Talisport

Alajuht Rauno Loit: "Seda võib teisisõnu nimetada spordiala väljasuretamiseks nõrgemates riikides."

FIS ei andnud suusaliidule ühtki mõistliku põhjendust, miks kahevõistlejate kohti ümber jagati 

Mart Treial, 8. detsember 2017, 17:19
Kail Piho on üks neist, kes reeglimuudatuse tõttu olümpiakohast ilma jäi. Tõsi, tal on võimalik see lähema kuue nädala jooksul heade esitustega tagasi võidelda.Foto: Stanislav Moshkov
Üleeile hommikul said Eesti kahevõistlejad rahvusvaheliselt alaliidult (FIS) halva uudise: tugevamate riikide olümpiakvooti suurendati kuus nädalat enne kvalifikatsiooniperioodi lõppu neljalt viiele, mistõttu pidid kohti loovutama Eesti (neljalt kahele), USA, Venemaa ja Ukraina. Mõistagi saatis Eesti suusaliit seepeale FISile päringu, kuid mõistliku vastust sealt ei tulnud.

Suusahüpete ja kahevõistluse alajuht Rauno Loit möönab, et sisuliselt tagas FIS tolle otsusega Saksamaa, Norra, Austria, Soome, Prantsusmaa ja Jaapani varumehele tasuta toidu. Ei muud. Võistlema pääseb ühest riigist ikka neli meest, nagu varasemaltki. 

"Oleks siis, et muidu inimesed ei saa kohale või neil pole seal majutust, aga kõik on olemas. Lihtsalt, et saaks süüa..." ohkab Loit ja osutab, et too viies mees pääseb võistlema ainult žürii otsusega. Teisisõnu, koondis peab tegema žüriile ettepaneku vahetada oma võistlejat, mille tähtsad ninad, kas kinnitavad või mitte.

"Miks pidi nõrgematelt kohti ära võtma, kui võistlema saab ikka neli sportlast?" küsib alajuht. "Võinuks ju lihtsalt varumeestele ka samad akrediteeringud anda."

Rauno Loit Foto: Facebook / Rauno Loit

Samal teemal

Läbi huumoriprisma võib küsida, et äkki oli see näiteks sakslastele hädavajalik humanitaarabi. Muidu varumees oleks Pyeongchangis päris nälga jäänud. Loit puhkeb naerma. „Raske uskuda, kui tead telgitaguseid. Need mehed on viimased, kel nälg majas. Ma ei kujuta ette, mis selle taga on. Kas poliitika või mis. Tahaks elada võrdses maailmas, aga ikka tuleb selliseid pauke.“

Niisamuti ei tulnud adekvaatset vastust ka eestlaste küsimusele, miks just nüüd, kuus nädalat enne kvalifikatsiooniperioodi lõppu. "Nad ütlesid, et selline otsus on ja praegusel hetkel see kehtib,“ ütleb Loit.

"Siit ei loe välja, et suured riigid mõjutasid, aga meil tekib küsimus, kas kahevõistlust tahetakse teha samasuguseks spordialaks nagu suusatamine, kus esikümnes on kuus norralast. Või tahavad nad jätta spordiala kõigile võrdseks ja rahvuste segunemist. Seda võib teisisõnu nimetada spordiala väljasuretamiseks nõrgemates riikides.

Kõige naljakam oli see, et lõppu kirjutati, et kuus nädalat on jäänud veel võistlusi. Tore, et nad ise ka teavad, et kuus nädalat on jäänud. Neid üldse ei morjenda, et selline otsus tehti nii hilja. Soovivad edu hoopis. Tore, et tuntakse kaasa, aga iseasi, missugune see kaastunne on."

Nagu pisikeselt lapselt oleks pulgakomm suust ära võetud, võrdleb Loit. Ja viib jutu kuu aja pärast toimuvale Otepää MK-le. "Meil on Kristjan Ilvese näol olemas selge liider, kes on sportlaste seas juba respektiga inimene. Tahame respekti kasvatada ka suusaliidule ja pingutame, et Otepää MK toimuks.

See pole lihtne ülesanne väikeses riigis. Aga tahame kuuluda FISi silmis kahevõistluse tippriikide hulka, ent kui nii takistatakse, siis tekib küsimus, et mille kuradi pärast sa tõmbled!?"

Ainuke positiivne nüanss ongi, et sportlastel on veel kuus nädalat aega teha häid tulemusi ja reeglimuudatuse kiuste end meeskonnaga olümpiale murda. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee