ÄREV PILK: Gerd Kanter ei tea, millal saab ketast jälle täisjõuga heita. Foto: Stanislav Moškov
Deivil Tserp 20. mai 2015 07:00
Kettaheite olümpiavõitja Gerd Kanter, kes püstitas eile Tšehhis oma hooaja tippmargi 63.14, naaseb täna kodumaale ning läheb uuringutele, sest reie lähendajalihase vigastus on teda kimbutanud juba neli nädalat.

Tagasilöök tabas Kanterit aprillis, nädal aega enne Portugali laagrit. "Lihas oli natuke kange," räägib ta. "Siis jäin haigeks, üks päev oli mul palavik. Kui uuesti harjutama läksin, polnud keha heas seisus ja trenni lõpus see juhtuski."

Kanter jätkab: "Pärast vigastust ei saanud sörkjooksugi teha. Tõmbasime koormuse alla ja lootsime, et massaažiga saab kõik korda. Ei uskunud, et asi on nii hull!"

63 meetrit rõõmustas

Laagris harjutas Kanter tavapärasest palju rahulikumalt. Kui vaevus muutus liiga suureks, võttis ta valuvaigisteid. "Probleem on lähendajalihase kinnituskohas, mida on raske kinni siduda või teipida, aga teibid on nii võistlustel kui ka trennis peal olnud," selgitab ta.

Kanterit on abistanud füsioterapeut ja treener Indrek Tustit. "Väikseid paranemise märke on tunda, aga seoses vanusega võtab paranemine rohkem aega," lausub 36aastane sportlane.

Portugalist sõitis Kanter Hiinasse Teemantliiga etapile, kus pühapäeval jäi tema laeks tulemus 60.71. "Šanghai võistlus oli siiski oluline, sain infot, kuidas tegutseda ja milliseid muudatusi pean tegema," märgib tiitlivõistlustelt kümme medalit võitnud tallinlane.

Samas osutab Kanter ka päris mustale stsenaariumile: "Võib–olla tuleb terve hooaeg mingite piirangute ja valuga läbi ajada!"

Eile pani Eesti edukaim kergejõustiklane end proovile Tšehhis, kus viimasel katsel sündis tema hooaja tippmark 63.14. Kanterit edestasid Poola äss Piotr Malachowski (64.59) ja sakslane Martin Wierig (64.51)

"Ammu pole 63meetrisest kettakaarest sellist rõõmu tundnud," sõnab Kanter. "Viimasel katsel sain poolakast Robert Urbanekist nelja santimeetriga jagu, kuid Wierig läks mööda."

Pärast kettaheitjate soojenduskatseid hakkas Turnovis vihma sadama ja traumaga kimpus sportlasele ei meeldinud see üldse. "Vihma ei tulnud tugevalt, aga segas ikka," arutleb Kanter. "Kuna ring oli märg, siis ma gaasi vajutada ei julgenud. Kui võistlus lõppes, hakkas päike paistma ja kõik olid valmis uuesti alustama."

Pärast kojujõudmist läheb Kanter esimesel võimalusel uuringutele. "Kui saan täpselt teada, kui tõsine mu vigastus on, siis teen uued plaanid. Viimasel ajal olen pingutanud 80 protsendiga, aga pikalt nii jätkata ei saa, see ei arenda."

Tugev venelane läheb lõikusele

Ühtlasi langetab Kanter otsuse, kas osaleb 30. mail USAs Eugene’is Teemantliiga etapil. "Kui seis on ikka väga hull, siis saan võistluste korraldajatele teatada, et pean etteastest loobuma," nendib ta.

22. augustil Pekingis algava MMini on veel palju aega ning häirekella löömiseks pole põhjust. Ent 65-meetri-joonest tuleb Hiina lennukile pääsemiseks kindlasti jagu saada.

"Eelmisel hooajal õnnestus mul nii pikk heide teha alles augustis," meenutab Kanter. "Praegune üldseis on hea – olen poolpidune, ometi kaotan parimatele vaid poolteise meetriga."

Vigastus kimbutab ka kahe suve tagusel MMil kaheksandaks tulnud venelast Viktor Butenko. "Tal on rinnalihase rebend ja ta peab operatsioonile minema," avaldab Kanter.