Spordiblogi

Ville Arike | Moskva CSKA rikkus Euroliiga finaali (3)

Ville Arike, 19. mai 2015, 07:00
Madridi Reali korvpallurite võidujoovastus.Foto: AFP / Scanpix
Pühapäeva õhtul krooniti Madridi Reali korvpallimeeskond lõpuks ometi Euroliiga võitjaks. Pablo Laso ja tema hoolealused tõestasid 78:59 eduga Pireuse Olympiacose üle, et neis on võitjaainest. Kui kahel eelmisel aastal finaalis kaotanud meeskond korranuks üleeilegi sama, saaks seltskonda küll luuseriteks nimetada.

Kreeka klubi võitis küll esimese veerandaja, ent kaotas teise 9:20 ja oli poolajaks taga 28:35. Kolmandal veerandil tehti veel üks 12punktiline spurt, aga see jäi ka külaliste viimaseks. Olympiacose liider Vassilis Spanoulis tegutses teist mängu järjest miinusmärgiga ning kui poolfinaalis CSKAga suutis ta viimastel minutitel siiski ime korda saata, siis finaalis ajas oma rida lõpuni välja. Ei leidunud ka mõnda teist meest, kes vägitükki tegema hakkaks, ehkki septembris Eesti koondise vastu mängima hakkav Belgia kodakondne Matt Lojeski jõudis 17 punktini.

Ühesõnaga, seekord polnud finaal päris finaali vääriline. Euroopas leidub üks klubi, kelle osalusel olnuks kullaheitlus ilmselt oluliselt põnevam. See on CSKA, kes oskas viimase nelja aasta jooksul kaotada Final Fouris Olympiacosele juba kolmandat korda. Ning tuttaval moel – lõpuminuteil parajast eduseisust.

Just seetõttu saabki ülekantud tähenduses öelda, et CSKA rikkus finaalmängu – sellega, et ta seal ei osalenud. Ka Venemaa meedia arvas, et riigi esiklubi pidanuks pühapäeval astuma Reali, mitte Fenerbahce Ülkeri vastu, ega halastanud patuoinastele.

See on teada – poolfinaalis 9 viskest 2 tabanud ja 6 pallikaotust teinud Miloš Teodosic. Tal on ebaõnnestunud karjääri kõik neli Euroliiga Final Fouri (esimest korda osales ta seal 2010. aastal Olympiacose koosseisus)! Serbia koondist esindades on 28aastase mängumehe esitused paremini välja tulnud.

Just siin nähakse põhjust, miks ei teinud CSKA sisse nii pikka vahet, et isegi Spanoulis poleks viimase kolme minutiga enam midagi suutnud. Ning kui Teodosici lõpule ei saanud enam midagi ette heita, siis ebaõnnestuja rolli võttis üle Nando De Colo. "Kas CSKA on värvanud kaks finaale kaotavat mängujuhti?" ahastas ajaleht Sport-Ekspress ning tegi klubijuhtidele ettepaneku katkestada Teodosici mullu sõlmitud uus kolmeaastane leping.

Peatreenerina teist aastat (esimest CSKAs) töötava Dimitris Itoudise kohta öeldakse, et ta peab veel kasvama. Ent võtta saab temagi – miks hoidis Teodosicit mängus lausa 23 ja auke edukalt lappinud Andrei Kirilenkot ainult 19 minutit. Ning miks jättis lõpus pingile 7 vaheltlõiget teinud kaitsespetsi Aaron Jacksoni, kes suutnuks Spanoulise pallist üldse eemal hoida.

Võitjast ka. Kõige paremini väljendus ilmselt Reali peatreener Laso: "Mul on sõnu raske leida – olen väga, väga õnnelik! Tahan tänada sel hooajal suure töö ära teinud mängijaid. Meil on olnud raskeid hetki, kui jäime ühtseks. Meil on koosseisus 13 staari ja minu ülesanne oli moodustada neist tiim."

Real võitis Euroliiga pärast 20aastast vaheaega. Kullamängu resultatiivseimaks kerkis kolmandal veerandil kaugviseteseeriaga murrangu toonud Jaycee Carroll (16 punkti). Final Fouri MVPks valiti aga argentiinlasest veteran, eelmisel suvel ka Eesti koondise vastu mänginud Andres Nocioni.