LEGENDI ALGUS: Cesc Fabregas saadab 2008 EMi veerandfinaali penaltiseeria võitja otsustava löögi Gianluigi Buffoni selja taha, mis muutis kahe gigandi (Hispaania ja Itaalia) jõudude vahekorda.Foto: JOE KLAMAR
Jalgpalli EMi uudised
27. juuni 2016, 06:00

Itaalia proovib surmata Hispaania legendi, mille nad 2008 ise sünnitasid

Neljakordne maailmameister Itaalia vastamisi kolmandat järjestikust Euroopa meistritiitlit püüdva Hispaaniaga. Kas Vana Maailma jalgpalliklassikat tähistav duell lõpetab Hispaania fenomenaalse ajastu või puhub selle uuele elule?

2008 EMi finaalis Saksamaa vastu Hispaania võiduvärava löönud Fernando Torres ei nimetanud toona tiitlivõidu võtmemomendiks oma elegantset tabamust, vaid turniiri veerandfinaali penaltiseerias saavutatud võitu Itaalia üle, mis lõpetas 20aastase piina.

1988 EMi alagrupis kaotas Hispaania Itaaliale 0:1 ja 1994 MMi veerandfinaalis 1:2. Mõlemad ebaõnnestumised põlistasid Hispaania seisust finaalturniiride ebaõnnestujana.

Too USAs peetud MMil saadud kaotus tundus aga tohutult ebaõiglane, sest teise poolaja alguses muutis Mauro Tassotti küünarnukihoop Hispaania poolkaitsja Luis Enrique (praegune FC Barcelona peatreener) näo veriseks tombuks. Kõik toimus kohtuniku nina all, aga penaltit (kõik toimus trahvikastis) ja punast kaarti ei järgnenud.

Hiljem määrati Tassottile video põhjal 8mänguline võistluskeeld (MMide rekord kuni Luis Suarezi 2014. aasta amps-amps intsidendini), aga 1:2 kaotuse saanud Hispaaniat see ei lohutanud. "Itaalia oli võimas ja ainus koondis peale USA, kes tõi staadionitele täismaja. See olnuks ebamugav otsus ja kohtunik kartis," lausus toona Hispaania peatreener Javier Clemente.

Enrique nägu paranes, aga Hispaania jalgpalli jäi saadud arm piinama ja häirima kuni Torrese mainitud 2008. aasta penaltiseeriani, mis muutis jõudude vahekorda. 2012 EMil tehti alagrupis viik, aga finaalis võttis Hispaania purustava 4:0 võidu. Uuesti kohtuti 2013. aasta maailmajagude karikaturniiri (Confederations Cup) poolfinaalis, kus läks taas vaja penalteid ja jälle võitis Hispaania.

Nüüd on E-alagrupi võitnud Itaalial võimalus õnnetu seeria lõpetada. "Meie nende legendi 2008 tekitasime ja nüüd on meie ülesanne see surmata. Ka kõige vägevamad saagad saavad ükskord otsa," kirjutas Itaalia spordipäevaleht Corriere della Sera oma juhtkirjas, kui Horvaatia 2:1 võit Hispaania üle tänase 1/8-finaali paika pani.

Itaalia peatreener Antonio Conte tembeldas Hispaania mängu eel selgeks favoriidiks ning viimased ei vaidle väga vastu. Clemente: "Asjad on muutunud. 90ndatel tähendas matš Itaaliaga "Kuradi kurat!" kirumist, aga nüüd on kõik teistpidi – etaloniks on Hispaania meeskond."

Horvaatialt sai tiitlikaitsja küll lüüa, aga kolme esituse kaalutud keskmine on Hispaanial jätkuvalt turniiri kolme parema seas. 2008-2012 võidetud kolme järjestikuse suurturniiri võtmetegelane, nüüd erru läinud Xavi Hernandez on siiski mures: "Mulle ei meeldi üldse, et 1/8-finaalis Itaaliaga kohtume. Neil on imetugev kaitse."

Kas Itaalia lõpetab enda sünnitatud legendi või jätkab see teed kolmanda järjestikuse EM-tiitli suunas, selgub õhtul algusega kell 19.