Jean Todt (vasakul) ja Ari Vatanen.Foto: Tiina Kõrtsini
Kaarel Täll 6. aprill 2018 17:01
Rally Estonia korraldajad tulid mõne aja eest välja ambitsioonika plaaniga, et Eesti suurimast autospordivõistlusest võiks tulevikus saada autoralli MM-sarja etapp. Uurisime Eestit külastanud Rahvusvahelise Autoliidu (FIA) presidendilt Jean Todtilt, kui reaalseks ta eestlaste suurt ambitsiooni peab.

„Elus löövad läbi ikka need, kes suurelt mõtlevad. Ambitsioon on ainult hea!“ tõdes 72aastane endine tipptasemel kaardilugeja, kellest hiljem sai Ferrari vormelimeeskonna juht. „Hea, et Eestis selline ralli on, aga asjad käivad nagu koolis: kõike tuleb teha samm sammult. Minu soovitus on jõuda taaskord ERC (autoralli Euroopa meistrivõistlused – toim) etapiks. Kui seal saadab edu, siis miks mitte ambitsioonikalt edasi proovida.“

Jean Todt MOMU avamisel. Foto: Tiina Kõrtsini

Tegelikult kuuluski Rally Estonia aastatel 2014-2016 ERC-sarja, kuid mullu otsustasid korraldajad vaheaasta võtta. Tänavu teeb ralli tagasituleku, kuid seda Eesti meistrivõistluste etapina. Küll aga püütakse kohale meelitada mitmeid tippsõitjaid, näiteks tuleb starti Hyundai staar Hayden Paddon. Ott Tänak on tunnistanud, et temagi sooviks osaleda, kuid peab Toyota meeskonnaga lõpliku kokkuleppeni jõudma.

Todti mõttekäiku kuuldes võttis sõna ka Eesti Autospordi Liidu president, 1981. aasta autoralli maailmameister Ari Vatanen, kelle sõnul pole Todt jõudnud põhjalikult Rally Estonia kontseptsiooniga tutvuda. „Kui nad teeksid tavalise ralli, siis ei jõutaks MM-sarja kalendrisse. Tegelikkuses on see planeeritum ja kompaktsem, kui senine Rally Estonia ette nägi.“ Soomlase sõnul on tegemist tulevikku vaatava ralliga, kus püütakse leida uusi lahendusi ja seeläbi plaanitakse olla teistele teenäitajaks. Kaasata soovitakse ka erinevaid digilahendusi.

Jean Todt ja Michelle Yeoh. Foto: Tiina Kõrtsini

„Sellest peaks saama homse päeva ralli. Eestist paremat kohta selle teostamiseks pole olemas. Nad peavad olema aken tulevikku,“ lisas Vatanen.

Jean Todt oli hästi kursis ka Korsika rallil toimuvaga ning Ott Tänaku ja Martin Järveoja kohta jagus tal vaid kiidusõnu. „Annan neile au. Teil on väike riik, aga kire, entusiasmi ja tugeva alaliidu toel on võimalik tšempioniks kasvada. Motivatsiooni ja distsipliiniga on võimalik maailmameistriks saada,“ tõdes Todt.

Lisaks Todtile ja Vatanenile osales Turbas toimunud MOMU mootorispordi muuseumi pidulikul avamisel ka prantslase kihlatu, maailmakuulus filminäitleja Michelle Yeoh, kes on eestlaste jaoks peamiselt tuntud fimilst „007 ja igavene homne“, kus tema kanda oli James Bondi sõbratari roll. Yeoh saabus Turbasse helikopteriga, mille pardal oli ka Eurovisiooni lauluvõistluseks valmistuv Elina Nechayeva.

Michelle Yeoh ja Elina Netchayeva saabusid Turbasse helikopteriga. Foto: Tiina Kõrstini