Kapten Klavani viimase minuti omavärav rikkus ilusa esituse maailma 12. vutiriigi Šveitsi vastu (26)

Ott Järvela, Lilleküla staadion, 12. oktoober 2015, 23:45
Ragnar Klavan ja Eesti suutsid Šveitsi kuival hoida 93 minutit, aga 94. minutil lõid külalised võiduvärava. Laura Oks
Eesti meeste jalgpallikoondis lõpetas EM-valiksarja nukra emotsiooniga, kui Lillekülas 7304 pealtvaataja ees näidatud vapra ja vahva esituse järel kaotati kapteni Ragnar Klavani 94. minuti omaväravast 0:1 maailma edetabeli 12. meeskonnale Šveitsile.

Kaotus oli valus, nörritav ja ebaõiglane, sest mängupildi järgi väärinuksid Sinisärgid viiki. Aga individuaalne meisterlikkus määras taas asjad ära. Ats Purje lõi 91. minutil Konstantin Vassiljevi oivalise terava tsenderduse mõne meetri pealt üle värava.

Aga 18aastane Breel Embolo tantsis 94. minutil Eesti karistusalas elegantselt, et Eesti kaitsjate jalad läksid sõlme, ja lükkas söödu värava ette, kust see Klavani jalast väravasse põrkas. Emotsionaalselt väga tähtsast viigist jäi puudu alla minuti, aga tippjalgpall ongi halastamatu.

Pärast reedest 0:2 kaotust Inglismaale tuli tõdeda, et võõral väljakul tabas Eesti meeskonda lõppenud EM-valiksarjas ikaldus (0 väravat, 1 punkt). Ilma Šveitsi võiduväravata saanuks vastu väita, et kodu on Eesti kindlus. 10 punkti väravate vahega 4:1 tõestanuks Lilleküla vägevust paremini kui 9 punkti väravate vahega 4:2.

Samas oleks ebaõiglane keskenduda vaid tulemusele ja jätta tähelepanuta Eesti esitus. Sinisärkide esimene poolaeg kummutas arvestatava hulga nende suunas viimastel päevadel kõlanud kriitikast – esitus oli isukas ja ründav, aga mitte tormakas. Šveits polnud avavileks valmis ja neil vedas, et end 5. minutiks kaotusseisust ei leidnud – Eestil oli tolleks ajaks olnud juba kolm head võimalust.

Esmalt andsid külalised puurivaht Marwin Hitzile narri tagasisöödu, mille Sergei Zenjov veidi ärksama oleku puhul võinuks vahelt lõigata, teiseks lubati Konstantin Vassiljevil 20 meetrilt lüüa, aga Hitz tõrjus, kolmandaks libises Kostja terav karistuslöök Šveitis värava eest läbi.

Šveitsi algrivistuses oli viis mängijat Saksamaa, 2 Inglismaa ning üks Itaalia, Prantsusmaa, Türgi ja Šveitsi kõrgliigast. Väga muljetavaldav rivistus suutis ainukese märkimisväärse teravuse tekitada 41. minutil, kui muidu anonüümselt ja isutult tegutsenud Xherdan Shaqiri (Stoke City) end karistusalas soodsalt positsioonilt löögile mängis, aga Inglismaa vastu hiilanud Mihkel Aksalu jätkas samal tasemel ja püüdis.

Üldpilt oli Eesti poolt vaadates aga sümpaatne. Kaitsest puudus paanika ning äärekaitsjad Artur Pikk ja Taijo Teniste toetasid tarmukalt rünnakut, Karol Mets patrullis tuntud headuses, Ilja Antonov võttis asju ette ja tegi nad teoks, Vassiljev tillitas soojenduseks paar šveitslast ära ja nautis mängu, Ken Kallaste vasakul ja Sander Puri paremal äärel pakatasid harmooniast ning isegi kahes eelmises mängus tõesti kehv olnud Zenjov tundis end ründajana märgatavalt kodusemalt kui äärel, kus ta enamasti mänginud.

Kokku vormuski terviklik ja soliidne pakett, mis suutis maailma edetabelis 12. kohal paikneva Šveitsi vastu mängu kontrolli all hoida. Tõsi, viimase aja põhimure, võimaluste väravaks realiseerimine polnud kuhugi kadunud. Aga näiteks standardolukordades pandi Šveits mitmel puhul muretsema ning kahevõitlusi kaotati vähe.

Teise poolaja eel tegi Šveits vahetuse, kui nähtamatut Shaqirit asendas 18aastane Breel Embolo. Kuigi Shaqiri oli tõesti kehv, taotles peatreener Vladimir Petkovic tolle žestiga ilmselt ka äratavat efekti, mille ta aavutas. Külalised tegutsesid palju ärksamalt ning kuigi esmalt pääses löögile Kallaste, kandusid ohjad Šveitsi kätte üle.

Eesti peatreener Magnus Pehrsson vastas omapoolsete vahetusega – Zenjovi asendas rünnakul Ats Purje ja Purit kogenud Joel Lindpere. Värskete jalgade ja meelekindluse toel sai Eesti kohmetusest üle.

"Kodu on meie kindlus!" oli kapten Klavan enne valiksarja viimast matši öelnud ning meeskond paistis ta sõnu kinnitavat. Hitzilt oli väga palju tegemist, et Vassiljevi põrkav kauglöök tõrjuda ning järgnenud nurgalöögi olukorras oli Eesti värav lähedal. Šveits suutis palli väravajoonel blokeerida.

Ats Purjel avanes siis kuldne šanss vallandada joovastus, aga läks vastupidi ja staadion tühjenes vandesõnade saatel. Siiski tasub meeles pidada, et eelmise valiksarjaga võrreldes astusime sammu edasi - toona teenisime 7 punkti ja saime valikgrupis viienda koha, nüüd on kaukas 10 punkti ja neljas koht.