Eesti epeenaiskondFoto: TIZIANA FABI
Merili Luuk 1. juuni 2015 14:30
Eesti epeevehklejad asuvad nädalavahetusel võistlustulle Šveitsi väikelinnas Montreux-s, kui 5. -11. juunini peetakse EM. Õhtuleht uurib kahel päeval, millised on meie vehklejate võimalused. Alustame naistest. 

Eesti epeenaiskond asub hetkel maailma edetabelis viiendal kohal, Euroopa naiskondadest jäetakse alla Itaaliale, Rumeeniale ja Venemaale. Sel hooajal on eestlannad poodiumile tõusnud vaid korra - oktoobri lõpus Legnano MK-etapil võideti esikoht. Pärast seda on toimunud aga verevahetus: võistkonna neljandaks liikmeks kerkis Kristina Kuuse asemel juunioride maailmameister Katrina Lehis. Kuigi Kuusk osales veel ka Buenos Airese MK-etapil, kus saadi 5. koht, otsustas peatreener Kaido Kaaberma siiski Lehise abiga arvestada. 

Ometi on just Lehis toonud eelmisel aastal Kaasani MMil hõbeda võitnud naiskonda tänu oma pikkusele särtsu ning esimest korda täiskasvanute tiitlivõistlustele sõitev Lehis võib olla üllataja -  20aastane Haapsalu neiu on tänavu kahel korral jõudnud MK-l kaheksa parema hulka ning stabiilselt lõppvõistlusel 30 hulka jäänud. 

Samas on lootused kõrged ka MM-pronksil Erika Kirpul, kes tõusnud tänavu kahel korral poodiumile - Buenos Airese ja Johannesburgi MK-etappidel teenis ta 2. koha. Ühtlasi on Kirpu ainus eestlane, kes maailma edetabelis nii kõrgel kohal kui kolmas, tituleeritud ungarlanna Emese Szaszi ja rumeenlanna Ana Maria Branza järel. 

Ära ei tasu unustada ka Irina Embrichi ja Julia Beljajevat. Naiskonna kangeima närviga Embrich, kes pingelistest matšidest (meenutame kas või MMi veerandfinaali Hiinaga) Eesti auga välja toonud, on küll maailma edetabelis alles 25. kohal, kuid . Samas tõdes Embrich aprilli alguses toimunud Eesti meistrivõistluste aegu, et tähtis on puhkus. Tihe MK-etappide graafik pole väsinud jalgadele enam hea, kuid vaim on selgemast selgem: koondise raudvarale võib kindel olla.

Hooaja alguses koolilõpetamisest tingitud stressi ning terviseprobleemidega kimpus olnud 2013. aasta maailmameister Beljajeva näis aga Rios märksa parema hoo saanud olevat - Kaasanis kuldmedali teeninud Rossella Fiamingole andis ta 32 parema seas väärt lahingu, kuid pidi lõpu eel siiski itaallanna paremust tunnistama. Nii tulebki mängu üks faktor - kui maailma edetabelis kõrget kohta ei oma (Beljajeva antud juhul 33.), võid juba varases faasis kangete konkurentidega vastamisi minna. 

Peatreener Kaaberma muretsemiseks talle omasel moel põhjust ei näe. Peamine soov ongi, et matšid lõpuni veheldaks. "Rio de Janeiro etapp näitas, et tüdrukud vehklesid hästi, aga tulemused jäid kesiseks. Paljud kaotasid päris napilt, kuid oli näha, et vorm oli tõusuteel," tõdes ta.

Naiskond timmis pärast Rio de Janeiro MK-etappi neli päeva vormi koduses Haapsalus (muide, tennisehallis!) ning peatreeneri sõnul on kõik terved. Kui eelmisel aastal jäi Eesti EMil medalita ning MMil toodi seejärel kaks autasu, mis juhtub nüüd? "Kui medal tuleb, on juba väga hästi! Kui ei, vaatame MMil edasi!" ütles Kaaberma.


EMi naiste individuaalvõistlus peetakse 6. juunil, võistkonnavõistlus 9. juunil.