Rio 2016 OM uudised

PUHAS EKSOOTIKA! Saagem tuttavaks, Rio olümpia kümme pisimat delegatsiooni 

Mart Treial, 4. august 2016 13:29
Vibulaskmine, tõsi, pisut teistsugune kui olümpial kavas, on Bhutani rahvuspsordiala.Foto: Reuters / Scanpix
Kui Eesti olümpiakoondis võib uhkustada 47 sportlasega, kelle seas nii mõnigi medalilootus, siis üheksa riiki saatsid Rio de Janeirosse kaks atleeti. Vaikses ookeanis paiknev saareriik Tuvalu on aga esindanud kõigest ühe võistlejaga. Saagem tuttavaks OMi pisimate ja eksootiliseimate delegatsioonidega.   

Tuvalu (1 sportlane), 10 600 elanikku

Delegatsioon: Okeaania saareriigi lippu hoiab kõrgel meessprinter Etimoni Timuani (24), kes osaleb 100 m jooksus. Ühtlasi mängib ta kohalikus meistriliigas jalgpalli.

Riigist: Üheksast saarest koosnev Tuvalu on maailma väiksuselt neljas riik, mis sai iseseisvaks aastal 1978. Enne seda oli tegu Suurbritannia kolooniaga. 

Bhutan (2 sportlast), 740 000 elanikku

Delegatsioon: Lõuna-Aasias, India ning Hiina vahel asuva Bhutani koondis koosneb ainult naistest: 26aastane Karma (kes ongi tuntud vaid ühe nime poolest) pakub konkurentsi meie vibulaskjale Laura Nurmsalule ning laskja Lenchu Kunzang võistleb 10 m õhupüssi harjutuses.

Muide, vibulaskmine on Bhutani rahvusspordiala. Olümpiasportlane Karma rõõmustas rahvast veebruarikuus Lõuna-Aasia mängudel võidetud kahe pronksmedaliga. 


Tšaad (2 sportlast), 13,6 miljonit elanikku

Delegatsioon: Tšaadi olümpialasi ühendab kaks tõika - nad mõlemad on debütandid ning jooksjad. Bachi Mahamat (19) võistleb meeste 400 m ning Bibiro Ali Taher (28) naiste 5000 m jooksus. 

Riigist: Kesk-Aafrikas paiknev Tšaad on küll maailma suuruselt 21. riik, kuid selle põhjaosa katab suuresti kõrb ja savann, mistap on riik saanud hüüdnimeks "Aafrika surnud süda". Riigi popim spordiala on jalgpall. Samuti on seal au sees korvpall ja vabamaadlus. Tõsi, eestlastelegi südamelähedast maadlust harrastatakse Tšaadis nii, et sportlased tõmmavad üll loomanahkse kasuka ning katavad end tolmuga. 

Dominica (2 sportlast), 72 300 elanikku

Delegatsioon: Puha kolmikhüppajad! Kuubas sündinud Yordanys Duranona (28) võistleb meeste, Thea LaFond (22) naiste seas. 

Riigist: Kariibi mere saarel, mis on tuntud ka kui "looduse saar", voolab 365 jõge, mistap on Dominica populaarne sihtkoht veespordi-, matka- ja sukeldumisesõpradele. Kohalike seas on väga popp ala kriket. 

Ekvatoriaal-Guinea (2 sportlast), 1,2 miljonit elanikku

Delegatsioon: 36aastane 100 m tõkkejooksja Reina-Flor Okori on tõeline olümpiaveteran - Rio mängud on tema karjääri neljandad ja ühtlasi viimased, sest ta riputab pärast toda võistlust naelikud varna. Kolmel eelneval OMil on Okori jõudnud poolfinaali. Ühtlasi on tal taskus ka Prantsusmaa pass, mis on võimaldanud tal tulla kolmekordseks tolle riigi meistriks.

Riigist: Ekvatoriaal-Guinea seostub ilmselt enamikele eestalsteel 2009. aasta juunis Lillekülas peetud jalgpallimatšiga (3:0 võit), mis oli ühtlasi meie rekordinternatsionaali Martin Reimi lahkumismäng. 

Lisaks Aafrika mandril üpris arvestatavale vutikoondisele on riigil ka viis saart, mis on kuulsad oma pikkade valgeliivarandade poolest.


Libeeria (2 sportlast), 4,5 miljonit elanikku

Delegatsioon: Sprinterid Mariam Kromah (naiste 400 m) ja Emmanuel Matadi (meeste 100 ja 200 m). Mõlemad sportlased õpivad ja treenivad USA ülikoolides.

Riigist: Lääne-Aafrika riik, mille nimi tähendab tõlkes "vabade maa". Säärane nimi on ka asjakohane, sest Libeeria on esimene ja vanim Aafrika vabariik. Samut ainuke maa, mille iseseisvuse taga on vabanemine mõne teise rahva võimu alt.  

Popim spordiala on mõistagi jalgpall, sest nende legend George Weah on ainuke aafriklane, kes valitud maailma parimaks jalgpalluriks (1995. aastal). Samuti on au sees korvpall.

Mauritaania (2 sportlast), 4 miljonit elanikku

Delegatsioon: Jälle kergejõustiklased. Mauritaania lippu kannab avatseremoonial sprinter Jidou El Moctar, kes osaleb meeste 100 m jooksus. Tema ainus koondisekaaslane on 24aastane Houleye Ba, kes asub starti naiste 800 m jooksus.

Riigist: 90% pindalast moodustab Sahara kõrb. Nagu enamikes Aafrika riikides, on Mauritaaniagi populaarseim spordiala jalgpall. 

Nauru (2 sportlast), 11 000 elanikku

Delegatsioon: Tänavu Okeaania meistrivõistlustel -90 kg meeste seas judos pronksmedali võitnud Ovini Uera (28) ja tõstja Elson Brechterfeld (-56 kg mehed).

Riigist: Mikroneesia saarestikku kuuluv Nauru on äärmiselt fosfaadirikas. Saare popim spordiala on Austraalia jalgpall. Teiseks rahvusspordialaks loetakse tõstmist.


Somaalia (2 sportlast), 10,8 miljonit elanikku

Delegatsioon: jooksjad. Mohamed Mohamed (20) asub stardijoonele meeste 5000 m ning Maryan Muse (19) naiste 400 m jooksus. 

Riigist: Sealsetest piraatidest on kuulnud ilmselt kõik, kes kunagi mõnd uudistesaadet vaadanud või ajalehte lugenud. Vähem on aga teada sealse spordikultuuri kohta.

Somaallased armastavad enim vutti taguda, kuid kuulsust on neil toonud hoopis kergejõustik. Keskmaajooksja Abdi Bile krooniti 1987. aastal Roomas 1500 m jooksu maailmameistriks, kuus aastat hiljem Stuttgartis võitis ta pronksi.

Svaasimaa (2 sportlast), 1,1 miljonit elanikku

Delegatsioon: sprinterid. Sibusiso Matsenjwa (28) rikastab meeste 200 m ning Phumlile Ndzinisa (23) naiste 100 m jooksu stardinimekirja.

Riigist: Pisike maa Aafrika mandri lõunaosas, millel on huvitaval kombel kaks pealinna. Svaasimaal on 17 looduskaitseala, mis on koduks sadadele erinevatele põnevatele looma- ja linnuliikidele. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee