KES VASTUTAB? Kes peaks kandma vastutust, et prügikasti külmunud jäätmed ikka minema viiakse?Foto: Erakogu
Eesti uudised
19. jaanuar 2018, 16:26

MIS TOIMUB? | Prügikasti kinni külmunud jäätmeid minema ei viidud (22)

Lõuna-Eestis kratsib nõutult kukalt üks maal elaval mees, kuna prügifirma ei viinud kõiki jäätmeid minema. Külmakraadide tõttu olid mõned prügi täis kotid prügikasti põhja kinni külmunud.

„Arvatavasti on tegu kondensveega, mis külmus. Ma ei ole prügikottidesse eraldi vett valanud või midagi,“ arutleb Lõuna-Eesti maamees põhjuseid, miks tema olmeprügi on prügikasti kinni külmunud. „Paar aastat tagasi oli sarnane asi, siis püüdis prügimees prügikastist saada kätte väikest sodi, kommipabereid ja kilekotte, mis prügikast põhja oli külmunud. Ütlesin, et pole vaja seda teha, kuna kartsin, et lõhub veel prügikasti ära.“

Mehel ei ole kavas esitada prügifirmale pretensioone, kuna ei taha kriitika pärast halba nimekirja sattuda. Kuid vastust küsimusele, mida siis teha, ootab ta küll. „Kas ma pean talvel olmeprügi eeljahutama?“

Prügifirma Ragn-Sells kommunikatsioonijuhi Rainer Pesti sõnul ei ole neile võõrad juhtumid, kus külmade ilmade tõttu jäätmed konteineri põhja kinni külmuvad. „Põhjuseid on erinevaid: külmadele eelnes väga vihmane periood nagu tänavu, või on konteinerisse olevates jäätmetes vedelikke (piim, mahl, karastusjoogid, hoidisejäägid vms), mis külmakraadide korral jäätuvad ja põhjustavad prügikottide külmumise konteineri külge,“ rääkis Pesti. „Ragn-Sellsi autodel on küll raputusseadmed ja neid kasutatakse, aga siiski ettevaatlikult, sest külmaga on oluliselt suurem oht, et plastikust konteinerid võivad tugeva raputamise tõttu katki minna.“

Pesti sõnul aitavad külmumise eest hoiduda lihtsad asjad. Vedelikud tuleks pakenditest välja kallata, prügikotid enne konteinerisse panemist tugevalt kinni siduda ja hoida konteinerikaas suletuna, et sademed sisse ei sajaks. „Väiksemate konteinerite puhul aitab hästi vooderduskoti kasutamine. Selle võib ise paigaldada või tellida teenuse Ragn-Sellsilt,“ ütles Pesti, lisades, et ilma soojenemisel kõik sellised probleemid lahenevad.

Küsimusele, kelle vastutada on, et jäätmed prügikastist ikka veetud saaks – kas prügiteenuse tarbija, kes pani prügikasti jäätmed, mis sisaldasid vedelikku, või prügimees, kes ei viinud kogu prügi minema, jättis Pesti esialgu vastamata. Loetud päevad hiljem vastus siiski tuli ning selgub, et süüdi on ilm.

„Kindlasti ei ole sellised juhtumid igapäevased, vaid pigem aeg-ajalt tulevad ilmastikust tingitult ette. Pole sellistes olukordades süüdi ei klient ega vedaja, vaid paraku on tegu ilmastikust tingitult ajutise olukorraga," rääkis Pesti. „Pigem tasub keskenduda sellele, kuidas jäätmete külmumist konteineri külge vältida, et need siis ikkagi tühjendamisel kõik välja tuleks."