Kergejõustik

USA üliõpilasmeister Uibo: sügisel panin paberile 8400! 

Deivil Tserp, 12. juuni 2015, 21:58
Maicel UiboFoto: TAIRO LUTTER
Georgia ülikoolis õppiv ja treeniv kümnevõistleja Maicel Uibo triumfeeris teist aastat järjest Eugene'is USA tudengite meistrivõistlustel. 22aastasel sportlasel jäi varu, mida ta üritab realiseerida augusti lõpus Pekingis peetaval MMil.

"Tänavu olen rohkem rahul, kui olin eelmisel aastal," ütleb Uibo. "Mullu oli esimene hooaeg, kui kümnevõistluses ei tulnud isiklikku rekordit. Nüüd õnnestus parandada oma tippmarki ja teha ka üksikalal isiklik rekord (odaviskes 62.25 – toim)."

Uibo on sooritanud korraliku arenguhüppe: hooaja esimesel kümnevõistlusel sai ta kirja 8326 ja äsja 8356 punkti. "Panen igal sügisel paberile tulemused, mida loodan järgmisel aastal teha," lausub Uibo. „Plaanitud üldsumma on veel natuke kõrgem – 8400!"

Kas niisuguse tulemuse võiks saavutada MMil? "Miks mitte!" vastab Uibo, kes on maailma edetabelis kuuendal koha.

Areng vigastuse kiuste

Kaugushüppe 7.54 ja kuulitõuke 14.38 andsid Uibole põhjust rõõmustamiseks. "Üle pika aja hüppasin jälle üle 7.50," märgib ta. "Kuulitõukes tegin tänavuse parima tulemuse, loodetavasti läheb veel paremaks, mõnest veast tuleb vabaneda."

Kõrgushüppes alistas Uibo 2.14, avavõistlusel oli ta püstitanud isikliku rekordi 2.18. „Suur tahtmine oli nüüd 2.17st üle saada, aga 2.14 pole ka altminek, 2.11 olnuks natuke nutune tulemus."

Avapäeva suurim pettumus oli Uibole 400 m aeg 51,65. "Sain jälle esimese raja, ei teagi, miks seal joosta ei suuda," arutleb ta. „Avavõistlusel oli mu tulemus 50,89. Treeningutel läks vorm üha paremaks. Lootsin aega alla 50 sekundi."

Tõkkesprinti on Uibo vigastuse tõttu harjutanud kõige vähem, sestap puudub vajalik kindlus ja tulemus oli 14,99. "Mulle tundus kogu jooks krobeline, kuid kõrvalt öeldi, et viis esimest tõket olid head, tehnika lagunes kahel viimasel tõkkel."

Kettaheites lootis Uibo pikemat kaart kui 46.45, teivashüppes alistus 5.20. "5.30-l oli teine katse hea, ei saanudki aru, kuidas latt alla tuli. Hiljuti tellisime uued teibad, hoian päris tipust kinni."

Odaviskes sündis Uibo tippmark 62.25. „Pidime viskama tugevasse vastutuulde. Teisel katsel sain vähe parema nurga ja nii see rekord tuligi!" selgitab ta. "Paigalt vise on mul korralik, selle pealt peaks tulema 65+. Enne on vaja vanadest lollidest harjumustest lahti saada!"

1500 m läbis Uibo sitkelt – 4.28,48ga. Avapäeva järel juhtinud Pau Tonnesen kogus 8247 punkti ja leppis teise kohaga.

Leemet ja Šadeiko väärivad ka kiitust

Nii Uibo isa Toomas kui ka teda Audenteses juhendanud Tõnu Kaukis usuvad, et tulevikumees pole tänavu viimast sõna öelnud. "Usun, et Maicel on võimeline MMil koguma 8450 punkti, millest peaks kuue hulka tulekuks piisama," nendib Kaukis.

Toomas Uibo lisab: "Arvan, et paari aasta pärast võiks Maicel tiitlivõistlusel poodiumi poole kiigata. Selle nimel ju sportlased tööd teevadki. Aga kiirustada tuleb aeglaselt. Maicel on alles 22aastane, tavaliselt hakkavad tulemused tulema 24–25aastaselt. Hoiame hinge kinni, et tervis vastu peaks ja areng jätkuks. Mehe tahtmises pole küsimus."

Kiiduväärselt esinesid USA üliõpilasmeistrivõistlustel ka Markus Leemet ja Grete Šadeiko: Leemet parandas oma kümnevõistluse rekordit ligi 200 punktiga, kogudes 7549 punkti, Šadeiko seitsmevõistluse tippmark on nüüd 5730 punkti.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee