LIIDER: Gareth Bale on Walesi mootor ja hing, ent edu nimel peavad kõik väljakumängijad oma osa eeskujulikult välja mängida.Foto: Reuters / Scanpix
Mart Treial 1. juuli 2016 06:00
Kes oleks jalgpalli EMi eel arvanud, et Briti saarte au peab kaheksa tugevama hulgas kaitsma Wales? Marilyn Kerro ehk, aga kindlasti mitte vutispetsialistid. Ent reaalsus on see, et täna õhtul asub turniiri debütant Lille’i staadionil Belgia vastu püüdma kohta nelja parema seas.

Ülesanne on raske, aga mitte võimatu. Kaheksandikfinaalide – Wales alistas läbi häda 1:0 Põhja-Iirimaa, senise EMi parima esituse teinud Belgia põrmustas 4:0 Ungari –, koosseisude ja FIFA edetabeli (Belgia 2., Wales 26.) põhjal on paari favoriit Belgia. Seda veendumust jagab ka Tallinna Kalevi peatreener Marko Pärnpuu. Aga…

Samad koondised kuulusid valikturniiril ühte alagruppi ning seal jäi omavaheliste mängude kokkuvõttes peale Wales, kes võitles võõrsilt 0:0 viigi ning kodust (juuni 2015) Gareth Bale’i värava toel 1:0 võidu.

„See oli mu tähtsaim koondisevärav,“ meenutas Bale tänase matši eel. „See süstis meile usku, et suudame suuri murda. Oleme tollest aastatagusest võidust saadik aina arenenud ja saavutanud uue taseme.

Oleme belglaste kollitajad, kas pole nii? Loodetavasti need mälestused tungivad belglaste pähe, kunagi ei või teada. Kahtlemata kasutame noid valikmänge info ammutamiseks.“

Walesi suurimad staarid Gareth Bale ja Aaron Ramsey. Foto: Reuters / Scanpix

Pärnpuu leiab, et Walesi nii kaugele jõudmine on üllatav, sest nende esitused pole olnud veenvad. Eriti kaheksandikfinaal Põhja-Iirimaa vastu. „Belgia jaoks on täna tõehetk. Kui Ungari proovis Belgia vastu ka natuke jalgpalli mängida, siis usutavasti valib Wales suhteliselt kaitsva taktika ja loodab ise kontrarünnakutele,“ arutleb ta.

„Sellega võetakse Belgia tugevaim trump – vasturünnakud, kus neil on kiirust ja palliga osavust väga palju – käest ära. Siiamaani on nad ülesehitava mänguga kaitsvate meeskondade vastu hätta jäänud. Kahtlemata on waleslased teinud Belgia – Ungari mängule korraliku analüüsi ja näevad, et Belgia on ohtlik vasturünnakutel ning neile ei tohi oma kasti lähistel ruumi anda.

Aga kui Belgia peaks kiiresti värava ära lööma, siis peab Wales nii või naa rohkem ründama, mis omakorda avab Belgiale rohkem ja rohkem vasturünnaku võimalusi.“

Walesi võimaliku edu võtmeteks peab Pärnpuu distsiplineeritud kaitsetööd, vasturünnakuid ja standardolukordi. Ning muidugi Prantsusmaal kolm tabamust löönud Bale’i.

„Eks vaikimisi loodavad kindlasti kõik Walesi koondisega seotud inimesed ja fännid Bale’ile, aga sellist ülesannet ei saa mängijale anda, et Gareth, sina oled täna otsustaja,“ lausub Pärnpuu.

Marko Pärnpuu Foto: Eesti Jalgpalli Liit

„Kõik peavad oma ülesanded täide viima. Bale’i efekt sellele koondisele on kahtlemata suur. Ta on suurte kohtumiste kogemusega ning, mis mulle väga meeldib, suurepärane meeskonnamängija, EMil osalevatest superstaaridest ehk kõige rohkem.

Tema peale loodetakse ja ta teab seda, aga kui on vaja sööta, siis ta söödab. Kui on vaja 90 minutit joosta trahvikastide vahel edasi-tagasi, siis ta teeb seda. Ta on seda tüüpi mängija, kes on liider tänu väljakul tehtavale, mitte seepärast, et ta on kuulus.“

Kui Walesil täna olulisi puudujaid pole, siis Belgia peab läbi ajama nii keskkaitsja Thomas Vermaeleni (mängukeeld) kui eile treeningul hüppeliigest vigastanud vasakkaitsja Jan Vertonghenita.

Walesi ja Belgia kohtumine algab kell 22. Paari võitja kohtub poolfinaalis eile hilisõhtul toimunud Poola – Portugali mängu paremaga.