Sõudmine

Allar Raja: mind kiusati koolis, sest olin liiga entusiastlik sportlane (10)

Siim Kera, 6. aprill 2018, 00:01
Allar RajaFoto: CJ Kask / EOK
Mäletate kehalise kasvatuse tundidest neid klassikaaslasi, keda pahatihti võistkonda viimasena valiti? Tuleb välja, et sõudmise olümpiapronks Allar Raja oli nende õilis kaitsja!

„Oli selgelt näha, kuidas see neid kurvastas ja kuidas see nende enesehinnangule mõjus,“ sõnas Raja (34). „Mul oli oma klassivendadest väga kahju. Just seepärast valisin neid oma võistkonda. Eriti emotsionaalne oli see, kui me kõik koos veel võitsime.“

Praegu Horvaatias laagris trenni rügav Raja osaleb Eesti Olümpiakomitee koolikiusamise vastasel aktsioonil Valge kaardi päev ning jutustas seetõttu Õhtulehele oma kogemustest valusa teemaga. 

„Kiusamine eksisteeris igal juhul,“ meenutas ta oma kooliaega. „Kui kiusati siis olid just kui nännipunn, aga edasine elu on näidanud, et need nn nännipunnid on elus paremini hakkama saanud.“

Rio olümpial paarisaerulise neljapaadi ridades kolmandana lõpetanud pärnakas tõdes, et kooli ajal oli ta tegelikult mõlemal poolel.

Vahel suhtleski ta rohkem kiusajatega („eks kaalutletud otsus, et mitte sattuda nende poole, kellele vaadatakse viltu“), teine kord oli jällegi tema ohver.

„Kui mind kiusati, siis seetõttu, et olin liiga entusiastlik sportlane,“ meenutas tiitlivõistlustelt kokku 11 medalit võitnud mees. „Et mis sa ronid siia jälle, oma arust oled äss. Lõpuks ei julgenud mõndadesse sportmängudesse minna, pelgasin. Rahvastepallis hakati meelega minu pihta tugevamalt viskama. Tundsin, et mind ei taheta sinna.“

Kiusamise vastu aitab temasõnutsi hea nipp – ei ole mõistlik kiusajat takka kiita. Hoopis mõistlikum on kiusatavat tunnustada. Kiidusõnad ei tee muidugi kunagi kellelegi liiga.

„Kui Jüri Jaanson laagris on ja pärast ütleb, et „kutid, jube hästi panite vee peal,“ siis on jube hea tunne,“ muigas Raja. „Siin on sama, patsutad kiusatavat õlale ja ütled, et teine tüüp on jobu, aga sina väga ok kutt või tüdruk.“

Valge kaardi päev sai alguse ROKi ja ÜRO koostööna ning Raja ja paljude teiste Eesti tippsportlaste eesmärgiks on täna koolikiusamisele tähelepanu tõmmata. Erinevate uuringute andmetel kogeb kooliaasta jooksul kiusamist keskmiselt viiendik Eesti kooliõpilastest, nooremate laste seas lausa iga neljas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee