Rio 2016 OM uudised

ÕL RIOS | "Ühe naisega medalit ei too" ehk Kuidas epeenaiskond pisarais lõpetas (18)

Merili Luuk, Rio de Janeiro, 12. august 2016, 07:00
Epeenaised OMilFoto: ISSEI KATO
Kui Eesti sõudepaatkond oli Rio de Janeiro olümpia Rodrigo de Freitase laguunil pronksiselt finišisse jõudnud, astus 26 km eemal Carioca Arenal rajale Eesti epeenaiskond. Tol hetkel ei teadnud Irina Embrich, Julia Beljajeva, Erika Kirpu ja Kristina Kuusk meeste saavutusest midagi, vaid läksid tegema oma võistlust.

Vehklemisasjatundjad teavad, et olümpial on lihtsam medalit võita kui sinna pääseda. Eestil läksid mõlemad üle kivide ja kändude ning medalist pididki neiud suu pühkima.

Esimene vastane, eeldatavalt meist nõrgem Lõuna-Korea pakkus südi vastupanu ning matši lõpp oli niivõrd pinev, et kõige rohkem vigu teinud Beljajeva ei suutnud seda vaadatagi. "Karjusime nii kõvasti, et pea hakkas ringi käima!"

Epeenaised OMilFoto: KIRILL KUDRYAVTSEV


Matš läks lisaajale seisul 26:26 ning naiskonna päästis kogenuim liige Embrich oma vankumatute närvidega Eesti. "

Meediatsooni jõudes vaatasid naised pealt Prantsusmaa-Venemaa veerandfinaalmatši, mis vaatamata prantslaste suisa kaheksatorkelisele eduseisule lõpuks idanaabrite kasuks pöörati. Eesti mõõgapiigade nägudelt oli lugeda pettumust, kuid Venemaale veel mõelda ei tulnud. Ees oli Hiina.

Miks ei tehtud vahetust? 

Maailma edetabeliliider. Harjumatu ja ebamugav vastane. Eesti oli enne kuuendat matši 22:21 ees, kuid siis leidsid hiinlannad oma tee. Või õigemini, tavaliselt väga energiline Kirpu jäi üpris loiuks. Ei aidanud korraks Igor Tšikinjoviga nõu pidanud treenerist isa Viktor Kirpu kutsumine ega Kristina Kuuse näpunäited. Mahajäämus -6.

Epeenaised OMilFoto: KIRILL KUDRYAVTSEV

Naiskonna ankrunaine Embrich oli juba rajal, kui Kirpu silmi tõusid pisarad. Olümpiavõitjaks saamine jäi veel unistuseks. 38:45 ning ees ootas pronksimatš Venemaaga.

Naiskond marssis mornidel nägudel ajakirjanikest mööda, kuid peatreener Kaido Kaaberma pidi aru andma. Miks ei vahetatud kedagi välja? "Kelle sa välja vahetad?“ mõtiskles Kaaberma."Beljajeva on muidu Hiina vastu hästi vehelnud. Matše ei saanud ka katkestada, Hiina ründas kogu aeg."

Kristina Kuusk tõdes hiljem, et oli valmis Hiina vastu heitlusesse sekkama, aga peatreeneri otsus oli seaduseks. Osalt ajendas Kaabermad samamoodi jätkama tõik, et OMi reeglite järgi on vahetus lõplik ehk kui Kuusega riskitakse, peab ta vehklema turniiri lõpuni. Teisalt jäi selline käik (või mittekasutamine) üpris arusaamatuks, sest oli selgelt näha Kirpu ja Beljajeva väsimust.

Kaheksa aastat ootust

Medalimatšis tuli ette vana hea idanaaber Venemaa. Vahetult enne olümpiat keerasid venelased eestlastele käru, jättes ära kokkulepitud treeninglaagri. "Ega see hea ole, et tugev laager ära jääb, ent mis ei tapa, teeb tugevaks," tunnistas peatreener Kaido Kaaberma nädalaid tagasi Delfile.

Epeenaised OMilFoto: KIRILL KUDRYAVTSEV

Kas oleks saanud matšis tehtud vigu vältida, näitab aeg, aga fakt on see, et oma võimete tasemel suutis vehelda vaid võistkonna kogenuim Embrich. Kirpu langes sujuvalt ning kuigi Beljajeva sai vahe ka tagasi tehtud, rapsis ta liialt üle. Vankrit vedas Embrich üksi, Ja tegelikult oli abis ka Kuusk, kes lõpuks Kirpu asemel sisse vahetati.

Haapsallanna suutis Violetta Kolobova vastu seisu hoida ning eelviimases matšis kaotas ühe torkega 2:3 Olga Kotšnevale. Tõsi, seegi suuremat katastroofi siiski ära hoida ei suutnud, sest vahe oli juba suur.

Nii suur, et vahepeal Eesti sõudemeeste juhitud Eesti fännikoor jäi vait. Nii valus oli ühe päevaga kogeda ühtede õnnestumist ja teiste purunenud unistust. Naised lahkusid pisarates... et kaheksa aasta pärast olümpial tagasi olla. Varem ei saa, sest naiskonnavõistlust pole. Ja võimalik, et sedapuhku 44aastase Irina Embrichita.

Samal teemal

12. september 2016, 23:22
Vehklemisliit hindas epeenaiskonna esitust Rio olümpial nelja vääriliselt

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee