtumisi. 2:0 võidetud poolfinaal Tšehhiga võinuks lõppeda ükskõik kuidas, aga Venemaa vastu mängisime suurepäraselt. Keegi ei tule MM-finaalis jääle mõttega, et võidame 6:1, ent realiseerisime võimalused, kaitsjad toetasid rünnakut ja väravavahitöö oli priima. Meeskondlik võit," kiitis kapten Crosby.

Maailma edetabelis neljandalt kohalt esimeseks tõusnud Kanada (järgnevad Venemaa, Rootsi ja Soome) jaoks oli tegu esimese MM-tiitliga pärast 2007. aastat. Autasu kaitstakse aasta pärast Moskvas ja Peterburis toimuval turniiril.

Jäähoki Kolme Kulla Klubi

• Stanley karika, olümpiakulla ja MM-kulla on võitnud 26 jäähokimängijat neljast riigist.

• Venemaalt Valeri Kamenski, Aleksei Gussarov, Vjatšeslav Fetissov, Igor Larionov, Aleksander Mogilnõi, Vladimir Malahhov.

• Kanadast Rob Blake, Joe Sakic, Brendan Shanahan, Scott Niedermayer, Chris Pronger, Eric Staal, Jonathan Toews, Patrice Bergeron, Sidney Crosby.