Korvpall

ANALÜÜS | Kumb eurooplane jahmatab kossufänne: kas Mario Hezonja või Kristaps Porzingis? (1)

Andri Zee, 25. juuni 2015 14:29
Tänase korvpalliliiga NBA drafti esimese viie valiku sekka võib mahtuda lausa kaks eurooplast: esiteks lätlane Kristaps Porzingis, keda pakutakse isegi teiseks valikuks, ja seejärel horvaat Mario Hezonja.

Kristaps Porzingis (Läti)
Sünd: 2. august 1995 (19-aastane)
Pikkus: 216 cm
Kaal: 105 kg

Maailma korvpalliajaloos üldse on vähe mängijaid, kes sellise pikkuse juures suudaksid teha nii palju erinevaid asju. Porzingise mõõdud on keskmängija omad, kuid oskused meenutavad pigem väikest äärt.

Seetõttu on kõigil praegu pisut raskusi nii tema positsiooni kui ka tulevikurolli ennustamisega NBAs. Lätlasest võib kujuneda enneolematu fenomen - kuid ta võib ka positsioonide vahele rippuma jääda.

PLUSSID:

Samal teemal

- pallikäsitsus. Nii pika mehe kohta läbimurded kõikide lisadega, spin´id, behind-the-back´id, rütmi- ja suunamuutused - täiesti fenomenaalne. Lisaks sellele terve arsenal erinevaid viskeid igalt distantsilt - lätlane võib kolmese tagant tulistada, on efektiivne püüa-viska mängus ja suudab isegi põrgatuselt endale viskekoha luua.

Kõige selle juures on positiivne, et ta valdab ka korvialust ründemängu. Ehkki kehaliselt on Porzingis hetkel nõrguke, on tal kõik põhilised korvialused liigutused nagu täiesti olemas.

- Viskajana on ta juba ammu teada, kuid viimasel ajal on ta ka suhteliselt stabiilne, olenemata sellest, kustkohast viske teele paneb. Väga raske katta nii pikka mängijat, kes võib visata kõikjalt platsilt.

- Liikuvus-osavus ja eriti muidugi tema pikkuse kontekstis. Kes sellist meest katma peaks? Harilik korvpalliloogika ütleb, et lühem, liikuvam ja tugevam mängija, kes peab olema füüsiline ja kogu aeg keha andma. Kuid Porzingis on selliste mängijate jaoks liiga pikk.

MIINUSED:

- viskestabiilsus. See on samas suure tõenäosusega põhjustatud lihtsalt tema noorusest, ja sellest, et pikkuse lisandudes polnud jalad piisavalt tugevad.

- söötmine. Öeldakse, et ta pole väga hea söötja, kuid pigem ongi tegemist viskajaga.

- kaitse. Pigem kardetakse, et kas ta on suuteline tegema NBA tasemel kaitsetööd.

VÕRDLUS:  raske on kedagi pakkuda, sest lätlane on tõesti unikaalne talent. Teda on võrreldud Pau Gasoli ja Andrea Bargnaniga, kuid mõlemad on oluliselt aeglasemad mängijad ja pallikäsitluselt nõrgemad. Võib-olla oleks sobilik teda võrrelda Anthony Davisega, kuid viimane on pigem jõuline äär. Äkki siis Kevin Duranti moodi keskmängija?

Mario Hezonja (Horvaatia)
Sünd: 25. veebruar 1995 (20-aastane)
Pikkus: 202 cm
Kaal: 99 kg 

PLUSSID:

- Hezonja on igasuguste mõõdupuude järgi suurepärase konstruktsiooniga korvpalli jaoks ja eriti just viskava tagamängija või väikese ääre positsioonil. Peaks olema kas sentimeetri jagu pigem või sama pikk kui näiteks Gordon Hayward.

- skoorija-vaist. Üldiselt on ta seda tüüpi korvpallur, kes tahab korve saada ja kellele meeldib skoori teha. Seetõttu juhtub harva, et tema statistikarida on tühjem kui võiks. Euroopa korvpallis seda teab mis väärtuseks ei peeta, kuid USA-s on oluline, et kui oled viskaja, siis pead pallid ka korvi saatma.

- enesekindlus, nahaalsus

MIINUSED:

- iseloom ja suhtumine: viimasena märgitud plussid on ühtlasi ka suurimad küsimärgid-miinused. Karakterilt pole ta kaugeltki kerge mängija, sest on kohati ülbe, kohati liiga tuline ja üksjagu enesekeskne. Mitmedki skaudid arvavad, et ta pole pehmelt öeldes ideaalne meeskonnamängija. Seda nii mänguliste lahenduste poolest kui ka riietusruumi silmas pidades.

Ka tema mäng on tihti nagu seeria individuaalseid sooritusi ega sulandu, ütleme, Draymond Greene´i laadseks meeskondlikuks soorituseks, kus sa üritad meeskonnale igal viisil vajalik olla - võiks öelda, et Hezonja empaatiavõime meeskonna suhtes on madal.

- Mänguliselt on ta kaitsetöö sedasorti mängijatele tüüpiliselt väga hüplik. Kui fookus kaob, pole ka kaitset.

- Stabiilsus. Hoolimata oma suurepärasest kehakujust, eeldustest ja oskustest on tema panus kohati hüplik. Osaliselt tuleb see ilmselt temperamendist ja suhtumisest, kuid samas peab ta ka viskestabiilsuse kallal veel kõvasti tööd tema.

VÕRDLUS: Lance Stephenson nii stiililt kui iseloomult.

Samal teemal

29.05.2015
Teadaolevalt ainsa eestlasena 216cm pikkuse NBA drafti neljanda valiku Kristaps Porzingisega koos mänginu: nooruses pidi ta tagamehena mängima
28.05.2015
NBAsse siirdunud täht täidab tublisti Barcelona kukrut
25.05.2015
ANALÜÜS | Kes on NBA drafti mustadeks hobusteks?
25.05.2015
NII KALLIS SIIS ISAMAA ONGI? Lõunanaabrite korvpalli tulevikulootus: mitte keegi ei taha kuradi Lätti minna!