Kaia Kanepi senise karjääri viimase võitjatrofeega - 2013 võitis eestlanna Brüsseli turniiri.Foto: Reuters / Scanpix
16. aprill 2017, 10:47

MEENUTAME! Kaia Kanepi võitis karjääri jooksul kaheksast WTA finaalist neli (7)

Anett Kontaveiti (WTA 99) ootab täna 16.00 ees karjääri esimene WTA tenniseturniiri finaalmatš, kui Bieli 250 000 dollari suuruse auhinnafondiga võistlusel kohtub ta tšehhi tennisist Marketa Vondroušovaga (WTA 233). Viimati mängis mõni eestlanna WTA turniiri finaalis 2013, kui Kaia Kanepi suudles Brüsselis ka esikohakarikat.

Kokku mängis Kanepi – kasutame siinkohal minevikuvormi, kuigi loodetavasti pole nimekiri veel täielik, sest Haapsalust pärit tennisist on peagi suurde tennisesse naasmas – kaheksas suures finaalis. Kontaveidi tänase matši eel on paslik neid meenutada.

Kanepi 2012. aastal võidukalt lõppenud Brisbane'i turniiril. Foto: Reuters/Scanpix

Kontaveiti ja Kanepi elu esimestes WTA-turniiri finaalides on palju ühist. Mõlemad jõudsid sinna 21aastasena ning kui Kontaveidi edetabelikoht on tänase Bieli turniiri esikohamatši eel 99., siis Kanepi paiknes 2006 Hasseltis 94. tabelireal. Loodetavasti on tulemus aga teistsugune: Kanepi kaotas tolle matši kodupubliku ees mänginud Kim Klijstersile 3:6, 6:3, 4:6.

"Kaia mängis väga hästi ja ma pidin lõpuni võitlema. Ma teadsin, et ta mängib hästi ja ta valmistas mulle juba kvalifikatsioonimatšides muljet. Olen kindel, et teda ootab ees suurepärane karjäär," ütles maailma toonane kuues reket eestlanna kiituseks.

Kanepi järgmine finaal lasi end oodata kaks aastat – 2008. aasta septembri lõpuks oli Kanepi tõusnud juba maailma edetabeli 33. tennisistiks ja omas Jaapani lahtistel viiendat asetust. Finaalis kohtus ta esimesena asetatud Caroline Wozniackiga (WTA 16) ja langes taas kolmes setis: 2:6, 6:3, 1:6. Õhtulehe pealkirjas lubas eestlanna: "Turniirivõit on aja küsimus."

See "aeg" oli kaks aastat. 2010 Palermos oli Kanepi (WTA 38) taas asetatud viiendana ja kohtus finaalis kõrgeima asetuse saanud mängijaga, kelleks seekord Flavia Pennetta (WTA 12). Deja vu polnud aga täielik, sest kõik läks meie piigale meelepärast rada – itaallanna alistus 6:4, 6:3.

Järgmine kord mängis Kanepi (siis WTA 43) esikohale 2011 Moskvas, kuid pidi tunnistama Dominika Cibulkova (WTA 20) 6:3, 6:7 (1:7), 5:7 paremust.

Karjääri teine turniirivõit lasi end veel mõned kuud oodata – see tuli uue hooaja alguses Brisbane’is. Kanepi (WTA 34) turniiri raskeim matš oli avaringis läbi kvalifikatsiooni end põnitabelisse murdnud Aleksandra Panovaga (WTA 121) – 7:5, 3:6, 6:2. Edasi ei kaotanud eestlanna aga settigi ja esikoha vormistas ta Daniela Hantuchova (WTA 24) 6:2, 6:1 tümitamisega.

Hea vorm Austraalia lahtistel kahjuks ei realiseerunud – 25. asetatud Kanepi kaotas teises ringis Jekaterina Makarovale (WTA 56) 2:6, 5:7.

Järgmine edu tuli maikuises Portugalis - Estorilis sai kuuendana asetatud Kanepi (jätkuvalt WTA 34) finaalis jagu hispaanlannast Carla Suarez Navarrost (WTA 58) 3:6, 7:6 (8:6), 6:4. Turniiril esimest asetust omanud Roberta Vinci (WTA 23) alistus meie neiule poolfinaalis 6:2, 7:5.

2012. aastast on meenutada veel üht Kanepi finaali – eestlanna oli augustis tõusnud karjääri kõrgeimale tabelikohale ehk 15., langenud küll septembriks koha võrra, ent sellest piisas Seouli turniiril kolmandaks asetuseks. Esireket oli Lõuna-Koreas taas Wozniacki, kes tegi meie parima tennisistiga finaalis uut ja vana 6:1, 6:0.

Tervisehädad kimbutasid Kanepit aga juba siiski – see neetud kand! Järgnes pooleaastane võistluspaus ning langus edetabeliski. Senise karjääri viimases finaalis mängis Kanepi 2013 Brüsselis.

WTA tabelis 40. kohta hoidnud eestlanna sai kohe avaringis vastaseks kolmandana asetatud Cibulkova (WTA 16), ent pärast parajat pusimist sai ta slovakitarist jagu 6:4, 7:6 (8:6). Järgnevalt alistusid veel Jana Cepelova (WTA 75; 6:3, 6:3), Varvara Leptšenko (WTA 29; 3:6, 6:4, 7:6 (7:4)), Jamie Hampton (WTA 68; 7:6 (8:6), 6:4). Finaalis kohtus Kanepi hiinlanna Peng Shuaiga (WTA 34) ning võitis 6:2, 7:5.

Sarnaselt Brisbane’ile ei järgnenud seegi kord võidule suurel slämmil pikka teekonda – aasta varem Prantsusmaa lahtistel veerandfinaali jõudnud Kanepi pudenes teises ringis. Edasi on ka finaalikohad jäänud juunis 32. sünnipäeva tähistavale tennisistile vaid unistuseks.