Tšehhoslovakkia koondisele tagas EM-tiitli Antonin Panenka geniaalne penalti.Foto: alchetron.com
Jalgpalli EMi ajalugu
17. mai 2016, 12:04

EM 1976 | Eranditult kõik mängud läksid lisaajale + legendaarseim penalti

Mängupaigaks oli seekord Jugoslaavia ning ilmselt on tegu ainsa maailma tippturniiriga, kus eranditul kõik matšid läksid lisaajale!

Esimeses poolfinaalis alistas Tšehhoslovakkia lisaaja järel 3:1 Hollandi, teises oli tiitlikaitsja Lääne-Saksamaa 120 minuti tulemusel 4:2 parem korraldaja Jugoslaaviast, kes pidi kaks päeva hiljem pronksimängus taas lisaajal kaotuse vastu võtma - kahe aasta eest MM-hõbeda võitnud Holland oli parem 3:2.

Crvena Zvezda staadionil mängitud finaali läks Tšehhoslovakkia Jan Švehliki 8. ja Karol Dobiaši 25. minuti väravatest juhtima, aga Dieter Müller lõi 28. minutil tagasi ühe ja Bernd Hölzenbein 89. minutil teise.

Kordusmatši (nagu 1968) vaja polnud, sest vahepeal oli välja mõeldud penaltiseeria. Esimesed seiste lööki realiseeriti, siis eksis Uli Hoeness (hilisem Müncheni Bayerni president), mille järel tagas Antonin Panenka legendaarne penalti (väravavahi ärahüpet aimates varbaga värava keskele löödud pehme kaarjas pall) EM-tiitli Tšehhoslovakkiale.

Kui tervet kokkuvõtet vaadata ei taha, siis saab ka ainult Panenka penaltit kaeda: