Jalgpall

Unustatud rahvaste MM - kes osalevad ning kas Eestil tasuks ka proovida? (2)

Karl Juhkami, Siim Kera, 8. juuni 2018, 00:01
TEISTMOODI TURNIIR: Abhaasia ning nende fännid said turniiri avamängus Tiibeti üle võidurõõmu maitsta, kuid pidid sellegipoolest pärast alagrupiturniiri kotid pakkima. Foto: AFP Photo/Scanpix
Kuninganna Elizabeth II nimeline staadion. Jalgpalli MM-finaal, kus vastamisi lähevad Saaremaa ja Setumaa. Ei, see pole sugugi võimatu. Kuid siin on konks. Daamid ja härrad, lubage tutvustada, ConIFA jalgpalli MM! Või nagu seda inglise keeles kutsutakse - World Football Cup.

Keerulise nimega organisatsioon koondab FIFAsse mitte kuuluvaid vutiliite. ConIFA-l (iseseisvate jalgpalliliitude konföderatsioon – toim) on 47 liiget ning kuigi nende seast võib leida ka mõne pärisriigi (Kiribati ja Tuvalu), esindavad enamik mõnda konkreetset rahvust või piirkonda, mis poliitilistel põhjusel ennast iseseisvaks kuulutada ei saa. Nii leiamegi nimekirjast Eestilegi tuttavad Lõuna-Osseetia ja Tiibeti. Samas on seltskonnas ka näiteks Gröönimaa ja Lapimaa.

“Me ei nimeta osalevaid meeskondi riikideks, vaid liikmeteks,“ sõnas turniiri korraldaja Paul Watson. „Põhimõtteliselt on nad identiteedid. Neid seob identiteet, mis pole seotud riigiga, kus nad elavad. Riigid on tihti lihtsalt ajaloolised juhused. Mingi tüüp kirjutas sada aastat tagasi alla rahuleppele ning joonistas kaardi - kas see ongi riik? Ma ei ütle, et meil on vastus, aga see küsimus väärib küsimist.“

Mai viimasel päeval asus Londonis kahe aasta tagust MM-tiitlit kaitsma Abhaasia koondis, kes alistas 2016. aastal kodupinnal toimunud finaalis penaltitega Pandžabi. Enne turniiri peeti lisaks neile suurfavoriidiks veel Mani saare koondist, Põhja-Küprost ning Padaaniat, kelle ridades pallib ka turniiri üks suurimaid staare – leedulane Marius Stankevicius.

Kõigi Õhtulehe paberlehes ilmunud artiklite täismahus lugemiseks vajuta:

Samal teemal

11. juuni 2018, 11:23
Suurema vutipeo plaan pandi korraldajate trotsi tõttu riiulile seisma

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee