2008. aastal Haanjas peetud Avatud Raja sõit.Foto: MTÜ Klubi Tartu Maraton
Toimetas Mart Treial 8. veebruar 2017 16:41
44. Tartu Maratoni Avatud Raja sõidu ja Tartu Teatemaratonini on jäänud poolteist nädalat. Tänase seisuga leiavad nimetatud sõidud kõige suurema tõenäosusega aset Haanja Puhke- ja Suusakeskuses.

Tartu Maratoni originaalrajal on seis endine: rada katab jääpõhi ning paarisentimeetrine lumekiht, mis tähendab, et suusatada pole seal võimalik. Kuigi varem oli Avatud Raja ja Teatemaratoni puhul esimene varuvariant Mammaste kunstlumerada, siis Haanja kasuks rääkis võimalus osalistele pikemat ringi pakkuda. Ehk siis: kui Mammastes saab suusatada vaid 2,5-kilomeetrisel kunstlumeringil, siis Haanjas saab seda teha 10-kilomeetrisel ringil, mis suures osas põhineb looduslikul lumel.

„Taevataat naeratas ja sealsed lumeolud on vahepeal nii palju paranenud, et meil tekkis võimalus osalejatele pakkuda oluliselt pikemat ringi kui Mammastes ja see ongi valiku ainuke põhjus. Mida pikemat ringi me osalejatele pakkuda saame, seda huvitavam ja vaheldusrikkam saab sõit olema,“ põhjendas otsust võistluste direktor Indrek Kelk.

Ta lisas, et Avatud Raja sõidu ja Teatemaratoni pidamist Mammastes veel siiski välistada ei saa, kuna järgmiseks nädalaks lubavad ilmaprognoosid sulailma, mis võib Haanja radadele mõjuda hävitavalt. „Mammaste puhul aga on kindel, et järgmise kahe nädala jooksul sealsed olud käest ei lähe,“ rääkis Kelk.

Sõitude pidamine 10-kilomeetrisel ringil tähendab seda, et ka distantsid muutuvad lühemaks. Ehk siis Avatud Raja sõitude puhul asenduksid 63, 31 ja 16 kilomeetrised distantsid vastavalt 40, 20 ja 10-ga, Teatemaratonis aga rakenduks 4x10 km võistlusformaat.

Mis kuupäevaks on oodata lõplikke otsuseid Avatud Raja sõitude ja Teatemaratoni osas? „Tahaks olla optimist ja öelda, et esmaspäeval, 13. veebruaril suudame teha toimumiskoha suhtes lõplikke otsuseid, aga see sõltub siiski ilmaprognoosidest. Halvemal juhul saame lõplikud otsused öelda 15. veebruaril – siis peaks ilmaprognoos kuni 19. veebruarini olema paikapidav,“ ütles Kelk.

„Siis on ka näha, kas juhtub ime ja on võimalik tänu ootamatule lumesajule siirduda Tartu Maratoni originaalrajale. Kõige tõenäolisemalt saame aga hiljemalt 15. veebruariks lõplikult kinnitada, et Avatud Raja sõidud ja Teatemaraton peetakse Haanjas,“ lisas ta.

Tartu suusamaratoni põhisõit toimub nädal hiljem ehk 26. veebruaril.

Samal teemal

Kommentaarid  (2)

Kelk loodab 8. veebruar 2017 21:17
Viimse hetkeni, et lund ei tuleks tal ju 3500 suusasõbra käest papp välja petetud ja kui lund ei tule ei ole vaja rada teha, jooki sööki jagada ega auhindu välja anda. Ammu oleks vaja Kelk omalt kohalt välja vahetada, sest kui tahaks maratoni korralda, siis selleks oleks võimalusi kümme: 1. Pane raja serva kunstlume tekitamise süsteem, selline minivihmutite rida nagu kergliiklus teede äärsed valgustid. 2. Korralda üritus ümber Otepää 10 km rajal ja tee samamoodi lund nagu Tehvandi. 3. Korralda üritus Võrtsjärve jääl, selleks vaja taas mõnd tehnilist vidinat ja vesi tuleks järvest kalamehepuuriga tehtud aukudest. 4. Korralda üritus libiseva graafiku alusel, siis kui lund on. jne jne. Mina ja veel ca 50 maratoonarit sumas eelmine aasta põlvini lumes maratoni päeval, ainus keda näha polnud oli raha välja petnud KELK ja rajtraktori jälg oli ka lumme tuisanud.
No 8. veebruar 2017 22:23
põlvini lumi nüüd ka ei olnud. Tõepoolest tehti maratoni ärajätmise otsus rutakalt, seda on Kelk ka isiklikult tunnistanud ja kahetsenud.
Sellise rahvusvahelise maratoni korraldamine päris nii ka ei käi, et teen mis tahan ja kuna aga tahan. isegi Tehvandil ei ole 5 km rada selliselt kunstlume tootmise võimalusega kaetud nagu sa soovitad teha 63 km rajale. Ju on see ikkagi liiga kulukas.
Muuseas, ka mujal maailmas on maratone lumepuudusel ära jäänud

SISUTURUNDUS