Maadlus

Spordirahva ja ministeeriumi järelhüüe August Englasele: see kevad tuleb teisiti...  

Toimetas Kaarel Täll, 24. märts 2017, 12:30
Rõõmsameelne August Englas oma 90. juubelil. MATI HIIS
Eesti Olümpiakomitee, Eesti Maadlusliit, Eesti Maadlusveteranide Ühendus ja Kultuuriministeerium avaldasid ühise järelhüüde teisipäeval meie seast lahkunud kahekordsele maadluse maailmameistrile August Englasele. Lisaks andis alaliit teada, et legendi ärasaatmine toimub 28. märtsil Lillepaviljonis. Uksed avatakse kell 12.15, tseremoonia algus kell 13.

AUGUST ENGLAS (15.01.1925-21.03.2017)

Läbi aegade maadlejad toonud meil kuulsust ja sära,

aga Augustit ei varja küll keegi ära!

(H. Pallon)

See kevad tuleb teisiti... ta tuleb Eesti maadlusüldsusele ilma kahekordse maailmameistri August Englaseta.

August Englas sündis 15. jaanuaril 1925. aastal Pühajärve vallas Tartumaal kuuenda lapsena seitsmelapselisse perre. Raske maatöö nooruses pani aluse tema rammule ja vaimujõule.

Siis algas sõda, mis lõi uppi kõik tema plaanid ja kavatsused. Osalemine lahingutes, haavatasaamised. Lahingulised autasud.

Alles 1946. aastal alustas August Englas maadlustreeninguid. Oma maadlejakarjääri lõpetas ta 1959. aastal Eesti meistritiitliga raskekaalus.

Mis mahub aastate 1946-1959 vahele? Ainult kullad! Vähemaga ei olnud August lihtsalt nõus.

Kaks maailmameistritiitlit, üks vaba-, teine kreeka-rooma maadluses. Seitse kulda toonase Nõukogude Liidu meistrivõistlustelt. Seitse korda tuli August Englas Eesti meistriks. Oma kõige "viletsamaks" tulemuseks pidas ta ise neljandat kohta Helsingi olümpiamängudel.

Ajad, mil August Englas võistles ja võitis, olid keerulised. Valitses segadus ja hirm, aga need võidud sisendasid lootust kogu rahvale – veel on Eestis maailma kõige tugevamaid mehi! Praegustele kaheksakümne-, seitsmekümne- ja kuuekümneaastastele, tollastele noortele meestele ja poistele oli ta eeskuju, kelle saavutuste poole püüelda. Ja püüeldigi, kuid mantlipärija maadluses leidis alles August Englase õpilane Hiiumaalt, 50 aastat pärast kuldset duublit.

August Englase tippsportlase tee lõpetas sporditrauma, kuid siis alustas ta spordiühingus Tööjõureservid treenerina uute meistrite kasvatamist. Ta oli nõudlik treener, aus kohtunik. August Englas on ise öelnud nii: "Maadluses kasvas minu vaim ja tahtejõud, õppisin tundma ennast ja teisi, omandasin elukutse."

Rahva austuse ja armastuse pälvivad vaid need sportlased, kes on suured ka inimestena. August Englas oli seda. Ta oli alati elurõõmus ja aktiivse eluhoiakuga. Tema fenomeni saladus oli plahvatuslik jõud. Seda mäletavad hästi need, kes on teda maadlemas näinud.

Tema tehtut on märgatud ka väljaspool maadlusmatti.

August Englas sai Eesti maadlejatest kolmandana Nõukogude Liidu teeneliseks meistersportlaseks. 1975. aastast oli ta ENSV teeneline sporditegelane ja 1996. aastast Tallinna linna aukodanik. Eesti Vabariigi president omistas August Englasele 1999. aastal Valgetähe IV klassi teenetemärgi ja Eesti Olümpiakomitee 2008. aastal oma teenetemärgi.

August Englase jaoks oli väga tähtis tema oma kätega Nõmmele rajatud kodu. Ta oli armastav ja hoolitsev abikaasa, isa, vanaisa ning vanavanaisa. Oma perele parim.

Me mäletame kõik Martin Kleini üle 11 tunni kestnud „hõbedast“ matši. Me jääme mäletama August Englase üle 92 aasta kestnud kuldset matši.

Jää hüvasti, Suur Spordimees!

Eesti Olümpiakomitee

Eesti Maadlusliit   

Eesti Maadlusveteranide Ühendus

Kultuuriministeerium

Samal teemal

28. märts 2017, 16:51
GALERII | August Englas saadeti viimsele teele

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee