Martin Kupper.Foto: Laura Oks
Kergejõustik
20. juuni 2016, 06:10

27aastane kettaheitja täitis Tallinnas olümpianormi, saades kirja karjääri teise tulemuse 66.61

Hiina meditsiin aitas Martin Kupperi jalule ja Rio olümpiamängudele! (2)

Kui Martin Kupper laupäeval Tallinnas Kadrioru staadionil toimunud Eesti klubide karikavõistlustele jõudis, oli ilm pehmelt öeldes kehv. Ometi tegi ta vihmasajus oma karjääri paremuselt teise kettakaare 66.61 ja napsas olümpiapileti.

Mullu märtsis püstitatud tippmargist jäi Kupperil puudu vaid kuus sentimeetrit. "Isikliku rekordi heitsin ideaalsetes tingimustes, äsjane tulemus on tunduvalt väärtuslikum,“ arutles Aleksander Tammerti õpilane. "Saime kerget vihmadušši, tuul polnud samuti väga soodne, puhus rohkem külje pealt ja tagant.“

Pärast kahte õnnestunud ettevalmistuslaagrit oli Kupper kindel, et olümpianorm 65.00 on vormistamise küsimus. Paraku tabas teda hiljuti vigastus. "Jama algas sellest, kui tõmbasin alaselja ära,“ sõnas 27aastane sportlane. "Balti matšil Valmieras tõmbasin end külma ilmaga päris laiali. Mind on terve nädal ravitud Hiina meditsiiniga, olen ka nõelu saanud.“

Tulemused paranesid

Ometi kinnitab Kupper, et liigset ärevust tagasilöök temas ei tekitanud. "Väga palju ma muretsenud ei ole,“ mõtiskles ta. "Teadsin, et varem või hiljem saan olümpianormist ikka jagu. Aga ma ei tahtnud seda viimase minuti peale jätta.“

Loomulikult oli laupäeval libedas keskkonnas ebamugav heita. "Märg ring sundis mind rahulikult tegutsema,“ lausus Kupper. "Õnneks polnud laussadu. Kontrollisin võistlust ja tulemused läksid iga katsega paremaks.“

Kupperi seeria: 62.38, 62.63, 63.05, 66.61. "Viimasel katsel läksin riskile, samas ei olnud mõtet midagi tagasi hoida. Arvasin, et kui saan ühe pisikese tehnilise detaili paika, siis võib 65 meetrit vahele jääda,“ pajatas tallinlane, kelle tänavune tippmark oli 64.23.

Nii läkski ja Kupper tõusis maailma edetabelis hoobilt kümnendale kohale. "See polnud ideaalne heide,“ rõhutas ta. "Mul jäi kindlasti varu. Nüüd saan rahulikult Euroopa meistrivõistlusteks vormi timmida.“

Enne 6. juulil Amsterdamis algavat EMi tahab Kupper veel paar korda võistelda. 23. juunil paneb ta võimed proovile Hispaanias Madridis. "Arvan, et mõni etteaste EMi eel tuleb ainult kasuks.“

Muide, laupäeval Poolas Szczecinis toimunud Janusz Kusociński memoriaalil oli Kupper ootelehel. Seal võidutses kodupubliku rõõmuks maailmameister Piotr Malachowski, kelle tulemus oli 66.56. Gerd Kanter piirdus 62.28ga, mis andis neljanda koha. Üllatuslikult täitis olümpianormi Kolumbia esindaja Maurice Ortega – 65.06. Magnus Kirt oli odaviskes 77.68ga teine.

EMil medalisoosik

Laupäevane pikk heide tõstis Kupperi EMi medalisoosikute hulka. Kas ta mõtleb poodiumile ronimisele või ei hakka end enne maailmajao tähtsaimat võistlust hullutama?

"Medalimõtteid ei tasu karta,“ arutles Kupper. "Ega ma EMile nalja tegema lähe. Kui olen tehniliselt stabiilne ja suudan meetri või paar juurde saada, siis on kõik võimalik.“

Tegelikult on EMi medalisoosikute ring küllalt kitsas. Peale Malachowski kuuluvad sinna tema kaasmaalane Robert Urbanek, Belgia esindaja Philip Milanov, sakslastest vennad Christoph ja Robert Harting ning olümpiavõitja Kanter.

Lisalugu

Tšernov täitis EMi normi, Orel heitis Eesti rekordi

Üksteist kuud tagasi jalaoperatsioonil käinud Liina Tšernov on nüüd elu parimas vormis: ta püstitas eile Brüsselis 1500 m jooksus Eesti rekordi 4.11,44 ja täitis ka EMi normi.

Andi Noot läbis samal võistlusel 1500 m ajaga 3.42,33, mis andis kümnenda koha. Olgu märgitud, et mõlemad harjutavad Endel Pärna juhendamisel.

Vasaraheitja Anna Maria Orel püstitas eile Soomes Eesti rekordi 67.52 ja sai esikoha. Senise tippmargi omanik Kati Ojaloo oli 64.04ga neljas.