Risto Mätas Foto: Tiina Kõrtsini
Kergejõustik
13. juuni 2018, 12:28

Edukas karjäär on lõppenud: Risto Mätas taandus tippspordist (12)

Eesti viimase kümnendi parim meesodaviskaja Risto Mätas otsustas tippspordist taanduda, ta pühendub töötegemisele ja pereelule.

Ronkmustad pilved tõusid 34aastase sportlase pea kohale möödunud suvel, kui ta pidi hooaja terviseprobleemi tõttu pooleli jätma.

„Eelmisel kevadel olin tegelikult väga heas vormis,“ räägib Mätas nüüd. „Arvan, et seis oli võib-olla isegi parim, mis mul on hooaja eel olnud. Aga seljavigastus osutus nii keeruliseks, et keegi ei saanud täpselt aru, mis mul viga on. Ühel hetkel oli MMi rong läinud ja otsustasin aja maha võtta.“

Ometi ei visanud Mätas kohe püssi põõsasse. „Tänavu talvel sain jälle korralikult viskama hakata, paraku tekkisid siis uued tervisehädad – kannakõõluse ja põlvega,“ avaldab ta. „Ma ei saanud enam viskamist nautida. Kõik treeningud käisid läbi valu. Kevadel mõistsin, et ei ole mõtet end lõhkuda. Otsustasin, et targem on sporditee viisakalt ära lõpetada.“

Tänavu märtsis osales Mätas Portugalis Euroopa talvistel heitealade karikavõistlustel, kus ta piirdus 73.40ga. Esikoha sai sakslane Johannes Vetter, kes lennutas oda 92.70 kaugusele.

„Sain aru, et maailmatase on nii kõva,“ lausub töö kõrvalt spordiga tegelnud Mätas otsekoheselt. „Tipus konkureerimiseks pidanuksin sada protsenti odaviskele pühenduma, aga tõenäoliselt poleks ma enam suutnud üle 85 visata, võib-olla isikliku rekordi (83.48 – toim) lähedale või pisut rohkem. Kuid ässad paugutavad pidevalt 90 meetri kanti.“

Eesti spordi üldises valguses oli Mätase tiitlivõistluste seeria kiiduväärne. Ta murdis viis korda läbi kvalifikatsiooni kadalipu: 2012 Helsingi EMil, 2013 Moskva MMil, 2014 Zürichi EMil, 2015 Pekingi MMil ja 2016 Amsterdami EMil.

„Kui võrdlen enda ja konkurentide võimalusi, siis on see täitsa okei saavutus,“ hindab Mätas tehtut. Ja lisab: „Aga i-le jäi täpp panemata – heal päeval võinuksin kindlasti visata 85-86 meetrit.“

Suurimaks kordaminekuks nimetab Mätas kahe suve taguse EMi neljandat kohta. „Moskva MMil lõppvõistlusele pääsemine oli minu jaoks samuti kordaminek,“ ütleb Venemaal kaheksandaks tulnud mulk. „Amsterdami EMil tundsin, et võin midagi ära teha. Medal oli juba nii lähedal.“

Finaali jõudis Mätas ka Zürichi EMil, lõpetades kuuendana. „Olen selle kõige nimel kõvasti vaeva näinud,“ lausub ta. „Tegutsesin nii hästi, nagu suutsin. Kui lähed pärast treeningut tööle, aga teised saavad samal ajal taastuda, siis sealt tulebki vahe sisse. Samas ei ole mul eriti midagi kahetseda. Mõni asi jäi raha taha, eks see ole paljudel nii.“

Mätas on uue rütmiga kenasti kohanenud. Veebruaris sõudis ta abieluranda, igapäevast leiba teenib mööblitootmisettevõttes projektijuhina. „Elu läheb nüüd hoopis teist rada. Keskendun tööle ja pereelule, leian sealt uut motivatsiooni. Olen olukorraga väga rahul,“ kinnitab ta.