Korvpall

EELVAADE | Clevelandi õhuke ratsavägi on finaali jõudnud, aga vastas on tugevam armee (7)

Otto Oliver Olgo, 4. juuni 2015 16:59
Cleveland CavaliersFoto: Reuters / Scanpix
Kolmejalgne statiiv ei seisa harilikult püsti kahe jala peal. Baltimaad ei saanuks perestroika ajal Läänes meediakajastust ilma Eesti panuseta, Hups ja Tups jäänuks hätta ilma Lupsi abita, Harry Potteri ja Ronald Weasley saagast tulnuks Hermione Grangeri eepos kui viimane poleks teadnud "Tarkade kivi" raamatus, kuidas kuradiväädist vabaneda.

NBA-s räägitakse alatasa Suurtest Kolmikutest, kes moodustavad tiitlinõudlejatete vundamendid. Magic, Kareem ja Worthy. Bird, Parish ja McHale. Jordan, Pippen ja Rodman. Duncan, Parker ja Ginobili. Garnett, Pierce ja Allen. LeBron, Wade ja Bosh. Teoreetiline (kibe ohe peaks saatma seda unistust) Durant-Westbrook-Harden.

Samal teemal

Kui maailma parim korvpallur LeBron lahkus eelmisel suvel Miamist, et poleerida enda saagat "kadunud poja" peatükiga Clevelandis, siis ei passinud ta liiga kaua uue Kolmiku moodustamisel. Kulunud põlvedega Dwyane Wade ja vaikne Chris Bosh asendati noorte staaridega.

Neist üks oli Clevelandi oma poiss, 2011. aasta drafti esimene valik - Kyrie "Onu Drew" Irving. Mängujuht, kes oli tuntuks saanud oma muheda iseloomuga, telekaameratele imponeeriva uhkeldava-oskusliku pallikäsitlusega ja hiljuti ka MM-il esinenud USA koondise väärtuslikuima mängijana.

Teine staar toodi sisse "külmast Minnesota tundrast" (tegelikult pole seal olukord kübetki hull, kliima on Eesti jaoks tuttav) - lauapallikuningast suur äär Kevin Love, kelle jaoks pole olemas terminit nagu "liiga kauge vise".

Kolmik paigas ja särava resümeega juudist peatreener Euroopast sisse toodud, asus Cleveland enda ammust unistust täide viima. NBA karikas peab Neetud Spordilinna ükskord ju jõudma. Nike tegi eeltöö kananahka tekitavate reklaamidega, LeBron lausus õigeid sõnu pressile, play-off kogemuseta Irving ja Love kuulasid tähelepanulikult LeBroni varjus Clevelandi tulnud veteranide sõnu. Kihlveokontorid Las Vegases kasseerisid magusaid tšekke.

Mida meie silmad nägid, ei meenutanud tiitlinõudlejat. Spordiväljaanded küll venitasid ja andsid armuaega rütmi saavutamisel ("LeBronil läks ka Miamis aega, enne kui rong veerema hakkas"), aga pärast poolt hooaega tuli faktidele otsa vaadata - Cavaliers oli niigi kesises Idakonverentsis heitlemas 6. koha peale Milwaukee Bucksiga.

MILWAUKEE BUCKSIGA, NBA nõrgima tiimiga eelmisest hooajast. Ajakirjanikud kritiseerisid valimatult kõiki - "Blatt ei ole pädev peatreener LeBroni kontrollimiseks, James ise on taandumas troonilt, Irving ja Love ei ole aru saanud, mis on kaalul, Dion Waiters vajab veel aastaid, et aru saada - Sinust ei tule uut Kobet. Capiche?".

Kuningas vajas puhkust. Puhkust kogu kärast, kriitikast, mängust, mõttetust oranžist nahkpallist. Kaks nädalat veetis ta Miamis, et kuulda lainte kohinat ning tajuda rannaliiva pehmust enda väärastunud taldade all.

Wade ja Bosh tegid ohverdusi, veteranid andsid oma panuse, Super-Mario kallal sai norida nii palju kui hing ihkas. Dion, va jonnipunn, ei mõista "biiti" ja Love on kahtlane erak, kes ei taha olla tiimis SEES, vaid VÄLJAS. Mida sellistega pihta hakata?

Cavaliersi peamänedžer David Griffin oli telefonikõne kaugusel, valge triiksärk higistamas meedia prožektorite all. Ta teadis, mis kaalul on: linna (poololematu) au. Piiblist eeskuju võttes tegi ta otsuse - metsõlipuu oksi tuleb kärpida, et need asendada poogitud okstega. Dion Waiters pidi lahkuma ja pinki oli vaja iga hinna eest tugevdada. 2012. aasta drafti 4. valikule Waitersile leitigi kosilane Oklahoma City Thunderi näol, kes ei olnud saanud memot "Hoiatus: mängija kasutamisel võivad tekkida peavalu sümptomid". Griffin ei piirdunud üksnes Kelnerite koondamisega (Waitersi tähendus eesti keeles - toim).

Mõistatuslikul kombel määris ta New York Knicksile - kes siis veel kui mitte Knicks? - pähe, et NBA kahurilihaks kõlbavad Lou Amundson, Alex Kirk ja üks 8. klassi noormees, kes siseneb drafti 2019. aastal on väärt sama palju kui hiljuti NBA parimaks pingimängijaks valitud JR Smith ja talendikas kaitsja Iman Shumpert.

Ma loodan siiralt Knicksi korvpallialase presidendi Phil Jacksoni nimel, et too 8. klassi poiss sööb hoolikalt oma juurvilju, sest see diil väärib häshtägi #absurd.

Kui Jaak Madison jälgiks NBA-d, ei oleks ta Cleveland Cavaliersi fänn niikuinii ja absurdinaljal oleks oma koht olemas, sest Cavs otsustas viimase manöövrina tuua Denverist sisse Vene koljati Timofei Mozgovi. Varasem esitsenter Anderson Varejao sai 78. korda vigastada ja korvialune kaitse kannatas. Mozerati oli ankruna mugav lahendus, lisaks oli tal kogemusi Blattiga Venemaa koondise turniiridest, kus Blatt idanaabreid õpetas.

Idufirmast tärkas muutustega karismaatilise tegevjuhiga ettevõte, kes andis igale firmaliikmele mõista: kui sa ei ole valmis võitlema tiitli nimel või ei panusta piisavalt, võta enda teksad, kuub ja kübar, head teed. LeBron vahetas enda aku remondikojas välja ja putitatud 25-7-8 masinaga leidis Cavaliers peagi õige raja.

Konkurentide kokkuvarisemise ja liiga tippründe najal tõusti järjekindlalt Idakonverentsi tippu, ainult Atlanta Hawks oli liialt ette rebinud. Ometigi kindlustas Ida põhihooaja teine asetus koduväljakueelise vähemalt Ida finaalini välja.

Triost oli saanud Dünaamiline Duo, kuigi kõik Clevelandi ülejäänud kuus mängijat tõstsid taset. NBA oma Kristo Saage ehk JR Smith tabas pööraseid viskeid. Austraallasest varumängujuht Matthew Dellavedova puges Bullsi ja Hawksi meeste naha vahele mõne räpasevõitu triki ja kohutava aktsendiga. Iman Shumpert näitas kolmestega, et ta ei ole meessoost negriid-Marge Simpson. Ja kui keegi peaks välja andma "Lõbusaima sotsiaalmeediaguru" auhinda, siis andke see trofee eos ära Shumperti Instagrami kontole.

Enim paistis silma aga Love'i koha üle võtnud Tristan Thompson - senini peamiselt platsiväliste lubadustega hiilanud suur äär seestus Dennis Rodmani vaimuga ja sirutas enda käsi iga ründelaua suunas nagu sellest sõltunuks ta elu. Ta meenutas koera, kelle elu eesmärk on püüda pall kinni. Tahaks kiigata korra tema, Ben Wallace'i ja Rodmani aju sisse mõne rünnaku ajal: "Le kuningas läheb vasakult, chill, haha, mida JR teeb vasakus nurgas...huvitav, palju ma järgmise lepinguga teenin...JR viskab mööda, PALL! PALL! SAA PALL KÄTTE! MFGHHH! PALL ON KÄES! ANNA LEBRONILE! U mad, Noah? Kobi tagasi enda loomapaati".

Igatahes, see toimis. Vähemalt Idakonverentsi seeriate ajal, kus lisaks Celticsile pidi räbaldunud Cavaliers võtma ka muserdunud ilmega Chicago Bullsi ja samamoodi laatsareti küüsi langenud Atlanta Hawksi skalbi. 4-0, 4-2, 4-0 olid veenvad seeriavõidud.

Kuldse Trio kolmas jalg oli väljas, aga leidub näiteid, kus piisab ka ainult ühest (olgu, Irvinguga pooleteisest) bändiliikmest. Beyonce Knowles ei vajanud Destiny's Childi, et vallutada maailma diskolavad enda hiilgavate säärtega. Aragorn võitis lahinguid aeg-ajalt ilma Legolase ja Gimli abita. LeBron on 30-aastase veteranina piisavalt võimekas, et murda finaali keskpärase tiimiga, eriti Idas.

Nüüd on nende vastas see-eest sõdalased, kes olid terve põhihooaja vältel pea murdumatud. Neil on igal positsioonil väärt asendus ja algviisikus NBA uus lemmiknägu Stephen Curry.

Kui võrrelda neid loodusnähtusega, siis on Warriors mimikri, kes kohaneb iga vastasega hõlpsalt. Nad mängivad positsioonivabat korvpalli, pea kõik põhitegijad on ühepikkused ja vahetavad probleemideta kaitstavaid mehi. Neil on liiga parim kaitse ja mitmekülgne rünne, mis demonstreeris enda kolossaalset võimsust nii tulevasele superstaarile Anthony Davisele New Orleansis, Memphis Grizzliesi "vana kooli" eesliinile ja MVP hääletuses teise koha võitnud James Hardenile.

Mida iganes sa tegid, mis imepäraseid viskeid ja kombinatsioone sa edukalt praktiseerisid, nad nullisid su ära viimse mutrini lihvitud kaitsega ja/või efektiivse viskesajuga. Tapad ühe pea ära, kolm tuleb asemele.

See ei tähenda, et Kuningal, Irvingul, Mozeratil et al. poleks mingit võimalust. LeBron ja James Jones on viimasel viiel aastal olnud koos Finaalis, teades suurepäraselt, kuidas pisikesed detailid võivad muuta seeria käiku. Shawn Marion, Mike Miller ja Kendrick Perkins ehk vanadekodu pingimaffia oskab anda noortele väärtuslikku nõu. Blatt ja abitreener Tyronn Lue on harjunud finaalide atmosfääriga samal ajal kui Warriorsi satsis on tiitlite hõngu nuusutanud ainult peatreener Steve Kerr.

LeBron vajab ühte võitu võõrsil, et meeste moraali ja tuju hoida sama kõrgel kui Ida finaalis, isegi naljahammas Iman Shumpert ei andnud finaalieelsel pressikonverentsil intervjuud libareporter Guillermole, kes on kuulsaks saanud oma absurdivääriliste küsimustega ühe populaarse meelelahutusšõu jaoks.

Paratamatult kerib mõttelõng tagasi ikkagi Triode peale. Õlga tohterdavat Love'i ei ole kunagi läinud vaja rohkem kui nüüd, sest lõpuks ei huvita kedagi, kes oli aastal X finaalis vigastatud meestega ja kes mitte. Harilikule korvpallifännile jääb meelde kes kaotas ja kes võitis. LeBron on olnud viies Finaalis ja võitnud neist kaks, kuigi alaremargina peab meeles pidama, et kui 2011. aasta välja arvata, ei ole ta kunagi lati alt hüpanud. Üks kangelane võib muuta lahingute kulgu, aga sõja lõpuks triumfeerib alati ühtlane meeskond.

Kas seitsmeliikmelise taustajõudude rühmitusega on võimalik alistada monstrumi, kes oskab vahetada relvi, värvi ja suurust vastavalt vajadusele? Mitmed eksperdid ja kunagised korvpallurid usuvad Jamesi liidriomadustesse: jah, on võimalik. Siinkirjutaja jääb skeptikuks ja pakub, et Cavaliersi üle-kivide-ja-kändude teekond leiab viiemängulise lõppakordi Grande Finale-s. Love'i puudumine ja Irvingu paistes põlved osutuvad hukutoojateks.

Ometi võtan ma mütsi peast ja annan au legendile, kes on tegemas ajalugu mu silme all.

Aitäh sulle, LeBron, kolmikduublite ja post-up tehnika moodi viimise eest. Aitäh, Dellavedova ja Irving, et eirate kriitikute suid ja jätkate palli põrgatamist enesekindlalt, kuigi füüsilised võimed on nähtavalt piiratud.

Aitäh, Mozgov, et oled esimene Vene korvpallur pärast Andrei Kirilenkot, kes toob Ida-Euroopa vunki korvpallile juurde. Aitäh, Kendrick Perkins, et oled alati "võidusigarina" olemas kui mäng on kotis. Sinu haakvisked, hüppevisked ja kurjad näoilmed on mu lemmikmeelelahutus 2011. aastast. Lava on Teie päralt.

Samal teemal

05.05.2015
Pöörasest LeBron Jamesist ei piisanud, kuid alles lisaajal
04.05.2015
Suur finaal suurte mängijatega
03.05.2015
FINAALIKS VALMIS: Golden State Warriors'i põhimees on tagasi rivis
30.04.2015
Stephen Curry paarimees võib finaalidest eemale jääda