Jalgpall

29 mängu palliplatsil võiduta - kas ainult piin ja kannatus?  

Siim Kera, Mart Treial, 20. aprill 2018, 00:01
MÄNGURÕÕM EI KAO: müts maha - Pärnu Vaprusel ei lähe meistriliigas küll kõige paremini, kuid Rauno Tutk kibeleb endiselt täiega platsile. Foto: EJL
Kas sina mäletad, mida tegid möödunud aasta 2. juunil? 322 päeva tagasi. Ei tundugi nii ammu, aga ilmselt ei meenu. Võib-olla ainult ühed laulusõnad torkavad pähe. Aga Pärnu Vapruse pallurid ilmselt teavad, kus nad olid. Just siis võitsid nad viimast korda jalgpalli meistriliigas kohtumise, võõrsil 3:1 Sillamäe Kalevi. Pärast seda on kõrgsarjas kolme punktita oldud koguni 29 mängu järjest.

Võistkonna üks kogenumaid pallureid on äsja 30. sünnipäeva tähistanud Rauno Tutk, mitmekülgne kaitsev poolkaitsja, kes vajadusel võib suvepealinlastel pea igat positsiooni lappida. Eesti kõrgsarjas 279 matšis osalenud Tutk on heas mõttes anomaalia. Ta on esindanud Viljandi, Tartu, Paide ja alates 2015. aastast Pärnu värve. Tiime, kes pigem suurde mängu ei trügi. Väga paljud Eesti jalgpallurid panevad amatöörkarjääri terendades vutist plehku ning lõpetavad varakult karjääri. Aga mitte Tutk, kes pole mitte kunagi professionaalina jalgpalli mänginud!

Tutk väidab, et Vapruse õnnetu seeria meeskonda ei rõhu, kahe hooaja vahel on vahetunud peatreener – Marko Lelovi asemel on nüüdsest bossiks Indrek Zelinski – ning ka mitmed pallurid. Kui praegu ehk hooaja alguses ollakse optimistlikud, siis möödunud aasta teine pool oli päris karm, kaotati Infonetile 1:7, Florale 1:8, Sillamäele 0:9, Kaljule 1:6. Kusjuures, need viimased kolm mängu olid kõigest kümne augustipäeva sees. Nukker. Vaimselt läks veel raskemaks.

„Pärast suve põhimõtteliselt hooaja teine pool oli piinlemine,“ tõdes Rauno. „Ise võistkonnas tundsime ka, et see tuleb lihtsalt ära teha, et tuleb paremaid päevi. Eks ta pani kõigile mängijatele põntsu, et mängule mindi küll positiivselt, aga tagasi tuldi kehvema tooniga.“

Häbi on jube

Pärast maikuus saadud 1:11 koslepit Infonetile, tunnistas Tutk Soccernetile, et häbi on! Just seda vastikut tunnet üritati eelmise hooaja lõpus vältida.

„(Eesmärk oli) mitte jääda häbisse. Häbi on kõige kehvem asi. Kui ikka taotakse seitse-kaheksa tükki taha ja ise ei suuda midagi teha, ka mänguliselt,“ jättis Tutk mõtte pooleli. „Häbi kestab järgmise mänguni. Ajaga see kaob, hakkad uuele mängule mõtlema.“

Ega ei ole vist mõnus sõita kohtumisele, kui tead suure tõenäosusega, et piltlikult öeldes on vastane teerull ning sina väike sipelgas. Bussis saab küll mõtiskleda selle üle, miks eelmine kord ikkagi nihu läks ja kuidas nüüd paremini teha, aga platsil on mehi kordades rohkem kui üks.

Tutk proovis Õhtulehe stuudios oma kätt ka Ott Tänakuna Soome rallil kihutades. Foto:

„Iga liige loeb ja kui mõnel liikmel on täpselt sel päeval kehv päev, siis vastane kasutab selle ära ja nii ta läheb. Endalgi juhtub kehvasid päevasid sisse,“ kirjeldas mees.

Vägagi noore koosseisuga Pärnu, kus paljude pallurite sünniaastad jäävad 1990ndate teise poolde, on tänavu noppinud kolm viigipunkti. Suuri kaotusi on samuti kolm – 0:7 Kaljule ning 0:5 Levadiale ja Florale. Mulluse hooaja mõõtu katastroofe pole tänavu tabloole kirjutatud.

„Me ei tahaks kannatada kõiki kohtumisi. Ikkagi 36 liigamängu, tahaks mõnda nautida ka. Proovime säilitada positiivset meelt,“ mainis kohaliku jalgpalliliidu peakohtuniku Uno Tutki poeg. „Eelmine aasta need tulemused rikkusidki (tuju) ära. Ega Pärnusse pole kerge saada kogenuid mängijaid, kes oleks oma vitsad kätte saanud. Tavaliselt tullaksegi siia oma esimesi sahmakaid saama.“

Omaväravate rekordimees

Kui Tartu ja Pärnu tänavu esimest korda mängisid, sai Rauno Tutk hakkama rekordilise saavutusega. 10. märtsil peetud matšis lõi ta oma meistriliiga karjääri kuuenda omavärava ning tõusis selles arvestuses liidriks. Varem jagas ta esikohta kahe hooaja vahel Tammekast Florasse siirdunud Jürgen Lorenziga. Vestluse eel tunnistas Tutk, et ega ta ei mäletagi kõiki oma puurivahi seljataha löödud palle.

„Pikemaajaliselt need kummitama ei jää,“ sõnas ta saates. „Jah, ega pärast mängu hea tunne ei ole, kui sinu väravast kaotatakse, tavaliselt ikka võidetakse, kui värava lööd! See on juhuste kokkusattumus, pistad pea vahele, pistad jala vahele. Kui rekord on minu nimel, siis hea, kusagil peab ju figureerima (muigab – toim.). Aga jah, eks ma üritan ennast parandada.“

Õhtulehe jalgpallisaade «Kolmas poolaeg» on eetris igal nädalal ning seda saab kuulata endale sobival ajal Soundcloudist, iTunesist või Õhtulehe spordiveebist sport.ohtuleht.ee. Kuidas läks Tutkil aga Coolbeti täherallil? 


REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee