Ksenija Balta, Maris Mägi, Eleriin Haas.
Deivil Tserp 7. august 2015 07:00
Kõik märgid näitavad, et homme ja ülehomme peetakse Tallinnas Kadrioru staadionil viimaste aastate kõrgetasemelisemad Eesti kergejõustikumeistrivõistlused. Kohal on lõviosa meie tippudest eesotsas Rasmus Mägi ja Gerd Kanteriga. Pühapäeva õhtuks saab peaaegu selgeks, kui suur on Pekingis startiv MM-koondis. Praegu on võistkond 12liikmeline, kuid MMi normi ihkavad täita Ksenija Balta, Eleriin Haas ja Maris Mägi.

Ksenija Balta läheb hoopis sprinterina MMile?

Eesti mitmekülgseim naiskergejõustiklane Ksenija Balta on MMile pürgivate 100 m jooksjate pingereas 52. kohal, mis tähendab, et praeguse seisuga võib ta Hiina pealinnas startida. Lõplik tõde selgub siiski tuleval nädalal, kui normi täitmise aeg on lõppenud.

Eesti meistrivõistlustel panustab Balta kaugushüppele. "Selge, et Ksenija eesmärk on MMi norm 6.70," ütleb 28aastase sportlase treener Andrei Nazarov. "Aga see on väga tugev tulemus. Võistluspaik on muidugi hea, kõik oleneb ilmast."

Nazarovi sõnul pärssis Balta ettevalmistust väike pöiavigastus, mis tekkis juunis Kreekas. Kaugust on ta tänavu hüpanud kaks korda, hooaja tippmark on 6.51.

Kui Balta kaugushüppes MMi normist jagu ei saa, siis püsib lootus, et ta jääb 56 sprinteri hulka ja võib Pekingis osaleda 100 m jooksus. "Kui läheb niimoodi, stardib Ksenija kindlasti 100 meetris – võistelda on vaja," lausub Nazarov.

Eleriin Haas: kõik on kahe kõrva vahel kinni

Kõrgushüppaja Eleriin Haas pääseb kindlasti MMile, kui ta kordab isiklikku rekordit 1.94. Ilmselt piisab MMi pileti lunastamiseks ka 1.92 ületamisest, Haasi tänavune tippmark on 1.91. "Kui ma kõik asjad paika saan, siis peaksin lendama," räägib ta. "Füüsiliselt olen heas vormis, kõik on kahe kõrva vahel kinni. Tahan liiga palju ja siis kipun üle pingutama."

Ebakindlust süvendas kehvades tingimustes hüppamine. "Sel suvel on mul olnud ainult kaks kuiva ilma võistlust," sõnab Haas. "Treener ütleb, et kui rada on märg, siis hakkan teistmoodi latile jooksma ja nii läheb mitu sentimeetrit kaduma. Ma ronin liiga lati alla."

Viimati võistles Haas juuli lõpus Stockholmis, kus ta ületas 1.89. "Siis kasutasin teistsugust hoojooksu," märgib 23aastane sportlane.

Kas Maris Mägi ebaõnnejada lõpeb?

Kaks suve tagasi jäi Maris Mägi 400 m tõkkejooksus ülinapilt MMi piletita – ta püstitas Eesti rekordi 56,56, kuid norm oli sajandiku võrra parem. Pärast toonast etteastet üritas Mägi uuesti MMi normi täita, paraku tabas teda ränk vigastus. Kannakõõluse traumast kosumiseks kulus terve eelmine aasta, nüüd on ta uuesti varasemale tasemele jõudnud.

Pekingi MMile pääsemiseks on Mägil vaja püstitada Eesti rekord 56,20. Kindlasti on ta selleks võimeline, ometi ei ole eesmärgi saavutamine lihtne. Loodame, et Mägi suudab äsja Portugalis kogutud heast jooksuvormist maksimumi välja pigistada ja et õnnejumalanna on nüüd tema poolt.

Kas Rasmus Mägi paugutab hooaja tippmargi?

Mullu EMil 400 m tõkkejooksus hõbemedali võitnud Rasmus Mägi teeb Eesti meistrivõistlustel ühe etteaste – ta paneb end proovile põhialal.

Möödunud aastal paugutas Mägi samal jõuproovil Eesti rekordi 48,77, saates nii rivaalidele sõnumi, et läheb EMile medalit püüdma. Pühapäeval saame näha, millise etenduse pakub 23aastane sportlane nüüd.

Talupojatarkus ütleb, et Mägi võiks püstitada hooaja tippmargi ja läbida võistlusmaa kiiremini kui 49 sekundiga. Pärast õnnestunud sooritust on lihtsam MMile sõita – vaim on tugevam!

"Rasmuse seis on hea, tal hakkab jalg kergemaks minema," avaldab tartlase treenerist ema Anne Mägi, et kahe nädala pikkune Portugali laager sujus tõrgeteta.

Tanel Laanmäe tahab rekordit parandada

Eesti meistrivõistlustel tõotab kõige põnevamaks alaks kujuneda meeste odavise, areenile astuvad kõik kolm MMi normi täitnud sportlast: Tanel Laanmäe, Risto Mätas ja Magnus Kirt.

Tänavu oleks küll ebameeldiv üllatus, kui võitja tulemus jääks alla 80 meetri. Ideaalis võiks aga kolme mehe lõpptulemus alata numbriga kaheksa. Viljandis olümpianormist jagu saanud ja isikliku rekordi 83.11 püstitanud Laanmäe ihkab võiduseeriat pikendada ning loodab ka oma tippmarki parandada.

"Praegu tegeleme kõvasti tehnikaga, et saaks õige viske kätte," ütleb Laanmäe. "Vähemalt treeningutel olen suutnud visata nii, nagu ma tahan. Kui see õnnestub ka Eesti meistrivõistlustel, siis on võimalik rekordit parandada."

Mida suudab Gerd Kanter?

Eesti kergejõustiku trumpala kettaheide kipub tänavu odaviske varju jääma. Kuid Gerd Kanter, Martin Kupper ja Märt Israel saavad Eesti meistrivõistlustel tõestada, et nemad moodustavad endiselt kuldse trio, kes vaimustab publikut kõige rohkem.

Kanterilt ootame kettakaari, mis kanduvad kaugemale kui 65 meetrit. Nii süveneks 36aastase sportlase puhul usk, et ta võidab Pekingis oma 11. tiitlivõistluste medali. Varakevadel 66.67 heitnud Kupper peaks hooaja tippmargile jõudsalt lähenema ja Israelil on viimane võimalus täita MMi norm 65.00.

Kas Mikk Pahapill läheb MMile?

Kümnevõistleja Mikk Pahapill on küll MMi normi täitnud, aga Eesti meistrivõistluste põhjal tuleb otsustada, kas jalavigastusega kimpus olnud 32aastane sportlane on tipptasemel startimiseks valmis.

Pahapill osaleb meistrivõistlustel kolmel üksikalal: 110 m tõkkejooksus, teivashüppes ja kettaheites. "Mikk tahtis end testida, ta oli optimistlik," lausub kergejõustikuliidu saavutusspordi juht Marko Aleksejev. Ja lisab: "Eks tema otsustab ja juhatus ka."

Kaur Kivistiku kohal väike küsimärk?

Praeguse seisuga saab MMil võistelda ka 3000 m takistusjooksja Kaur Kivistik, kes mahub 45 starti lubatava sportlase hulka. Paraku vigastas ta kolmapäeval Taanis kannakõõlust.

"Kui ma teisel ringil veetakistusel jalga auku panin, tundsin kannakõõluses närvivalu," meenutab Kivistik tagasilööki päev hiljem. "See polnud nii hull, et pidanuks katkestama. Suur valu lõi välja alles pärast jooksu ja käimine on nüüdki ebamugav."

Eile käis Kivistik doktor Mihkel Mardna vastuvõtul. "Kõõluse kinnituskohas on mikrorebend ja lähipäevadel ma joosta ei tohi," avaldab ta. "Arst tegi jalga süsti. Loodame, et ravi on kiire ja tõhus. Usun, et saan MMil võistelda."