Juhtkiri
22. märts 2018, 17:57

Juhtkiri | Võimuliit terve, Reformierakond haige (18)

Riigikogu juhatuse igaaastased ümbervalimised tunduvad küll asjatu bürokraatiaga, kuid võimaldavad samas regulaarselt aimu saada jõujoonte muutustest nii koalitsiooni kui ka opositsiooni tervislikus seisundis. Selgi korral polnud kahtlust, et eelnevalt fraktsioones langetatud valikud suures saalis ka ära vormistatakse.

Kuid isegi selline igav stsenaarium suutis pakkuda üllatusmomente, kui Eiki Nestori vastu spiikrikohale esitatud Henn Põlluaas kogus ootamatult tervelt 35 häält Nestori 54 vastu. Kui EKRE juht Mart Helme sai presidendivalimiste aegu omal nahal tunda, kuidas väidetavad häälelepped ei pidanud, siis nüüd sai ta kinnitada vastupidist.

Reformierakonna häälteta EKRE kandidaat sedavõrd palju hääli poleks saanud. Võib mõista sots Liisa Oviiri irooniat Reformi ja EKRE koostöö aadressil, kuid viimaste reitingute valguses pole sugugi välistatud võimalus, et nood kaks suudavad kahekesi ilma kolmanda erakonna abita moodustada tulevase valitsuse. Juhatuse nende valimistega tõusis EKRE salongikõlbulikuks poliitiliseks jõuks. Nüüd on juba ülejäänud erakondade valiku küsimus, kas mobiliseeritakse kogu oma poliitika EKRE vastu või ollakse valmis võimaluste avanedes pragmaatiliselt leivad ühte koalitsioonikappi panema.

Kui aga vastutasuks Põlluaasale antud häälte eest EKRE saadikud tõepoolest toetasid Hanno Pevkuri asemel esitatud Kalle Laaneti kandidatuuri, siis viitab see ikkagi Reformierakonna lõhkiminekule. Viimasel juhul pole roosiline ei Kaja Kallase tulevik oravate juhina ega ka erakonna väljavaated riigikogu valimistel.

Juhivahetusega venitamine maksab oravatele kätte. Jaanuari asemel lükati uue juhi valimine aprilli, Kaja Kallas ise venitab Brüsselist tagasitulekuga sügiseni. Selle ajaga jõuab nii mõndagi juhtuda, nii et spekuleerida Kaja Kallase kui esimese naispeaministri üle tundub vähemalt praeguses olukorras ennatlik – enne tuleb võim erakonna tagatoast enda kätte saada.      

Tervisekontroll kinnitas, et võimuliidu seisund on hetkel üllatavalt hea, küll aga vajab ravi juhtiv opositsioonipartei.