Karl-Erik TaukarFoto: Martin Ahven
Inimesed
29. detsember 2017, 00:01

Kas auhinnagalal "Spordiaasta tähed 2017" laulsid artistid otse? (4)

Tähelepanelikule teleülekande jälgijale tundus, et üleeilsel auhinnagalal „Spordiaasta tähed 2017“ ei laulnud Karl-Erik Taukar laval otse, vaid liigutas fonogrammi ehk lindistuse saatel suud. Laulja ei salga, et just nii see oligi. Taukar selgitab, et suurüritustel, mida televisioonis üle kantakse ja kus esineb palju artiste, kasutatakse fonogrammi abi sageli, sest otse esineda on tehnilistel põhjustel keeruline.

„Me laulame alati otse, kui selleks on võimalus,“ sõnab Karl-Erik. „„Spordiaasta tähtedel“ kahjuks seda võimalust meile ei antud. Sel on lihtne põhjus, miks seda võimalust ei antud ka teistele bändidele. Kõik need pillimehed, juhtmed ja mikrofonid lihtsalt ei mahu ära helipulti. Ma ei tea küll tehnilisi detaile, aga see on suhteliselt levinud praktika. Kui on otsesaade ja mitu bändi, siis bändid mängivad fonogrammi järgi, nagu me tegime „Spordiaasta tähtedel“ ja nagu tegid minu teada ka teised bändid. Kes tahab kuulda meid ilma telemaagiata, igasuguste backtrack'ide ja fonodeta, tulge reedel Saku suurhalli.“

Taukar ütleb, et alati, kui on pakutud talle ja tema bändile võimalust esineda otse, ilma fonogrammita, on nad seda ka teinud. „Loomulikult on see vahetum, meil on head pillimehed, kes on õppinud aastaid pilli selleks, et mängida otse. Tuleb kõigist aru saada: meie teleproduktsiooni eelarved pole ilmselt nii suured. Muidugi on kihvt teha otse ja endal ka uhke tunne öelda, et me tegime otse. Oleme saanud mängida otse Eesti muusikaauhindadel, saates „Hommik Anuga“ ja siin-seal veel. Aga kui pannakse fakti ette, et live'i teha ei saa, ei taha ju esinemist ära ka jätta. Me oleme alati eelistanud mängida otse.“

Grete Paia Foto: Martin Ahven

Grete Paia: laulsin ballaadi otse

Lauljanna Grete Paia kinnitab, et tema laulis galal otse. „Kuna ma esitasin ballaadi ja see lugu on minu jaoks nii suure emotsionaalse tähendusega, siis ma ei suudaks elu sees seda laulu imiteerida ega kasutada fonogrammi abi,“ selgitab ta.

Samas lisab ta, et aeg-ajalt kasutavad lauljad laval tõepoolest helisalvestist, aga seda kaalukatel põhjustel.  „Ka mina olen playback'i teinud taolistel üritustel. See on täiesti tavaline nähtus ka mujal maailmas, just otse-saate puhul. Lihtsalt asjade pealepanek ja mahavõtmine nõuab kiiret reageerimist ja tegutsemist ning vähese ajaga ei jõuta kõike teha nii, nagu laval vaja oleks. Siis otsustataksegi selle variandi kasuks, sest see on parem variant ja on kindel, et laval laabub kõik plaanipäraselt.“

Muusik nendib, et fonogrammi kasutatakse, et lõpptulemus kõlaks hästi ja meeldejäävalt: „Vahel asjaolude sunnil on fonogrammi kasutamine parim otsus ning selle otsuse võtab vastu terve meeskond, et seekord teeme nii. See ei ole sugugi nii, et keegi ei julgeks laulda või ta ei saa muidu hakkama.“

Kui aga vähegi võimalik, eelistab Grete laulda ilma fonogrammi abita. „Mulle ei meeldi laulda fonogrammi järgi. Sa pead täpselt kaasa minema. Tahes-tahtmata võib jääda see tehislik.“

Winny Puhh Foto: Martin Ahven

Indrek Vaheoja: laulan võimalusel alati otse

Metal-punkbändi Winny Puhh solist Indrek Vaheoja tõdeb, et galal „Spordiaasta tähed 2017“ laulis temagi otse. „Mina laulsin muidugi otse, aga teiste puhul ma ei tea. Ma ei näinud kogu üritust, kuna tegelesime pigem rohkem oma asjadega.“

Indrek tunnistab, et talle ei meeldi mingil juhul fonogrammi järgi laulda ning fänne talle petta ei meeldi: „Ma ausalt ütlen, et lauljal võib igasugu asju ette tulla, aga meie ikkagi eelistame ise laulda. Mul on väga raske teiste koha pealt kaasa rääkida, mis teised arvavad. Ma ise, vähegi, kui võimalik eelistan alati otse laulda.“

Tanel Padar Foto: Madis Veltman / Ekspress Meedia

Tanel Padar: tegime kõik vastavalt kokkuleppele

Eesti esirokkar Tanel Padar kommenteeris galal esinemist järgnevalt: „Olime päev otsa proovides ja läbimängudel ning kõik läks suurepäraselt. Meie täitsime endale seatud ülesande vastavalt kokkuleppele.“

Jaanus Nõgisto Foto: Karli Saul / Ekspress Meedia

Jaanus Nõgisto: televisioonis tulebki lavastada

Telerežissöör ja muusik Jaanus Nõgisto „Spordiaasta tähtede“ gala otseülekannet ei vaadanud, kuid nendib, et suurüritusi on helitehniliselt raske tele-eetris üle kanda. Tema sõnul on see, et laul tuleb tegelikult lindi pealt, ülekannete puhul tavaline, sest otseesinemisega kaasnevad riskid.

„Taukari esinemist ma ei näinud ja ma ei mõistaks seda kuidagi drastiliselt hukka. Ta on seal kutsutud külaline ja kui talle tahetakse tagada kõik mugavused, siis leitakse see kompromiss. Mina ei näe seal midagi hullu,“ arvab Nõgisto.

„Olen minagi seda teinekord teinud televisioonis. Kujutage ette, kui hommikul „Terevisiooni“ läheb mõni artist kas tutvustama ennast või oma kahte lugu, mida ta üldse oskab, siis ei ole seal sellist aega ega võimalust seda laivis teostada. Ma ei kahtle, et nad kõik on võimelised ka otse mängima ja laulma.“

Nõgisto räägib, et live-esinemine on hõlpsamini teostatav juhul, kui üles astub ainult üks esineja või ansambel. Kui artiste on aga rohkem, on heli paika saamine väga raske. 

„Kui vaadata eurovisiooni, siis on selge, et seal ainult lauldakse otse, sest ülejäänut oleks tehniliselt teostada võimatu. Kui aga ansambel annab kahetunnise kontserdi ja teeb seda fonogrammilt… Noh, kindlasti on ka Eestis neid bände, kes annavad oma kontserti nii, et seal ei tule midagi otse. Mina ei ole seda isiklikult näinud, ma ei käi selliste artistide kontsertidel,“ nendib ta. „Aga ma ei kujuta iial ette, et Hortus Musicus markeeriks elaval kontserdil. Kuid televisioonis olen ma teinud nende tele-esinemisi 80ndate aastate algusest, aga kui televisioonis midagi lavastada, siis on see selge, et see on markeeritud. Aga lõppude lõpuks on tähtis lõpptulemus ja see, kuidas see vaatajale-kuulajale mõjub,” nendib Nõgisto.

„Teine asi muidugi, kui avalikul kontserdil tehakse midagi sellist ja see välja tuleb – see on midagi muud. Eestis on ju lademes kahemehe- või selliseid bände, kus kogu muusika tuleb odavast süntesaatorist ja kas sinna markeeritakse peale… see on muidugi jabur. Kui seda teeb muusik, kes on aastaid õppinud oma pilliga mängima, siis see on sellele seltskonnale solvav ja alandav.”

Auhinnagala „Spordiaasta tähed 2017“ otseülekande režissöör Alo Puustak jäi eile õhtul enne Õhtulehe trükkiminekut paraku tabamatuks.