LENDUR: Tanel Kurbase kõrge õhulend lõpeb palli korvi surumisega.Foto: Alar Truu
Korvpalli EM 2015
22. august 2015, 08:00

Filipiini korvpallurid tõid eksootikat, ei enamat

Eesti korvpallikoondis sai eile end tõeliselt lahti joosta, kui nelja rahvuse turniiril võeti teine kindel võit järjest, seekord alistati kauged külalised Filipiinidelt 90:80. Täna ootab ees proovikivi 2013. aasta kurikuulsa vastase Hollandi näol.

Lahtijooksmine on eilse kohtumise kohta just õige termin, sest asiaadid jooksid üleeilse samuti lühikese vastase Islandiga võrreldes veelgi kiiremini ja eilse mängu algus võis mõnelgi pea ringi käima panna. Võõrustajad ei jäänud võlgu, kasutasid samuti esimesel võimalusel kiirrünnakuid ja viskasid juba kaheksa minutiga 33 punkti! Sportlik pinge kadus juba avaveerandiga, sest turvaline edu oli sees ja seda hoiti.

Mida Filipiinide korvpall endast kujutab? Üks on selge: nende tase pole enam sama, mis 1936. või 1954. aastal, mil selle Kagu-Aasia riigi koondist hinnati esimesel juhul Berliini olümpia tugevuselt teiseks meeskonnaks USA järel ning teisel juhul võideti MM-medal. Eestlased tutvusid filipiinlastega aasta tagasi, mil käidi Hispaanias Guadalajaras sõprusmänge pidamas. Toona me nendega küll vastamisi ei läinud, kuid nad mängisid samas saalis kas enne või pärast eestlasi.

Aasta eest Hispaanias oli Filipiinidel kaasas võimas 2000pealine fännide seltskond, nüüd Tallinna on neid tulnud oma sada korda vähem. Tõsi, mullu algas vahetult pärast kontrollmänge kohe MM, kus Filipiinid kaasa lõid ja olid täiesti konkurentsis, saades ühe võidu kõrval kaotusi tasavägistes mängudes. Sellest vormist on nad praegu kaugel, kuid Aasia meistrivõistlused algavad alles veidi rohkem kui kuu aja pärast.

Mängu käik näitas, et niisama lihtsalt ei saanud külalisi võtta, sest kui seisul 49:26 end veidi lõdvemaks lasti, lendas karistuseks Eesti korvi kohe 9 punkti jagu palle. Ning viimasel veerandil tuletasid vastased meelde, et mäng kestab 40 minutit.

Nii Eesti peatreener Tiit Sokk kui ka 20 punktiga resultatiivseimaks mängijaks kerkinud Janar Talts tõdesid, et esimesel poolajal tegutseti aktiivselt, kuid pärast vaheaega anti selles järele. "Lootsime liiga palju kolmestele – nagu protokoll näitab, viskasime neid kahestest rohkem, ehkki tabavus polnud kõige kehvem (34/14 – toim)," märkis Talts.

"Alguses kontrollisime mängu, saime kergeid korve ja viskasime sisse. Teisel poolajal olid vastased juba agressiivsemad. Tõsi, eile ja täna (üleeile ja eile – toim) peetud kaks mängu olid tänu vastase koosseisule tavapärastest erinevad. Järgmises kohtumises Hollandiga näeb juba klassikalisemat korvpalli," lisas Sokk.

Täna on nelja rahvuse turniiri viimane päev. Holland võitis vahepeal rea kontrollmänge järjest, kuid pidi eile tunnistama Islandi 67:65 paremust.