STAAR: Alles aprillis täisealiseks saanud Patrik Laine lööb täiskasvanute MMil laineid. Foto: Reuters / Scanpix
Jäähoki
19. mai 2016, 06:00

18aastane Soome hokimängija hullab täismeeste keskel (1)

Kuigi jäähoki MMil on peetud juba 56 kohtumist, algab õige turniir Venemaal täna. Kõik senine oli eelmäng, mille käigus eraldati terad sõkaldest. Maailma kaheksa tugevaimat hokiriiki, kes jätkavad veerandfinaalides, aastal 2016 on Tšehhi, Soome, Venemaa, Kanada, USA, Taani, Saksamaa ja Rootsi.

Seltskonnast vahest suurim üllataja on Taani, kes on küll alates 2003. aastast stabiilselt eliitdivisjonis ehk 16 tugevaima seas mütanud, ent ainult korra (aastal 2010) veerandfinaali jõudnud. Näiteks mullu saavutasid taanlased 14. koha ehk jäid viimasena püsima.

Tänavusel turniiril alistati südi partiiga Norra, Läti (karistusvisetega), Tšehhi (karistusvisetega) ja Kasahstan ning vannuti lisaajal alla Šveitsile. Ainult kohtumised Rootsi (2:5) ja Venemaaga (1:10) läksid taanlastel käest ära. Lagunemist võib karta ka veerandfinaalis, sest nende vastane Soome võitis alagrupis kõik seitse mängu normaalajal väravate vahega 29:6.

Eriti muljetavaldav oli soomlaste üleeilne 4:0 võit tiitlikaitsja Kanada üle. Esiteks lõpetasid meie põhjanaabrid sellega kanadalaste 16mängulise võiduseeria MMil. Teiseks olid vahtralehemaa pojad eelnevas 81 MM-matšis alati vähemalt ühe värava visanud. Viimati jäädi kuivale 2006. aastal Riias peetud pronksimängus, kus kaotati 0:5 Soomele. Võimas värk!

Vähemalt sama muljetavaldavad on olnud 18aastase Patrik Laine esitused. Aasta alul Soome U20 koondise kodupubliku ees maailmameistriks vedanud Tampere Tappara ründaja möllab sama kõvasti ka täismeeste seas. Alagrupiturniiri järel hoiab ta resultatiivsustabelis 10 punktiga (6 väravat, 4 söötu) venelaste Vadim Šipatšjovi ja Artemi Panarini järel kolmandat kohta.

Narvas sündinud, kuid Soomet esindava Leo Komarovi sõnutsi andis üleeilne võit Kanada üle küll meeskonnale enesekindlust, ent ei maksa täna enam midagi. "Taani on hea sats. Veerandfinaalid on alati keerulised. Üks põrge sinna-tänna võib saada saatuslikuks, nagu nägime möödunud kevadel Prahas (Soome kaotas veerandfinaalis 3:5 Tšehhile – M.T.)."

Soome – Taani paari võitja kohtub poolfinaalis Venemaa – Saksamaa matši parimaga.