Doping

Taasavaldame 2017. aasta lõpus ilmunud loo, mille abil saab aimu dopinguainete mõjust ja ohtudest

DOPINGU ABC: petised riskivad suguvõimetuse ja ootamatu karvakasvuga (28)

Kaarel Täll, 5. märts 2019, 09:48
KÕIKE PROOVINUD: Maailma kuulsaim dopingutarvitaja on ilmselt USA rattakuulsus Lance Armstrong, kes andis karjääri jooksul vaid negatiivseid proove, kuid on hiljem tunnistanud, et proovis omal nahal järgi peaaegu kõiki keelatud aineid. Pildil Armstrong grafitina Los Angelese seinal. Foto: POOL
Spordiajaloo juhtiva dopinguriigi ehk Ida-Saksamaa sportlasi mäletate? Vuntsidega naised, noorelt surnud mehed ning vaimsete häirete epideemia.

Võimalik, et päris idasakslaste kombel tänapäeval enam steroide ei tarvitata, kuid laias laastus pole dopinguvastane võitlus vilja kandnud. Olgu järgnev nimekiri hoiatuseks: kui tarvitad dopingut, võivad meestele kasvada rinnad ja kahaneda munandid, naisi ootab madal ja mehelik hääl ning kiilaspäisus. Kuigi dopingumaailm on põhjatu ja ülikeeruline, toome lihtsustatud kujul välja suuremad keelatud ainete kategooriad: miks ja kus neid kasutatakse, millised kõrvalnähud petuskeemiga kaasnevad. Pikk jutt lühdalt: sporti tuleb teha puhtalt!

Anaboolsed ained

Mis need on? Nende abil suurendavad sportlased oma lihasmassi, jõudu ja kiirust. Anaboolsete steroidide kasutamisega võib paraneda ka vastupidavus, vahel loodetakse just selle keelatud ainete rühma toel kiirendada vigastustes paranemist. Petiste hulgas on steroidid üsna levinud ning raske on leida spordialasid, kus anaboolsete ainete kasutajatega probleeme pole. 

USA sprindikuulsus Marion Jones jäi steroidide kasutamise tõttu ilma kõigist olümpiamedalitest. Foto: REUTERS

Samal teemal

Kõrvaltoimed: Ainult meestel: munandite kahanemine, suguvõimetus ja rindade suurenemine. Ainult naistel: menstruatsiooni ärajäämine, kliitori suurenemine, hääle madaldumine, liigne karvakasv ja kiilaspäisus. Meestel ja naistel: noorte kasvupeetus, vistrike teke näol ja seljal, maksa- ja neerukahjustused, südamelihase probleemid. Esinevad erinevad psüühikahäired: raskemeelsus, suurenenud agressiivsus ja viha. On ette tulnud ka enesetapuga lõppenud juhtumeid.

Hormoonid ja nendega seotud ained

Mis need on? Kasvuhormoon, mille abil loodavad sportlased kasvatada lihasmassi, jõudu ja kiirust. Erüptopoetiin ehk EPO, mille abil kasvatatakse veres punaliblede arvu ja lihastesse jõuab rohkem hapnikku, kiireneb ka taastumine. Kasvu soodustavate ainete toel püütakse paljudel jõudu vajavatel aladel arenguhüppeni jõuda. EPOst oleme kõige rohkem kuulnud ilmselt rattaspordis ja suusatamises.

Lance Armstrong kuulub maailma kuulsaimate EPO tarvitajate hulka. Foto: REUTERS

Kõrvaltoimed: Kasvuhormoon võib kaasa tuua näo ja jäsemete ebaloomulikku suurenemise, siseelundite kahjustusi, suhkruhaigust ja südamerikkeid. EPO muudab vere paksuks ja tekkida võivad trombid. Suureneb südame-, kopsu- ja ajuinfarkti oht.

Mis need on? Maakeeli nimetatakse neid astmaravimiteks. Lisaks hapniku tarbimise lihtsustamisele on näiteks salbutamolil ka närviringet stimuleeriv ja lihaskasvu soodustav toime. Põhjamaades tulevad astma ja spordi seostest rääkides esimesena meelde loomulikult Norra suusatajad. Tõsi, enamasti kasutatakse astmaravimeid arsti eriloaga. 

Norra suusatäht Martin Johnsrud Sundby jäi vahele salbutamoli liigtarbimisega ja kandis 2016. aastal kahekuulist võistluskeeldu.  Foto: REUTERS

Kõrvaltoimed: Võivad põhjustada peavalu, unehäireid, iiveldust, maksavähki, südamehaigusi, närvilisust ja agressiivsust.

Diureetikumid ja maskeerivad ained

Mis need on? Aitavad kehast vedelikku välja viia ja raskendavad keelatud ainete tuvastamist uriinis ja veres. Teatud spordialadel kasutatakse ka kehakaalu kiireks langetamiseks, et mahtuda kaalumise ajaks vastava kategooria piiridesse. See rühm keelatud aineid leiab kasutust kõikjal, kus kasutatakse ka muud sorti dopingut.

Kolmekordse jäähoki maailmameistri Danis Zaripovi dopinguproovist leiti tänavu (2017. aasta - toim) muuhulgas ka diureetikumide kasutamise jälgi. Foto: AFP

Kõrvaltoimed: Võivad tekkida pearinglus, peavalu, iiveldus, lihaskrambid ja südame rütmihäired.

Stimuleerivad ained

Mis need on? Tuntumad ergutid on näiteks kokaiin, efedriin ja amfetamiin. Sportlased püüavad kesknärvisüsteemi mõjutavate ainetega parandada keskendumist, tähelepanu ja enesekindlust. Ergutid peletavad ka väsimust. Leiavad kasutust väga erinevatel spordialadel. Vahel viib dopingukontrollis põrumiseni hoopis piiritu pidutsemine. 

Jalgpalligeenius Diego Maradona jäi 1994. aastal vahele efedriini kasutamisega. Kokaiinisõltuvuse all on mees kannatanud aastakümneid. Foto: AFP

Kõrvaltoimed: Esineda võivad agressiivsus ja südame rütmihäired. Võib tekkida sõltuvus.

Narkootilised ained

Mis need on? Paljud on kindlasti kuulnud morfiinist ja heroiinist, kuid tekib küsimus, miks peaks sportlane neid närvisüsteemi mõjutavaid aineid kasutama? Vastus on tegelikult lihtne: valu vaigistamiseks. Narkootiliste ainete toel on võimalik teatud vigastustega edasi treenida, kuid sageli viib see hoopis vigastuse süvenemiseni. Eufoorias sportlane ei suuda oma piire objektiivselt hinnata.

Kõrvaltoimed: Lisaks vigastuste süvenemise tekitavad need ained tugevat sõltuvust.

Kannabinoidid

Mis need on? Kanep kuulub keelatud ainete nimekirja, kuid tõsist sooritust parandavat võimet sel taimel tegelikult pole. Küll aga toimib kanep stressi alandavalt ja valu vaigistavalt. Kanepiga vahele jäämine on pigem sage, kuid ilmselt ei proovi sportlased taime toel oma sooritusi parandada. Kanepit kasutatakse näiteks lõõgastumise vahendina.

Kõrvaltoimed: Ühekordsel tarbimisel võivad tekkida suukuivus, söögiisu tõus ja uimasus. Pikaajaline tarvitamine võib kaasa tuua motivatsiooni ja keskendumisvõime languse ning mäluhäired. Võib tekitada sõltuvust.

Glükokortikoidid

Mis need on? Need on põletikuvastase toimega hormoonid, mida kasutatakse liigesepõletiku, astma ja allergiliste haiguste ravis. Petiseks pööranud sportlane näeb neis enamasti tugevaid valuvaigisteid.

Kõrvaltoimed: Vee kogunemine kehasse, suhkrutaseme tõus, liigeste nõrkus, luude hõrenemine ja vastuvõttlikus nakkushaigustesse.

Beetablokaatorid

Mis need on? Toimivad vastupidiselt stimulaatoritele ehk vähendavad südame löögisagadust. Mõnel spordialal kasutatakse stressi alandamiseks. Beetablokaatorite kasutamine on võistluse ajal keelatud näiteks vibulaskmises, autospordis, piljardialadel, nooleviskes, golfis, suusahüpetel ja allveespordis.

Kõrvaltoimed: Unehäired, vererõhu langus, väsimus, ärevus, kurvameelsus ja suguvõimetus. Võib viia ka südame seiskumiseni.

Alkohol

Mis see on? Väljaspool võistlusi võivad kõik sportlased napsutada, kuid võistluse ajal on vägijoogid mitmel puhul keelatud. Alkohol kuulub tänavu (2017. aasta - toim) dopinguainete hulka autospordis, õhuspordialadel, veemotos ja vibulaskmises. Järgmisel aastaks (2018. aasta - toim) on alkohol dopinguainete hulgast eemaldatud. Tõsi, ülemaailmne vibuspordi katuseorganisatsioon teeb kõik endast oleneva, et viinavõtt taas dopinguks muuta. Nimelt ollakse kindlad, et väike pits konjakit muudab vibukäsitleja täpsemaks!

Malawi mees Areneo David ei tohi tänavu (2017. aasta - toim) võistluse ajal napsu võtta, kuid alates jaanuarist on väike pits lubatud. Foto: REUTERS

Kõrvaltoimed: Koordinatsiooni-, tasakaalu- ja nägemishäired, mis võivad kaasa tuua ohtlikke olukordi. Viib kehast vett välja, mis toob kaasa pearinglust ja –valu ning lihaskrampe. Pikaajaline tarbimine võib tekitada maksa-, neeru- ja ajukahjustusi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee