Vormel 1

ÕL ARHIIV | Vormelitšempion Niki Lauda – vastakas vanamees, kes tühja juttu ei aja (4)

Ohtuleht.ee, 21. mai 2019, 09:34
ELUST RÄSITUD KUID ÕNNELIK: Niki Lauda põles vormeliavariis poolenisti ära, kuid naasis varsti rajale ja tuli kolmandat korda maailmameistriks.Foto: POOL
Kolmekordne F1 maailmameister Niki Lauda kuulus legendide hulka. Austerlane, kes käis 1990ndate lõpus ka Eestis, pidas end sihiteadlikuks, järjekindlaks ja tasakaalukaks ning suutis pojad maailma ahvatlustest eemal hoida.

Lugu ilmus esmakordselt 1999. aasta 6. detsembril.

Saite mõni aeg tagasi 50. Kas suur number hirmutab Teid?

Mind hirmutab fakt, et noorem poaeg Mathias sai hiljuti juhiload. Nii saab selgeks, et ta on täiskasvanud. Koos elades ei murta pead, kui vana keegi on. Nüüd mõtlen: pagan, poiss on juba 18 täis, mina seega tükk maad vanem.

Millest hoiab isa Niki Lauda poegi eemal?

Suitsetamisest ja uimastitest. Selgitasin poegadele sada korda, et narkootikumide juurest tagasiteed ei ole. Selgitustöö jõudis ilmselt kohale.

Mida tahate poegadele eluteele kaasa anda?

Üsna vähe. Olen seisukohal, et igaüks vastutab elu eest ise. Olen väga vabameelne. Poistele saan ellu kaasa anda vaid oskuse õigesti nuga, kahvlit ja lusikat kasutada. Õpetuse, kuidas käitukda enam-vähem mõistlikult, teadmise, mis on ausus ja sirgjoonelisus. Muuga tuleb neil endil toime tulla.

Olete end iseloomustanud sõnadega: sihiteadlik, järjekindel ja tasakaalukas. Kas siin pole vastuolu?

Loomulikult on. Tasakaalukas saab olla vaid siis, kui elu on rahulik. Probleemide puhul ei saa asja külma kõhuga võtta, tuleb olla sihiteadlik ja järjekindel. Kui kõik on joones, võtab taas võimust tasakaalukus.

Ütlesite kord, et kodulinnas Viinis valitseb kohutav kadedus. Kas Te ise ei ole ilmaski kade?

Viin on suurepärane, ainult viinlased on kadedad. Mulle on kadedus täiesti võõras, minu poolest võib igaüks teha seda, mis talle meeldib.

Kuidas käite ümber oma miljonitega? Mille peale olete valmis kulutama, millal olete kitsi?

Kitsiks muutun siis, kui hinna ja kauba väärtuse suhe ei klapi.

Ja millal see ei klapi?

Kui lähen hotelli, kus minult küsitakse öö eest 1000 marka, ent tuba on räämas ja niru ning hommikusööki ei pakuta. Vaat siis läheb mul hing täis. Kui miski on kallis, peab kõik pisiasjadeni klappima.

Härra Lauda, olete läbi teinud kaks rasket õnnetust - ühe võidusõitja Laudana ja teise Lauda Airi bossina, kelle Boeing alla kukkus. Miks peate lennuõnnetust märksa dramaatilisemaks?

Kui tahan riskida oma eluga ja sealjuures otsa saan, siis vastutan ainult iseenda ees. Aga kui minu lennuk reisijatega alla kukub, on õnnetusel hoopis sügavam alatoon.

Kas olete ikka veel kontaktis ohvrite omastega?

Jah, regulaarselt. Ent õnnetusest tuleb osata üle saada. Kui pärast juhtunut ühemõtteliselt selgeks tehti, et probleem oli lennukis ja mitte meis, saabus kergendus. Sain sarjata jumalat, saatus või keda iganes, kes meid välja valis.

See oli minu jaoks see kõige hullem! Kui küsisin, kes vea eest vastutab, öeldi mulle, et Boeingul on 300 000 töötajat. Ei ole võimalik kedagi üksikult süüdistada. Kindlasti kostrueerisid nad selle lennuki oma parimaid teadmisi ja oskusi kasutades. Aga need teadmised ei olnud ju piisavad.

Olete maailma tuntuim austerlane. Kas on mõeldav, et saate ühel heal päeval presidendiks?

Ei, ma ei ole poliitik. Tühja jutu ajamine, lubaduste jagamine või kompromisside tegemine ei tule mul hästi välja.

Mida tahate elus veel saavutada?

Kõigepealt pean järgmised neli aastat jätkama Lauda Airis, nagu tööleping ette näeb. Edasi näis. Äkki avan kusagil laias ilmas 10-toalise hotelli. Või hakkan Lõuna-Ameerikas kariloomi kasvatama. Mittemidagitegemist ma endale igatahes ette ei kujuta.

Samal teemal

21. mai 2019, 14:30
„Vormel 1 kaotas ühe oma kangelastest. Tema võidusõiduarmastus ja julgus olid lihtsalt erakordsed.“
21. mai 2019, 10:10
AJAJOON | Niki Lauda elu verstapostid – kolm maailmameistritiitlit ja kaks kohutavat õnnetust
21. mai 2019, 07:33
Suri legendaarne vormelisõitja Niki Lauda

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee