Foto: PantherMedia / Scanpix
Liigume
16. november 2017, 10:46

Kuulikindel kaalulangus: TUTVU kahe dieediga

Toitumismaailmas on juba mõnda aega ringelnud kuuldused, et seni ülekaalu juureks peetud rasv on tegelikult eduka kaalulangetamise alustala. Tutvustame kaht toitumisstiili, mis seda kinnitavad.

Kui rohkele rasvale lisada hulgaliselt köögivilju ning liha, on tulemuseks väiksem kaalunumber, parem tervis ja selgem pea. Seda lubavad kaks ameeriklast, Dave Asprey ja Abel James, kes õpetavad inimestele traditsioonilistest rasvavaestest dieetidest erinevat lähenemist.

Dave Asprey kaotas ise oma bulletproof-dieeti (ehk kuulikindlat dieeti) järgides umbes 50 kilo. Iseennast katsejänesena kasutades on ta dieeti täiendanud ja parandanud. Oma väidete toetuseks on tal esitada rohkelt laborimaterjali ja tema sõnul pole kaalulangetamine põhiline siht, vaid asi, mis tervislikuma toitumisega igal juhul kaasneb.

Bulletproof-dieet käsib loobuda päris paljudest tavapärastest toiduainetest, nii et esialgu võib muudatuste tegemine raske tunduda. Näiteks pole iga köögivili võrdselt kasulik ning mõnest puuviljast peab näpud sootuks eemale hoidma. Samuti tuleb ei öelda teraviljale. Vastutasuks saad rohkem energiat, selgema pea ja parema jõudluse.

Ei kalorilugemisele, jah rasvadele

Bulletproof-dieet säästab kaalulangetajat ühest kõige stressirikkamast tegevusest: kalorilugemisest. Selle asemel pead õppima ära tundma, millal su kõht on täis, ja siis kahvli käest panema.

Suuri korrektiive tuleb teha siis, kui sa rasvu pelgad – bulletproof-dieet lausa käsib hoolega rasva süüa. Makrotoitained jagunegu järgmiselt: päevasest kaloraažist 50–80% moodustavad rasvad, 5–30% süsivesikud ja 10–30% valgud.

Kuid rasvaallikaid pead hoolega valima, head on kookosõli, samuti kala ja rasvane liha. Eelista mahetooteid ja vabalt kasvanud loomade liha ning neilt saadud piimatooteid. Hea on meeles pidada järgmist reeglit: kui sööd vabalt kasvanud looma liha, vali rasvaseim tükk, kui teraviljaga kasvatatud looma liha, siis taiseim. Menüüd võid alati täiendada kala- või krilliõliga.

Ei näksimisele, jah võiga kohvile

Valmista oma toit ise, sest poetoodetes on hulgaliselt kõike seda, mille eest see dieet hoiatab. Näiteks on väljas süües või poetoitu ostes keeruline mööda pääseda kunstikest värvi- ja lisaainetest, sojast, rapsist ja gluteenist.

Bulletproof-dieedi autor soovitab vältida näksimist ning süüa põhitoidukordadel kõht täis. Nii kiireneb ainevahetus, rasv põleb kiiresti ja lihasmassi kasvatamine on lihtsam.

Selle dieedi tähtis nurgakivi on võikohv, mis maitseb ootamatult hea. Keeda kohv, lisa supilusikatäis võid ja teine kookosõli, vala kõik blenderisse ning vahusta mõned sekundid. Pinnale kerkinud vahu pärast meenutab jook veidi cappuccinot. Rasvakohv panevat aju täiskiirusel tööle ning tekitavat suurepärase vaimse selguse. Asprey lubab, et tänu suurele rasvasisaldusele hoiab kohv tunde kõhu täis.

Mida võtta, mida jätta

Kõiki muudatusi pole vaja üleöö teha, kuid mida rohkem “kuulikindlaid” toiduaineid ja vähem “jama” süüa, seda tugevamaks ja tervemaks sa muutud ning seda kergemini kaal langeb.

Asprey lubab, et tema dieediga kaob himu rämpstoidu järele sootuks ära. N-ö kuulikindlad toiduained on paigutatud graafikule (vaata www.bulletproofexec.com), kus punases reas olevaid tuleb vältida ja rohelises reas olevaid eelistada.

Bulletproof-dieedi 14 sammu:

1.     Hoidu suhkrust. Pane tähele, et suhkrut leidub ka puuviljamahlades ja spordijookides.
2.     Söö rohkelt rasvu – kookosõli ja võid.
3.     Väldi gluteeni. Gluteen on teraviljavalk, mida leidub leivas, müslis, pastas ja teistes teraviljatoodetes. Samas hoiatab autor, et märge “gluteenivaba” ei tee ühestki tootest veel tervislikku.
4.     Loobu teravilja- ja köögiviljaõlidest, nagu rapsi-, soja- ja maisiõli, samuti polüküllastumata õlidest, nagu kreeka pähkli, linaseemne- ning maapähkliõli.
5.     Ütle ei sünteetilistele lisa-, värvi- ja maitseainetele (näiteks magustajana tuntud aspartaamile ning teistele kunstlikele magusainetele).
6.     Söö rohkelt karjamaal kasvanud loomade liha – veise- ja lambaliha. Lisa menüüsse vabast loodusest püütud kala, mereannid ja vabalt kasvanud kanade munad.
7.     Sea-, kana-, kalkuni- ja pardiliha söö vähem. Eelista ka nende puhul vabalt kasvanud loomade ja lindude liha.
8.     Unusta töödeldud, pastöriseeritud ja homogeniseeritud piimatooted. Vali toorpiim, milles on alles kõik vajalikud rasvad.
9.     Väldi kaunvilju, nagu maapähkleid (ka need on tegelikult kaunviljad), ube ja läätsi. Oad sisaldavad küll kasulikke toitaineid, aga ka nende imendumist takistavaid fütaate. Kui soovid ube ja läätsi siiski süüa, leota ning keeda need enne läbi.
10.  Vali maheköögiviljad ja -puuviljad. Eriti oluline on see viljade puhul, mida sööd koorega.
11.  Kuumuta toitu nii vähe kui võimalik. Ära kasuta mikrolaineahju, väldi tugevat praadimist ja frittimist.
12.  Võta päevas 1–2 puuvilja, mitte rohkem. Eelista vähemagusaid marju ning piira magusate viljade, nagu õunte ja arbuusi tarbimist.
13.  Toidu maitsestamiseks kasuta looduslikke ürte, näiteks tüümiani ja rosmariini. Veendu, et su maitseained pole vananenud!
14.  Naudi toitu.

Söö nagu vanaema, loodusest!

Wild-dieedi (ehk loodusliku dieedi) looja Abel James oli aastaid ülekaaluline. Ta treenis iga päev tunde, jooksis maratone, sõi süsivesikuterikast toitu, rohkelt saia-leiba, püsis kenasti arstide soovitatud rasvavaesel dieedil, kuid ometi hiilis kaalunumber, nagu ka vererõhk ning kolesteroolitase, pidevalt ülespoole. Kõik kuni ajani, mil James otsustas arstid ja üldtuntud toitumissoovitused ära unustada.

Ta asendas rasvavabad tooted rasvastega, viskas menüüst välja töödeldud teraviljasaadused ja suhkrud ning hakkas sööma puhast toitu, mida ta nimetab toiduainetööstuse rahaärist puutumata toiduks. Trenni teeb ta enda sõnul nüüd vaid paar minutit päevas.

Oma raamatus “The Wild Diet” selgitab ta: “Alles paar põlvkonda tagasi oli meie toidulaual kõik korras. Meie vanavanemad teadsid, kuidas süüa, tarbides omakasvatatud looduslikku toitu. Nüüd on toiduainetööstus kõik pea peale pööranud. Midagi on tõsiselt valesti, kui kaheksa-aastased lapsed kaaluvad 130 kilo,” toob ta esile Ameerikas järjest enam levinud probleemi.

Tervis karjamaalt ja põllult

Jamesi dieedi märksõnaks on “tagasi juurte juurde” ja see sarnaneb paljutuntud paleodieediga. Siiski on nende vahel mõningaid erinevusi. Kui paleodieet on väga lihakeskne, siis loodusliku dieedi puhul on vähemalt sama oluline taimse toidu osakaal – see võiks moodustada üle poole igast taldrikutäiest.

Ka James kinnitab, et kaalul aitab kukkuda paljukardetud rasv, ning Asprey eeskujul ei soovita temagi kellelgi kaloreid lugeda. Ta selgitab, et rohke rasvasöömine aitab keharasva põletada, ega pelga selle tõestuseks internetiavarustes oma kuuspakki näidata. James märgib, et kõhupiirkonda paisutava nahaaluse rasva ning makrotoitaine rasva ühisosaks on ainult sama nimi. Tema dieedis on rasvaallikatena esikohal või ja avokaado, oma toitudele lisab ta ka rasvast juustu ning mitmesuguseid õlisid.

Paast ja pidusöök

Tähtsa osa Jamesi dieedist moodustab paastumine. “Ma pole juba kolm aastat hommikusööki söönud,” kinnitab ta. Nagu Asprey, joob temagi hommikuti rasvakohvi, mis hoiab kõhu pikalt täis. Päeva jooksul sööb ta vaid midagi kerget, näiteks köögivilju, ning suurem eine ootab ees õhtul, pärast ligi 16tunnist paastu. James nimetab seda paastu-pidusöögi stiiliks.

See stiil ei pruugi kõigile sobida ning pealegi pole nii pikk paastumine dieedi kohustuslik osa. James aga väidab, et tema mõte püsib klaar ja töövõime suurepärane just seetõttu, et ta ei koorma keha toiduga, vaid see töötab rasvade arvel. 

Wild-dieedi 14 sammu

1.     Väldi tööstuslikult töödeldud toiduaineid, mille tootmiseks või kasvatamiseks on kasutatud värvi- ja maitseaineid, kemikaale, toksiine ja antibiootikume.
2.     Valmista oma toitu ise nii sageli kui võimalik.
3.     Söö piimatooteid, kuid tee õigeid valikuid: toorpiim ning hapendatud piimatooted on tervisele head. Proovi ka kitse- ja lambapiima.
4.     Tarbi julgelt rasva – ka paljukardetud küllastunud rasvad on kasulikud, kui need pärinevad õigest allikast, näiteks vabalt kasvanud või karjamaal söönud looma lihast. Toitudele lisa puhast võid.
5.     Liha võid julgelt süüa – eriti head on ribid, lambaliha ning peekon. Kuid võimalusel vali mahetooted.
6.     Söö hapendatud ja kääritatud toiduaineid, näiteks hapukapsast.
7.     Teravilju võid süüa, kuid eelista gluteenivabu ja väikese tärklisesisaldusega toiduaineid, nagu näiteks metsikut riisi, kinoad, tatart ja hirssi. Need on eriti olulised füüsiliselt aktiivsetele inimestele, kes tahavad oma sportlikku sooritusvõimet tasemel hoida.
8.     Pea piiri kaunviljadega, leota neid enne tarvitamist.
9.     Söö pärmi sisaldavaid toiduaineid – ka õlu ei tee aeg-ajalt paha, kuid ära liialda.
10.  Kohv ja punane vein on lubatud, kuid mõõdukalt.
11.  Soola, eriti meresoola, pole põhjust vältida. Pigem vastupidi, sest sool sisaldab kehale kasulikke mineraalaineid.
12.  Taimepõhised magustajad, nagu steevia või ksülitool, on mõõdukas koguses lubatud.
13.  Luba endale aeg-ajalt midagi dieedivälist.
14.  Söö nii, nagu sinu vanaema oleks söönud!

Allikad: The Bulletproof Diet: Lose up to a Pound a Day, Reclaim Energy and Focus, Upgrade Your Life. Dave Asprey. www.bulletproofexec.com.

The Wild Diet. Abel James. www.thewilddietbook.com.