Suurbritannia ääremängija Dan Clark (paremal) on võimeline vastaste korvi palle täis laduma, aga tihti otsustab ta keeruliste visete kasuks.Foto: OZAN KOSE
27. november 2017, 16:34

ÜLEVAADE: kes on kes Eesti tänase vastase Suurbritannia koondises? Pilt teeb kadedaks...

Täna kell 19 Kalevi spordihallis Eestiga kohtuv Suurbritannia korvpallikoondis tõestas reedel, et sisu on neis küll ja küll. Mida muud oodatagi koondiselt, mis on viimasest viiest EM-finaalturniirist osalenud lausa neljal. 2019. aasta MM-valiksarja alustati kodusaalis lisaajal saadud 92:95 kaotusega Kreeka B-koondisele. Eesti alistus samal päeval teatavasti Iisraelile koguni 20 punktiga.

Teeme lühidalt brittidega tutvust. Kes vähegi septembrikuiseid EMi kohtumisi nägi, pani kindlasti tähele, et soovist joosta ja rünnata neil puudu ei jää. Läti ja Belgia vastu visati vastavalt 92 ja 90 punkti, aga Venemaa, Serbia ning Türgi hoidsid nad 68-70 punkti peal.

Kaitses lasti Serbial ja Venemaal visata 82, Türgil 84, Lätil 97 ning Belgial lausa 103 silma. Pigem madalat tempot armastava Eesti võlunumbriks võiks olla 75. Kui hoiame brittide skoori alla selle, siis on võimalused päris head.

Teisest küljest on vigastuste tõttu veelgi hõredamaks jäänud Eestil 75 punkti täis viskamisega tükk tegu. Kui mõnda räiget, neli-viis minutit kestvat skooripõuda täna ei tule, oleme isegi end ületanud. Ja kui vaadata vastaste klubisid, on selge, et favoriidiks on Eestil ennast pidada ikka väga raske.

EM-finaalturniiril osales seitse Tallinnasse sõitnud Suurbritannia koondise mängijat:

Nr. 4 -  Andrew Lawrence (mängujuht, 27a, 188 cm), Prishtina Sigal (Kosovo esiklubi): Kreeka vastu mängis 32 minutit, viskas 14 punkti ning jagas 6 söötu. EMil keskmiselt 22 minutit, 8,8 punkti, 4,3 söötu. Mänginud ka Zadaris ja Hispaania kõrgliigas Gipuzkoas. Sellel hooajal Prishtina eest kõikide sarjade (Kosovo liiga ja FIBA Europe Cup) peale keskmiselt 11 punkti ja 5 söötu.

Nr. 5 - Teddy Okereafor (viskav tagamängija, 25a, 191 cm) Kymis GS (Kreeka kõrgliiga viimane) – Kreeka vastu 30 minutit, 14 punkti, 6 söötu ja 5 vaheltlõiget. EMil keskmiselt 9,6 punkti ja 4,8 lauapalli. Mängis mullu seitse mängu Pärnu ridades, siirdus sealt Itaalia kõrgliiga meeskonna Pistoia ridadesse. Ilmselt Suurbritannia parim teravuse tekitaja, selle hooaja põhjal on paremaks läinud ka kaugvise (Kreeka liigas 45%).

Teddy Okereafor (paremal). Foto: OZAN KOSE

Nr. 6 -  Luke Nelson (viskav tagamängija, 22a, 191 cm) Sevilla (Hispaania kõrgliiga viimane ehk 18. meeskond): Kreeka vastu 14 min, 3 punkti, 5 lauapalli, 3 söötu. EMil keskmiselt 8,3 punkti ja 2,3 söötu. Hispaania kõrgliigas viimast kohta hoidva Sevilla eest mängida saanud keskmiselt 23 minutit, visanud keskmiselt 7 punkti.

Nr. 10 - Dan Clark (suur äär, 29a, 208 cm) Gipuzkoa (Hispaania kõrgliiga 16. meeskond): Kreeka vastu 36 min, 17 punkti. EMil keskmiselt 13,2 punkti. Mänginud aastaid Hispaania meistriliigas, mullu Makedoonia esiklubi Skopje MZT ridades. Armastab pika ja koguka mängija kohta visata palju kolmeseid ja üpris keerulisi keskpositsiooniviskeid. Seega jääb üldine viskeprotsent tavaliselt 40-45 vahele. Lauapalle võtab pikkuse kohta samuti vähe.

Nr. 11 - Gareth Murray (väike äär, 33a, 201 cm) Glasgow Rocks (Suurbritannia korvpalliliiga keskmik): Kreeka vastu 28 minutit, 12 punkti. EMil keskmiselt 25 minutit ja 5,6 punkti. Mänginud peamiselt koduliigas, aga seal stabiilselt olnud parimate pallurite hulgas. Sooritab ligi pooled oma visked kolmesejoone tagant.

Nr. 13 - Eric Boateng (tsenter, 32a, 208cm) Saint-Vallier Basket (Prantsusmaa tugevuselt kolmas liiga): Kreeka vastu platsile ei pääsenud, EMil keskmiselt 8,3 minutit. Ilmselt täna suurt rolli ei mängi.

Nr. 20 - Kieron Achara (tsenter, 34a, 208 cm) Glasgow Rocks (Suurbritannia liiga keskmik): Kreeka vastu 10 minutit, 2 punkti, 4 lauapalli. EMil keskmiselt 13,2 minutit ja 6 punkti. Koondise varutsenter. Kümnendi alguses mängis nii Itaalia kui ka Kreeka kõrgliigas.

Kieron Achara (sinises). Foto: OZAN KOSE

EMil ei mänginud:

Nr. 0  - Ovie Soko (suur äär/tsenter, 26a, 201 cm) Murcia (Hispaania kõrgliiga 11. meeskond): koondise põhikeskmängija, Kreeka vastu 35 minutit, 13 punkti, 9 lauapalli. Murcia eest Hispaania ja FIBA Meistrite liigas keskmiselt 22,2 minutiga 7,7 punkti ja 4 lauapalli, sealjuures visketabavus vaid 33 protsenti.

Nr. 1 - William Saunders (äär, 26a, 201 cm) Cambados (Hispaania tugevuselt kolmas liiga): Kreeka vastu ei mänginud, ilmselt ei ole tal ka Eesti vastu suurt rolli.

Nr. 2 - Carl Wheatle (väike äär 19a, 198 cm) Biella (Itaalia esiliiga): ei saanud samuti Kreeka vastu mängu. Itaalia esiliigas keskmiselt 20 minutiga 5,7 punkti ja 4,7 lauapalli.

Nr. 12 - Tarik Phillip (viskav tagamängija, 24a, 191cm) Szolnoki Olaj (Ungari esiklubi): Kreeka vastu 20 minutiga 8 punkti. Szolnokis keskmiselt 21 minutiga 7,3 punkti ja 3,2 lauapalli. Esimest hooaega tagasi Euroopas, oli varem USAs West Virginia ülikoolis 22-24 minuti mees.

Nr. 22 - Myles Hesson (väike äär, 27a, 197 cm) Nanterre 92 (Prantsusmaa kõrgliiga): Kreeka vastu 19 minutiga 9 punkti. Klubi eest pole vigastuse tõttu sel hooajal veel ühtegi mängu kaasa teinud.

Treeneriks on Milwaukee Bucksi abitreeneri kohuseid täitva Joe Prunty asemel 48aastane Tony Garbelotto. Aastatel 2014-2017 juhendas ta Vietnami (!) koondist.

EMi põhitegijatest ei sõitnud Eestisse keskmängija Gabe Olaseni, kelle efektiivsusnäitaja (26,8) oli terve finaalturniiri kõrgeim. Lisaks 16,8 punktile võttis ta maha 11,2 lauapalli. Teised kaod (Kyle Johnson, Ben Mockford) on juba oluliselt väiksema tähtsusega.

Võta Õhtulehe ja Playplusi ühispakett ning vaata Eesti korvpallikoondise MM-valikmänge otse internetist. Loosi läheb iPad!