Rain Veideman tegi ära suure töö ja oli Eesti mitmekülgseim (15 p, 6 lp, 6 rs).Foto: Aldo Luud
Korvpalli EM 2015
7. september 2015, 23:24

ÕHTULEHT RIIAS | Silm peas, Eesti korvpallikoondis alistas Ukraina!

Eesti korvpallikoondis pidas Riia EMil kolmanda mängu ja alistas Ukraina 78:71.

Tiit Sokk alustas seekord viisikuga Sten-Timmu Sokk, Rain Veideman, Gregor Arbet, Janar Talts, Joosep Toome ega lõiganud näppu. Ehkki mängu esimese punkti saavutas vastaste koljat Kirilo Fessenko vabaviskest, saadi kaitse pidama ja käsi kiirelt soojaks. Minu mängitud, tabas Talts kolmese, seejärel lisas ta korvi ründelauast. Kaugelt tabasid ka Arbet ja Veideman ning nelja ja poole minutiga olime ees 11:3.

Kahjuks ei kestnud idüll kaua ning kui mängus Tšehhiga üllatas meid ebameeldivalt nende kodustatud mängija (Blake Schilb), siis Ukraina puhul saab sama öelda. 175 cm pikkune Jerome Randle tuli veerandi keskel platsile viskas kolme minutiga 9 punkti ja vedas omad väikeseks vaheajaks ette 15:14.

Teine veerand algas Siim-Sander Vene ja Arbeti kiirete korvidega – Eesti uuesti ette (19:15). Veel olime Veidemani vaheltlõike ja pealtpaneku järel juhtimas 25:24, kuid vead olid selleks ajaks ammu täis, kinkisime ukrainlastele mitmeid kergeid vabaviskeid, rünnakul tabas kohati ebaõnn ja vastased lõpetasid poolaja 14:3 spurdiga – 28:38.
Randle'i arvel oli juba 16 punkti ning +/- saldo +18. Eestile olid Talts ja Arbet toonud 8, Veideman 7 (lisaks 3 lp, 2 rs, 2 vl) punkti. Laud Ukrainale 22-16.

Kolmas veerandaeg kujunes aga selliseks, mida tahtnuks näha Riia-turniiri esimesest minutist alates, pani publiku lõplikult elama ja tekitas ka Eesti koondise mängu ajal tõelise EMi õhkkonna. Periood võideti 22:6, ülejäänud kommentaarid on üleliigsed.

Eesti pani seisul 30:40 oma korvi kuueks ja pooleks minutiks lukku ning tegi 13:0 spurdi (Arbetilt sellest 11 punkti). Ukrainlaste vabaviske järel tabas kapten Kristjan Kangur oma esimese, aga väga tähtsa korvi – kolmese. Ning kui Veidemani-Kurbase koostöö tõi viimase võimsa pealtpanekuna päeva ilusaima korvi, näitas tabloo 48:41. Väikesele vaheajale mindi seisul 50:44.

Lõpuveerandi algatuseks kruvisid Kangur ja Arbet edu 55:44ni, kuid see ei tähendanud lõplikku lahtirebimist. Kohe organiseerisid Randle ja Fessenko teisele poolele 9:0 spurdi. Lõpuni ja 6 minutit ja kõik algas sisuliselt otsast peale...

Kõva töö tõi 64:56 ja 66:58, kuid õnnetu pallikaotus ja ebasportlik viga aitasid Ukrainal saada kiired 7 punkti järjest. 66:65, lõpuni 1.40 ja jälle kõik otsast peale...

Ja Eesti võitis mängu ka kolmandat korda – vabavise Kangurilt, kolmene pluss vabavisked Sokult otsustasid 37 sekundit enne lõppu asja – 72:65.

Eesti eelmine võit EM-finaalturniiridel pärines 2. juulist 1993 Bosnia ja Hertsegoviina üle (99:91).