Kvalifikatsioon toimus keerulistes oludes, vahepeal sadas ka vihma. Gerd Kanter täitis ülesande.Foto: Viljar Voog
Rio 2016 OM uudised
13. august 2016, 04:00

VÄGEV: Kettaheite lõppvõistlusele jõudsid nii Gerd Kanter kui ka Martin Kupper

ÕL RIOS | Tänane põhiküsimus: kas Kanter teeb Rio olümpial suurt ajalugu? (3)

Kettaheitja Gerd Kanter on olnud viimastel aastatel paljude kaasmaalaste silmis justkui mustkunstnik, kes tõmbab õigel hetkel kübarast jänese välja. Kanteri puhul on juba kaua räägitud, et tema aeg on möödas. Ometi võib ta täna Rio mängudel teha ajalugu, mida pole Eestis keegi suutnud – võita medali kolmelt erinevalt olümpialt!

Eilne eelvõistlus mängis Kanterile, kes pääses maailma 12 parema kettaheitja hulka 64.02ga, trumbid oodatust isegi paremini pihku. Kvalifikatsiooni kadalippu jäi kinni sakslasest suursoosik Robert Harting, piirdudes 62.21ga. Tugevatest heitjatest kõrbesid veel poolakas Robert Urbanek, iraanlane Ehsan Hadadi, rootslane Daniel Stahl, jamaikalane Fedrick Dacres ja austraallane Benn Harradaine.

Nii pääses eliitseltskonda medalite pärast heitlema mitu suurele publikule tundmatut kuju, näiteks ameeriklane Mason Finley ja rootslane Axel Härstedt. Varajane heitmine ja keerulised tingimused – vihma sadas võistluse eel ja vahepeal ka mõõduvõtmise ajal – mõjusid paljudele halvavalt.

Kanter magas vähe

Ent ega Kanteri ja samuti lõppvõistlusele murdnud Martin Kupperi (62.92) tee valitute mängumaale sile olnud. Tiitlivõistlustelt 11 medalit toonud vanameister pidi hommikul tõusma juba kell 5.45 ja sõitma 6.30 väljunud bussiga staadionile.

Pärast unetut ööd ei olnud Kanteri päeva algus eriti mõnus. „Õhtul ei tahtnud uni kuidagi tulla,“ rääkis 37aastane sportlane. Ja lisas: „Arvan, et magasin vähem kui neli tundi.“

Varahommikul toidulauda istumine oli samuti omaette katsumus. „Väga palju ma ei söönud – ühe banaani, paar jogurtit, natuke peekonit ja muffini,“ lausus Kanter. „Seedimine peab olema kerge.“

Kahe katsega sai enam-vähem selgeks, et Kanter on edasipääsu kindlustanud. „Tehniliselt ei valmistanud katsed üldse rõõmu,“ arutles ta. „Lihased on praegu päris krampis, tuleb massaaži minna.“

Enne lõppvõistlust kavatses Kanter lihvida pisiasju. „Kui saan tehnika klappima, siis on pikad heited võimalikud. Kaheksa parema hulka pääsemiseks tuleb ilmselt 65 meetrit heita.“

Medalist Kanter ei rääkinud, kuid väiksema eesmärgiga ta Brasiiliasse ei tulnud. Tema treener Indrek Tustit rõhutas, et keharammult ja kiiruse poolest on hoolealune valmis sekkuma kõige kõrgemasse mängu.

Harjumatud tossud

Kupperi olümpiadebüüt algas kenasti, ent temagi lootis lihtsamalt õhtule saada. „Pusimist oli liiga palju,“ nentis Aleksander Tammerti õpilane. „Aga lõpp hea, kõik hea. Kogu õhkkond oli mulle uudne ja seetõttu läks liialt energiat kaduma. Olen väsinud ja lähen puhkama. Homme tuleb teistmoodi tegutseda, rahulikku joonistamist enam teha ei saa. Peab minema särtsuga heitma ja pea külma hoidma.“

27aastasele Kupperile olid harjumatud uued Nike’i heitetossud, mida ta vastavalt lepingule kasutama peab. „Need on kareda tallaga, siiani olen kasutanud sileda tallaga heitesusse,“ märkis Kupper, kelle eesmärk on esikaheksasse jõudmine. 

Kettaheite lõppvõistlus

Täna Eesti aja järgi 16.50 peetaval Rio de Janeiro olümpia kettaheite lõppvõistlusel osalevad poolakas Piotr Malachowski (kvalifikatsioonis 65.89), austerlane Lukas Weisshaidinger (65.86), sakslane Christoph Harting (65.41), leedulane Andrius Gudzius (65.18), Gerd Kanter (64.02), ameeriklane Mason Finley (63.68), rootslane Axel Härstedt (63.58), Küprose esindaja Apostolos Parellis (63.35), ungarlane Zoltan Kövago (63.34), Martin Kupper (62.92), sakslane Daniel Jasinski (62.83) ja belglane Philip Milanov (62.68).