Spordivaria

VINGE VIDEO | Eesti langevarjurid püstitasid suurima kujundi rahvusrekordi (3)

Toimetas Mart Treial, 12. jaanuar 2017, 12:40
Eesti langevarjurid. Foto: Peeter P. Mõtsküla
Eesti langevarjurid püstitasid eile Portugalis uue Eesti rekordi, kui moodustasid vabalangemises 28 inimesest koosneva kujundi (video leiab artikli lõpust).  

Langevarjurid alustasid nädalase treeninglaagriga Portugalis Portimão lennuväljal pühapäeval, 8. jaanuaril, uus rekord sündis laagri neljandal päeval. Värsked rekordiomanikud on valdavalt Eesti Langevarjuklubi sportlased, lisaks kaks Narva Langevarjukeskuse hüppajat, üks Sõjaväe Langevarjuklubi liige ning inglasest treener Pete Allum. Kolmandik osalejatest on tegevteenistuses kaitseväelased ja kaitseliitlased.

Rekordi püstitamiseks läks vaja kahte lennukit ning just seetõttu tuligi langevarjuritel Portugali sõita. Algarve langevarjuklubi andis eestlaste kasutusse kaks 15-kohalist Dornier G92 tüüpi lennukit, mis lendasid formatsioonis üksteise lähedal, kui langevarjurid 4,5 kilomeetri kõrgusel sealt välja hüppasid.

Esimese hüppaja lennukist lahkumisest kuni rekordi kokku saamiseni kulus 50 sekundit ning langevarjurid kukkusid samal ajal maa poole kiirusega umbes 200 km/h. Lisaks rekordis osalenud 28 sportlasele oli hüppel kaasas ka eestlasest kaameramees, kes soorituse videole jäädvustas.

Eesti langevarjurid. Foto: Eveli Loorits

Samal teemal

Rekordiprojekti koordineerinud Eesti Langevarjuklubi instruktori Kaido Raudvere sõnul alustati ettevalmistustega juba möödunud aasta augustis. „Tegime Eestis suve lõpus oma klubi lennukilt väiksemate gruppidega treeninghüppeid ja käisime talvel Varssavis tuuletunnelis harjutamas. Algselt tahtsime teha kujundit 29 langevarjurist, kuid paraku üks osaleja haigestus. Meie eesmärk, püstitada uus Eesti rekord, sai siiski täidetud ning lisaks oleme kõik nende päevadega tohutult palju õppinud ja arenenud. Järgmine suurem eesmärk on 43st langevarjurist koosnev kujund kahe aasta pärast Eesti Vabariigi aastapäeva paiku," avaldas Raudvere.

Eestlasi treeninud Pete Allum on omal alal üks maailma tippe, olles alates 1979. aastast sooritanud üle 32 000 langevarjuhüppe. Eesti rekordis sai ta osaleda, kuna vastavalt Rahvusvahelise Lennuspordi Föderatsiooni (FAI) reeglitele võib suurte kujundite rahvuslikes rekordites osaleda ka teatud protsent välismaalasi – kui palju, on iga riigi enda otsustada. Eesti Lennuspordi Föderatsiooni otsusel võib kujundis olla üks välismaalane, olenemata kujundis osalevate inimeste üldarvust. FAI esindaja Thierry Courtin kinnitas rekordi ametlikult samal päeval.

Allum rõõmustas uue rekordi üle: „Meil oli rekordis väga erineval tasemel kogemustega hüppajaid ja kõik andsid endast sel hüppel 100 protsenti! “. Allum on eestlasi ka varem lendama õpetanud ning lisaks seob teda Eestiga veel üks huvitav fakt – tema vanaema oli samuti eestlane.

Eelmine suurima kujundi Eesti rekord püstitati 23 Eesti Langevarjuklubi liikme poolt 2012. aasta suvel Pärnu lennuväljal langevarjulaagri Parasummer raames, tookord renditi selleks sobivad lennukid Soomest. Maailmarekord pärineb aga 2006. aastast, mil Taimaa kohal 400 maailma parimat langevarjurit hiiglasliku kujundi moodustasid.

 

3 KOMMENTAARI

p
Pihkva poiss 12. jaanuar 2017, 18:42
Eesmärk on vägev : kümnendik maailmarekordist. Eestis ei saa rekordeid teha, ilm on pilves ja lennukeid ka ei ole.
e
endine 12. jaanuar 2017, 18:13
Kõva sõna eestlaste kohta : eesmärk kümnendik maailmarekordist. Eestis ei saagi rekordeid teha , ilm pilves ja lennukeid ka ei ole.
Loe kõiki (3)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee