Foto: PantherMedia / Scanpix
Tervisefoorum 6. jaanuar 2017 08:00
Uuel aastal uue hooga, alustad nüüd suure teoga? Uusaastalubadusi on antud juba rohkem kui 4000 aastat. Iidsed babüloonlased olid teadaolevalt esimesed inimesed, kes vandusid jumalatele, et järgneva aastanumbri sees vabanevad nad võlgadest ja tagastavad võõrad esemed. Kui pidasid oma sõnast kinni – olid jumalad helded. Kui mitte – kaotati jumalate soosing. Sellisesse olukorda ei soovinud keegi sattuda, seega võeti antud ausõnasid väga tõsiselt.

Ehkki uusaasta lubadused on kaotanud oma esialgse tõsiseltvõetavuse, on kasulik mõni eesmärk etteulatuvalt siiski kirja panna. Olgu selleks hommikusöögi söömine, tervislikumalt toitumine või parem ööuni. Kuidas aga veekindlaid sihte seada? Täna vaatame lähemalt, kuidas seada tarku (TARK) eesmärke.

Teostatav
Ajastatud
Realistlikult mõõdetav
Konkreetne

#1 TEOSTATAV 

Alustuseks, kirjuta paberile endale olulised eesmärgid ja sihid, kuhu sel aastal soovid pürgida. Kui sa valid midagi, mis sind tõesti sütitab, leiad sa tulevikus vahendeid selle elluviimiseks. Nii et ära koonerda ja unista julgelt. Eesmärgid, mis praegu tunduvad liiga optimistlikud, saavad varem või hiljem targalt tegutsedes teoks. Sihikindlus on see, mis viib võidule.

Näiteks: Sellel aastal soovin kaotada 12kg, süüa tervislikumalt, veeta sõpradega rohkem aega, olla aktiivsem ja teenida rohkem palka. Kuna minu jaoks on kõige olulisem parem enesetunne, olen valmis olema vähemalt poole aktiivsem eelmise aastaga võrreldes. Valin selle endale esimeseks eesmärgiks.

#2 AJASTATUD

eesmärk peab olema ajastatud. Ilma kindla ajapiiranguta kiputakse kohustusi homse varna lükkama ja peale esimese tuhina möödumist unustama. Taoline asjade käik ei ole aga sinu selle-aastaseks eesmärgiks. Kirjutades üles kindlad viisid, kuidas oleks võimalik asjade kulgul silma peal hoida, teenivad nad sind tulevikus hästi.

Näiteks: Hakkan pidama päevikut, kuhu kirjutan käidud kilomeetrid. Olen seadnud lühiajaliseks ajapiiranguks nädala ning pikaajaliseks jaanipäeva. Ehk siis iga nädal ning 24. juunil istun maha, kajastan saavutatut ja enda enesetunnet. Positiivse tulemuse korral, olen valmis seadma uue ja veelgi ambitsioonikama eesmärgi järgnevaks poolaastaks.

#3 REALISTLIKULT MÕÕDETAV

Luues realistlikult mõõdetavad kriteeriumid, mille alusel saad oma progressil silma peal hoida, oled poolel teel võiduni. Edusammude mõõtmine ja graafikus püsimine tõstab uuringute järgi märgatavalt enesehinnangut. Et ka sina oleksid edukas, proovi vastata järgnevatele küsimustele:

Kui mitu korda? Mitu korda päevas/nädalas/kuus peaksid sa teatud tegevust tegema? Kas piisab ühest korrast kuus või kahest korrast aastas?

Kui palju? Kui eesmärk on seotud tervisliku toitumisega, siis piisab ära märkida mitu portsjonit sa plaanid nädalas süüa.

Kuidas ma tean, et olen sinna jõudnud? Mis on need mõõduriistad, mille järgi sa arvestust pead?

Näiteks: Hakkan pidama kilomeetrite päevikut või laen alla äpi, millelt oleks hea distantsi mõõta. Pühapäeviti teen nädala kokkuvõtte. Eesmärgi olen saavutanud siis, kui iganädalane distants tuleb üle 18km ja nii jaanipäevani välja.

#4 KONKREETNE 

Nüüd me teame, et öeldes ‘sellel aastal soovin tunda end paremini’ mitte midagi tegelikult ei muutu. Mis tähendab paremini? Kahe kilo kaotamist, kuuspaki esiletoomist, koeraga rohkem jalutamist? See on liiga ebamäärane ja ette hukule määratud. Luues konkreetse eesmärgi, oled palju suurema tõenäosusega seda valmis ka saavutama. Nüüd kui eeltöö on tehtud, tuleb eesmärgile anda veel viimane lihv. Proovi vastata kuuele järgnevale küsimusele:

Kes? Loetle üles kõik eesmärgiga seotud inimesed. Kas selleks oled ainult sina ise või hoopis ema, naaber, poeg  või tütar? Võib-olla nad kõik?

Mida? Mõtle välja enda jaoks oluline eesmärk. Mida sa täpselt saavutada tahad? Vali midagi sellist, mille puhul tunned innustust ja teotahet, et eesmärk lõpuni viia.

Kus? Määratle eesmärgi täideviimiseks sobiv asukoht. Selleks võib olla spordisaal, kodu või kool.

Millal?  Loo mõistlik ajapiirang. Milliseks kuupäevaks oled sa oma eesmärgi ellu viinud? Kui oled eriti agar, too välja ka vahepeatused, millal protsessi kulgu jälgid.

Millised? Too välja eesmärgi saavutamisga seotud takistused. Külm ilm, rahaliste vahendite puudus, kiire töögraafik? Loetledes kõik üles, teed hea eeltöö potentsiaalsete raskuste ületamiseks.

Miks? Loetle konkreetsed põhjused, kavatsused ja eesmärgi saavutamise kasulikkus ehk miks sa soovid just seda eesmärki teostada.

Näiteks: Oma selle-aastase põhieesmärgiga olen seotud mina ise. Soovin olla rohkem aktiivne, et end tarmukamalt tunda. Selleks hakkan kergliiklusteel tegema kepikõndi (edasi-tagasi 6km). Teen seda 3x nädalas peale tööd kuni jaanipäevani. Alustan homsest. Vihmase, porise või lumise ilmaga valin vastava riietuse ja motiveerin end minema. Kuigi uuringud näitavad, et regulaarne liikumine on hea, pean ma sellel aastal olulisimaks head enesetunnet ja tervislike harjumuste teket.

KOKKUVÕTE

Oled tubli, et võtsid kätte oma eesmärke vorpima hakata. Enne veel kui suures motivatsioonipuhangus kirjutama kukud, heidame pilgu täna õpitule tagasi. Kuna kiire elutempo nõuab kiireid tulemusi, peaksid eesmärkid olema targad (TARK). T nagu Teostatav; A nagu Ajastatud; R nagu Realistlikult mõõdetav; K nagu Konkreetne – lihtne!

Toodud näidete põhjal võtame kokku peaeesmärgi – hakata käima 3x nädalas peale tööd kepikõnnil kuni jaanipäevani. Eesmärk on TARK.

Teostatav – mõnele väga ambitisoonikas, teisele mitte nii väga.

Ajastatud – iganädalased tagasivaated ning viimane tagasivaade jaanipäeval.

Realistlikult mõõdetav – pühapäevased pilguheitmised kilomeetrite päevikusse või telefoni äppi.

Konkreetne – vastatud on kõigile kuuele küsimusele, et mõelda läbi võimalikult stsenaariumid.

Loe ka teisi Tervisefoorumi postitusi http://tervisefoorum.ee/category/blogi.