Kelly Sildaru 2010. aastalFoto: ARNO SAAR
Ott Järvela 30. jaanuar 2016 13:44
Lugu ilmus esimest korda 21. detsembril 2010. aastal.

Tippspordis läbilöömises on enamasti mängus ka annus juhuslikkust. Näiteks vanema venna kasutatud suusad ja hea hinnaga saadud suusasaapad, millega Kelly Sildaru 2aastasena esimest korda mäest alla sõitis. 

Praegu paneb 8aastane vigursuusataja oma trikkidega ahhetama täiskasvanud konkurente. "Plaani tippspordi suunas liikuma hakata ei olnud. Tõsisem tegutsemine on viimase paari aasta teema," meenutab isa Tõnis tütre suusatajakarjääri algust. Kelly ise mäletab esimest suusasõitu häguselt: "Natuke kartsin. Aga iga korraga hakkas aina rohkem meeldima."

Juhused ja meeldimine on viinud selleni, et Tallinna Saksa Gümnaasiumi teises klassis õppival Kellyl tuleb talvel nii mõnelgi korral võistlusreisilt naastes klassikaaslastele aru anda – kuidas läks?

Klassikaaslased: vigursuusatamine on lahe!

Mullu sai Kelly uhkelt raporteerida, et läks hästi – nii naasis ta Poolast teise ja kolmanda ning Soomest kahe esimese kohaga. Ning mitte omavanuseliste, vaid naiste seas võisteldes. "Klassis ütlevad mõned, et see, kuidas ma suusatan, on lahe!"

Lisaks Kelly klassikaaslastele on samal arvamusel ka rahvusvaheline telepublik ja olümpialiikumise juhid, sest ekstreemspordi – vigursuusatamine ja lumelauasõit
– osakaal taliolümpiaprogrammis ja vaadatavus üha kasvab. Siililegi selge, et aastal 2022, kui Kelly on 20aastane, leitakse taliolümpia ikoonid eelkõige ekstreemsportlaste
seast. 

Tõnis Sildaru möönab, et unistused tütre olümpiamedalist on peast vaikselt läbi käinud. "Aga sinna on ikka väga pikk tee minna. Millegi suure saavutamine nõuab pühendumist, aega, visadust ja kõvasti-kõvasti vaeva nägemist." Tippsportlase tulevikust rääkides
ei saa üle ega ümber Eesti suurimast veast – mägesid ei ole. Erinevaid  laugeid ja järsemaid nõlvu küll jagub, ent maailmatasemel kaasarääkimiseks vajalikke treeningtingimusi mitte. 

25meetriseid hüppeid Eestis harjutada ei saa

"X-mängudel (ekstreemspordi maailmamängud ehk X-Games – toim) tuleb sportlastel sooritada 25meetriseid hüppeid. Kus sa Eestis sellisteks treenid?" lausub Tõnis. 8aastase Kelly sportlastuleviku murdepunkt jõuab kätte 4-5 aasta pärast.