Kergejõustik

Testosterooni täis indialanna alistas kohtus IAAFi ja võib taas teiste naistega võistelda (1)

Mart Treial, 29. juuli 2015, 07:00
Dutee Chand võib taas naerulsui finišis fotograafidele poseerida. Foto: AFP/SCANPIX

"Ma nutsin kolm päeva järjest, kui lugesin, mida inimesed minu kohta kirjutavad," sõnas välejalgne indialanna Dutee Chand (19), kelle keha toodab liigselt meessuguhormoone, oktoobris Briti meediale. Ta ei jäänud aga pikalt patja vesistama, vaid asus rahvusvahelise kergejõustikuliiduga (IAAF) edukasse kohtulahingusse.

Nimelt langes hüperandrogenismiga (meessuguhormoonide ületootmine) sündinud Chand eelmisel suvel IAAFi reeglite ohvriks (hüperandrogenismiga naised ei tohi ilma eriloata rahvusvahelisel tasemel võistelda), mistõttu India kergejõustikuliit kriipsutas viimasel hetkel sprinteri nime Glasgow’sse, Rahvaste Ühenduse mängudele sõitvast koondise nimekirjast maha. Samal põhjusel jäi tal septembris sõitmata Aasia mängudele.

Lootustandvale sportlasele säärane ebaõiglus ei sobinud ning ta kaebas testosterooni tootmist piiravaid ravimeid või vastavat operatsiooni soovitanud IAAFi Rahvusvahelisse Spordiarbitraaži Kohtusse (CAS). Esmaspäeval lõi CAS mullu sügisel alanud protsessi toimiku plaksuga kinni ning teatas esialgse otsuse: "Hüperandrogenismiga naissportlaste mittelubamist naiste võistlustele puudutav IAAFi regulatsioon kaotab kaheks aastaks kehtivuse, sest sel pole piisavalt teaduslikku tuge. IAAFil on nüüd 2017. aasta suveni aega, et esitada teaduslikke argumente, mis tõestavad, et suurema meeshormoonide kogusega naised lõikavad sest sportlikku kasu. Vastasel juhul tühistab CAS regulatsiooni lõplikult."

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

6. november 2015, 20:11
KINDEL: IAAF jätab aasta parimate tseremoonia skandaali tõttu ära

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee