Doping

ROK lõpetas ligi kahe-aastase vaikuse 2006 Torino olümpial võetud dopinguproovide osas (93)

Ott Järvela, 6. jaanuar 2016 17:43
Kristina Šmigun-Vähi.Foto: MATI HIIS
Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) lõpetas pika vaikuse 2006. aasta Torino taliolümpial võetud dopinguproovide teemal - ligi kahe-aastase pausi järel võeti teema üles.

Nimelt avaldas ROK täna oma kodulehel teate pealkirjaga "Toimunud on Torinos võetud dopinguproovide ulatuslik järeltestimine"

Samal teemal

Teates seisab: "1219 Torino olümpial võetud dopinguproovist järeltestiti 489 proovi Rahvusvahelise Antidopinguagentuuri (WADA) poolt akrediteeritud Lausanne'i laboris, kus neid on hoitud pärast võtmist ja olümpiamängudel tegutsenud Orbassano laboris esmast kontrollimist.

Järeltestimine kätkes endas uute ja varasemast paremate tuvastusmeetodite kasutamist. ROK ei saa ja ei kommenteeri antud protsessi täpsemalt ega vasta praegu ühelegi seda puudutavale küsimusele. Edasised teated avaldatakse sobival ajal."

Tegemist on esimese korraga pärast 2014. aasta veebruari, kui Rahvusvaheline Olümpiakomitee Torino olümpial võetud dopinguproovide järeltestimisest räägib. Sotši olümpial teatas ROK, et Torino järeltestimise tulemused avaldatakse pärast Sotši olümpiat, aga seda pole tehtud siiani. Ilmselt on põhjuseks Kristina Šmigun-Vähi ja ROKi kohtuvaidlus.

ROK esitas teatavasti Šmigun-Vähile 2013. aasta detsembris kahtlustuse seoses tema 2006. aasta proovidest leituga. "Täpselt kaks kuud tagasi sain teate, et kaheksa aastat tagasi, 2006. aasta Torino OMi käigus ajavahemikul 12.–16. veebruar võetud dopinguproovide uuel kontrollimisel A-proovist ei ole leitud keelatud aineid, kuid väidetavalt leidub selles molekule, mille kaudu on tuletatud kahtlustus keelatud aine kasutamisest," kirjutas Šmigun-Vähi 6. veebruari õhtul tehtud avalduses.

2014 aprillis rääkis Eesti Olümpiakomitee president Neinar Seli, et Šmigun-Vähi kaebas A-proovi avamise kohtusse ja seetõttu pole B-proovi avatud. Pärast seda pole kumbki protsessi osapool (nendeks on ROK ja Šmigun-Vähi) juhtumi arengust sisulisi kommentaare andnud.

Samas viitab ROKi tänane avaldus, kus öeldakse, et proovid on järeltestitud, et ka Šmigun-Vähi B-proovi(de) uurimine on lõppenud.

Sellest omakorda võiks järeldada, et järeltestimise tulemused (negatiivne või positiivne) on teada, ent nende mitteavaldamine kinnitab, et osapoolte vaidlus ei puuduta dopinguproovi(de) tulemust, vaid mingit muud nendega seotud tõika (enim on räägitud variandist, et Šmigun-Vähi kaebas dopinguproovide järeltestimise Šveitsi tsiviilkohtusse inimõiguste aspektist lähtuvalt).

Et ROKi tänane teade ei sisalda mingeid tärmineid, on jätkuvalt võimatu öelda, millal selgub, kas Šmigun-Vähi Torinos võidetud kaks kuldmedalit (7,5+ 7,5 suusavahetusega sõit ja 10 km klassikat) võetakse ära või mitte.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee