Valmo Kriisa ehtne rõõm. Foto: MARI
Ville Arike 25. mai 2015 07:00
Reedel lõppes kodune klubikorvpalliaasta Tartu Ülikool/Rocki meistriks kroonimisega. Kaheksa kuud väldanud hooaeg pakkus põnevaid hetki pealinna Tallinna ja piirilinna Valga, Tarva valvatava Rakvere ja korvpallipealinnaks kerkinud Rapla, suvepealinna Pärnu ja akadeemilise Tartu fännidele.

Mis jäi aga sel hooajal kõige-kõige enam meelde? Õhtuleht otsustas mitte ainult Eesti liigaga piirduda ja pani kokku väikese valiku sündmusi, mis kindlasti ei pretendeeri absoluutsele tõele.

Rapla mäng

Ei mingit kahtlust – hooaja viimane mäng, mis tõi pronksiseeria otsustavas kohtumises 87:64 võidu Rakvere Tarva üle ja 5500 elanikuga linna ajaloo esimese "eestikate" medali. Pärast toda mängu kirjutas ni mõnigi netikommentaator, et esimene medal tuli juba Liidu ajal, aga raamatu "Korvpall" statistikaosa kinnitab – mõnel aastal Rapla tõesti mängis meistriliigas, aga need katsetused piirdusid osalemisrõõmuga.

Rapla linnajuhid peaksid mõtlema klubi hinge Jaak Karbi ja peatreeneri Aivar Kuusmaa autasustamisele teenetemärgi, aukodaniku tiitli või millega iganes – korvpall on pannud linnakese täiesti ühes, positiivses rütmis hingama.

Rocki mäng

Kui kasutada Andres Sõbra terminit, jäi just Tartu Rockil sel hooajal kõige rohkem "näppude vahele". Eesti meistritiitel ja karikavõit, Balti liiga poolfinaalikoht (seal kaotati Ventspilsile, kes Läti liiga finaalis madistab kui võrdne võrdsega Ühisliiga klubi Riia VEFiga - nelja mängu järel on seeria viigis 2:2), eurosarjas teise ringi jõudmine.

Aasta vingeima mängu esitas Rock kindlasti Venemaal, kui eurosarjas Saraatovi Avtodori lisaajal 106:105. Tegemist on vastasega, kes murdis sellessamas kodusaalis Ühisliiga raames näiteks Himki 25 punktiga ja jõudis "pangaliiga" play-off’i.

Kuid Gert Kullamäe hoolealused näitasid samasugust viskekindlust nagu nende juhendaja omal ajal samas sarjas samuti Venemaa meeskonna vastu. Kümmekond aastat tagasi tabas Kullamäe kord 14 kolmesest 10 ja aitas Bambergil alistada Permi Ural-Greati. Nüüd sopsas Rock 33 kaugviskest 19 (Janar Talts 8/6, Gert Dorbek 8/5).

Kalevi mäng

Selles veebruari esimesel päeval peetud mängus oli käsi lahti Gregor Arbetil (kolmesed 10/7, meeskond kokku 27/15), üle 20 punkti viskasid veel Rain Veideman ja Frank Elegar, Scott Machado jõudis aga Ühisliiga ajaloo kuuenda kolmikduublini (12 p, 14 rs, 10 lp)!

Aasta algatus

Audentes/noortekoondise osalemine meistriliigas. Kõigile on selge, et siin ei saa kiireid tulemusi oodata, vaid see on perspektiivitundega astutud samm. Ja kes teab, ehk tuleb kunagi tagasi TSIKi aeg, kui noored poisid võtsid 1987. aastal Eesti liiga pronksi.

Tarva mäng

Ehkki Tarvaski võttis hooaja jooksul mitu magusat skalpi, ületas poolfinaalseeria esimeses mängus Tartus teisel lisaajal võetud 84:81 võit Rocki üle kõik muu – nii sportlikus, mängu pinge kui ka emotsionaalses plaanis. Tarvas pani Rocki surve alla ja ei puudunud palju, et ta jätnuks tulevase meistri finaalist hoopis eemale.

Eraldi tuleb esile tõsta tolles kohtumises 41 punkti visanud Tarva liidrit Brandis Raley-Rossi, kelle karismaatiline isiksus kinkis virulaste pöidlahoidjatele kõigi nende kuude jooksul kamaluga elamusi. "Näppude vahele" jäi Kalevi alistamine koduses karikavõistluste poolfinaalmängus.

Aasta uustulnuk

"Oleks" on teatavasti paha sõna, aga tänavuse play-off’i valguses ei saa selleta läbi. Sest Tartu Rock mängis ennast võitjaks tabelipoolelt, kus eelnevad matšid võinuks hoopis teistpidi lõppeda. Tartlaste enda poolfinaalist Tarvaga oli juba juttu, kuid virulased jäid omakorda veerandfinaalis Pärnu vastu 1:2 taha ning otsustav heitlus jäi viimaste minutite otsustada.

Noore Heiko Rannula debüüt Pärnu peatreenerina õnnestus, "näppude vahele" jäi näiteks ka Balti liigas saadud võit Kalev/Cramo üle.

Kihvt anomaalia

Kalev/Cramo mängis sel aastal üle nii Nižni Novgorodi kui ka Volgogradi, Krasnojarski kui ka Riia VEFi, Nymburki kui ka Samaara, kuid ei saanud jagu Valga Maks ja Mooritsast. Eesti-Läti meeskonnal Valgast oli aasta jooksul palju probleeme ja päris lõpuni Varis Kruminši meeskond end avada ei suutnudki, kuid tiitlikaitsja vastu tulid mõlemad mängud kui tellitult välja.

Valmo Kriisa. Eesti liigas mängis palju teisigi tublisid korvpallureid, aga mängida sel tasemel juba veerandsada aastat ning avaldada 41-sena veel finaalile olulist mõju ja aidata oma meeskonna tiitlit võita… Esimene kuld pärast 2009. aastat – Kriisa kaelas säras see medal igatahes eredamalt kui ükskõik kelle teise.

Janar Talts võttis Kriisa fenomeni mahlakalt kokku: "Muumia on väljakul, aga näe – mängib! Väga hästi mängib. Müts maha mehe ees. Ma ei taha mõeldagi, kui peaksin 41 olema ja veel kuskil korvpalliväljaku lähedalgi olema. Kõva vend. Raudmees!"

Korv ja möödavise

On enam kui tõenäoline, et lõppenud hooaeg läinuks ajalooannaalidesse teistmoodi, kui Tanel Sokk poleks pool minutit enne otsustava poolfinaalmängu Rock – Tarvas lõppu tartlasi 58:57 ette viinud. Ja Brandis Raley-Rossi kolmene vasturünnakul korvist välja keeranud. Sokk tõestas sel hooajal taas – ka finaalis –, et ta on suurte mängude ja suurte visete mees. Tema viie viimase hooaja finaalmängude saldo on 20:1…