REPORTAAŽ ja GALERII | "10 punkti ja see on fakt!"

Mart Treial, Hiiu, 15. september 2015 19:35
Nõmme Kalju vs. Tallinna FloraFoto: Teet Malsroos
Üsna nüri tunne, kui oled ostnud väga hea arvuti, miks mitte isegi klassi parima, ent see muudkui tõrgub ja kiilub. Siis ei aita muu, kui vana hea restart. Seda teab ka Nõmme Kalju, kes ei jaksanud enam jupsiva masinaga töötada, vaid otsustas alustada tänast matši FC Floraga puhtalt lehelt ehk uue peatreeneri, brasiillasse Fredo Getulio Aurelioga.

Kahtlemata on maailmas lihtsamaid ülesandeid, kui taasalustada oma peatreenerikarjääri (Aurelio juhendas Kalju esindusmeeskonda ka aastatel 2007-10) suurepärasesse hoogu tõusnud tabeliliidri vastu. Sealhulgas omamata üht põhikeskkaitsjat, Alo Bärengrubi, kes kandis mängukeeldu.

Seni Sergei Terehhovi kõrval abitreeneri rolli täitnud Aurelio ei hakanud kodusel Hiiul mingeid riske võtma, vaid tegi võrreldes laupäevase Pärnu mänguga algrivistuses seitse muudatust. Mõistlik, sest Terehhovile saatuslikuks saanud kaotusmängu eksperimentaalne koosseis jäi mõistmatuks Kalju enda mängijatelegi.

Mängu avapoolaja põhjal võib öelda, et taaskäivitamine aitas. Parimas rivistuses (väljaarvatud Bärengrub) Kalju haaras koduväljal kiirelt ja otsustavalt ohjad enda kätte. Eelmise viie matšiga vaid kaks närust viigipunkti teeninud Kalju mängis taas lustlikult ja nautlevalt. Ainuke, mis kodumeeskonda ideaalsest algusest lahutama jäi, oli täpne pealelöök Mait Toomi selja taha.

Tõtt-öelda sooritas Kalju, ja kogu mängu, esimese korraliku löögi vasakkaitsja Ken Kallaste alles 20. minutil. Kümmekond minutit hiljem tabas raudmees Kallaste posti. Kuid üldiselt toimis Flora kaitse korralikult, eriti pikkade pallide puhul. Viiemängulise võiduseeria pealt Hiiule sõitnud Flora nõrk koht oli keskväli - kus üllatuslikult alustas kaitseväelane Brent Lepistu, kel enne tänast Premium liigas kirjas vaid 45 minutit laupäeval Sillamäe Kalevi vastu -, mis ei suutnud palle piisavalt üksiku ründaja Albert Prosani toimetada.

Ometi oli just Flora edurivimees Prosa see, kes meeldivalt lahtisel teisel kolmveerandtunnil skoori avas. Suurem kummardus tuleb Flora fännidel 60. minuti värava eest teha muidugi kolm minutit varem mängu sekkunud Joseph Salistele, kes serveeris nahkkera Prosale oivaliselt jalale. Ja Viies Sektor laulab, laulab, laulab...

Aurelio reageeris kaotusseisule kiirelt ning juba kolm minutit hiljem algas pääseoperatsioon nimega "Karu" ehk mängu sekkus tänavu Kaljule paljule tähtsaid punkte päästnud Tarmo Neemelo. Õige pea saigi Nõmme rahvas rõõmustada, ent pärast pisikest mõttepausi tõstis äärekohtunik Silver Kõiv suluseisumärgiks lipu, mis tühistas Ats Purje tabamuse.

Mida aeg edasi, seda marulisemalt Kalju viigiväravat jahtis. See omakorda tekitas häid vasturünnaku võimalusi Florale, millest ühe kasutas supervahetusmeheks osutunud Saliste 89. minutil edukalt ära: see mattis Kalju lõplikult.

„Kümme punkti ja see on fakt," võisid rohevalged poolehoidjad 2:0 tabamuse järel mõnuga tabeliseisule viidates laulda. Flora kirjutas tabelisse kuuenda järjestikkuse võidu ning jätkab käänulist teekonda meistritiitli suunas. Kalju peab järelejäänud seitsme mänguga hoolitsema eelkõige selle eest, et hooaja lõpus pronksmedalid kaela saada.