Jalgpall

TAKTIKALINE ANALÜÜS | Dortmundi Borussia kollane kiirrong on tagasi ja külvab Bundesligas hirmu (1)

Henry Rull, 24. august 2015, 16:24
Eelmisel kahel hooajal pettumust valmistanud Henrikh Mkhitarjan on liigahooaega alustanud säravalt - armeenlasel on kirjas kaks väravat ja resultatiivne sööt.Foto: INA FASSBENDER
Eelmisel hooajal Saksamaa kõrgliiga pettumust valmistava 7. kohaga lõpetanud Dortmundi Borussia on uuel hooajal näitamas Jürgen Kloppi aegadest tuntud võimu - kaks 4:0 võitu on BVB viinud tabeli tippu.

Aprillis teatas Dortmundi seitse aastat juhendanud ja ikooni staatusesse tõusnud Klopp, et paneb ameti maha. Sakslase asendajaks palgati Thomas Tuchel, kelle karjäär on käinud Kloppi jälgedes. Kui viimane lahkus 2008. aastal Mainzist, võttis sealmail juhtohjad üle just Tuchel.

Samal teemal

41aastase lootsi valik Dortmundi etteotsa oli igati mõistlik. Tucheli taktika on Kloppi omaga võrdlemisi sarnane ning nagu liigahooaja kaks esimest võitu - 4:0 läinud hooaja kolmanda Mönchengladbachi Borussia ja uustulnuk Ingolstadti vastu - näitavad, on see kohutavalt efektiivne.

Uus treener, vanad võtted

Sarnaselt Kloppile eelistab Tuchelgi 4-2-3-1 formatsiooni, kus tähtsaimad mängijad on kolm ründavat poolkaitsjat ehk Marco Reus, Shinji Kagawa ja Henrikh Mkhitarjan. Nende töö on luua võimalusi ning ise väravaid lüüa. Seetõttu pole ime, kui Reus, Kagawa, Mkhitarjan ja põhiründaja Pierre-Emerick Aubameyang koguvad hooaja lõpuks kahekohalise arvu liigaväravaid.

Samuti viljelevad Tucheli meeskonnad kõrget pressingut, mis vastaseid tohutu surve alla paneb. Eesmärgiks pall vastase poolel võita ja see võimalikult sirgjooneliselt ja kiirelt värava suunas toimetada.

Kuigi paberil viljeleb Dortmund 4-2-3-1 süsteemi, on meeskond Tucheli käe all paindlik. Moodsale jalgpallile omaselt muutub Dortmundi formatsioon mängu käigus vastavalt vajadusele.

Tucheli sooviks on, et Dortmundi rünnakuid ehitatakse tagant. Keskkaitsjad Mats Hummels (eriti) ja Neven Subotic on selleks pea ideaalsed mängijad, kuna on hea sööduoskusega ja targad. Justkui keskpoolkaitsjad.

Inspiratsiooniallikas Joachim Löw

Sarnaselt läinud aastal Brasiilias MM-kulla võitnud Saksamaa koondisele jätavad keskkaitsjad rünnakut alustades keskele suure augu. Hummels ja Subotic on nagu äärekaitsjad, kui paberil tegelike ääreturvajatena pallivad Marcel Schmelzer ja Lukasz Piszczek on transformeerunud äärepoolkaitsjateks.

Kolmene kaitseliin tekitab peavalu vastaste ründajatele, kes Dortmundi mängijaid survestama peaksid. Kahekesi kaitsjaid hakkides jääb üks Dortmundi pallur vabaks, kolmekesi pressides saavutavad Tucheli hoolealused aga ülekaalu vastaste väljaku poolel. 

Et rünnakute ehitamist aidata, laskub kolmeses ründavate poolkaitsjate liinis keskel mängiv Kagawa tihti alla. Nii toob jaapanlane endaga kaasa vastaste kaitsva poolkaitsja, mis lööb oponentide kaitsepositsioonid sassi - Reus, Mkhitarjan, Aubameyang ning äärekaitsjad saavutavad kas ülekaalu või saavad rünnata 5v5. Ja nagu iga Dortmundi fänn teab, siis vastastel tasub sel hetkel lüüa häirekella.

Kuigi paljud võistkonnad suudavad Dortmundi küllaltki edukalt pressida, jääb Tucheli juhendatavate plussiks tõik, et pea kõik Dortmundi mängijad on hea tehnikaga. Nii pole neil probleemi surve alt seinasöötudega väljuda ning kiirrongina värava suunas kihutada.

Kuigi Dortmund on tuntud sirgjoonelise mängu poolest, pole Tucheli meestel probleemi palli vastaste ründekolmandikus kiigutada. Eesmärgiks oponente uinutada, et nahkkera paari kiire sööduga teisele äärele või kaitseliini selja taha saata.

Dortmundi rünnak võib ju hirmu külvata, kuid kui tugev on kaitse?

Kuna Dortmundi kaitseliin mängib väga kõrgel, pakub see vastastele võimalust palli võites kiirete vasturünnakutega nõelata. Kaitseliin ja selle stabiilsus ongi vast Dortmundi Achilleuse kõõlus, kuna juba eelmisel hooajal näidati kaitsekolmandikus lohakust ja nõrkust.

Et meeskonna tagalat tugevdada, muundub Dortmundi formatsiooni kaitsefaasis üle 4-4-2le või 4-5-1le. Igal mängijal on oma tsoon, mida turvama peab. Mõistagi ei vähene Dortmundi intensiivne pressing isegi kaitstes, mistõttu peavad mängijad olema füüsiliselt üliheas vormis. Dortmundi nõrkuseks võivad osutuda ka standardolukorrad, kuna võistkonnal pole palju häid õhuvõitlejaid.

Dortmund on liigahooaega vägevalt alustanud ja Bundesliga meeskondadesse hirmu külvanud. Kuigi hooaeg on veel noor, on BVB Tucheli käe all näitamas taas seda mängu, mis neile mõned aastad tagasi Bundesliga tiitleid ja miljoneid vutifänne tõi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee