13. juuni 2018, 13:14

KÕIKEHÕLMAV STATISTIKAPOMM: meenutame Saksamaa võidupeoga lõppenud eelmist MMi 62 põneva fakti abil

Kuivõrd järjekordse maailma jalgpallipeo alguseni jääb veel pisut ööpäeva, on paslik meenutada 2014. aasta MMi sündmuseid. Kuu aega kestnud ja Saksamaa võiduga lõppenud trall pakkus spordisõpradele lugematul hulgal emotsioone ja statistikutele meeletult tööd.

Naudime statistikaagentuuri Opta tänuväärset tööd – põnevad (ja üllatavad) faktid aitavad 2014. aasta MMi paremini meelde tuletada. Artikkel avaldus esmakordselt 2014. aasta 16. juuli Õhtulehes.

• Nii vähe punaseid kaarte (8) kui 2014. aasta MMil välgutasid kohtunikud viimati aastal 1986.
  • 64 mänguga löödi 171 väravat, mis kordab 1998. aastast pärit turniiri rekordit.
  • Saksamaa jõudis kaheksandat korda MM-finaali. See on rohkem kui ükski teine riik kunagi.
  • Saksamaa lõi 18 väravat. Viimati suutis niipalju lüüa Brasiilia aastal 2002.
  • Argentiina püsis kogu turniiri vältel kaotusseisus vaid seitse minutit (lisaminuteid arvestamata).
  • Belgia juhtis viie mängu peale kokku vaid 52 minutit, kuid jõudis veerandfinaali.
  • Brasiilia tegi veerandfinaalis Kolumbia vastu 31 viga. See on enim vigu, mis nad on alates arvepidamise algusest ehk 1966. aasta turniirist teinud.
  • James Rodriguezest sai pärast peruulast Teofilo Cubillast (1970 ja 1978 turniiridega) esimene mängija, kes skooris oma karjääri esimeses viies MMi kohtumises. Gerd Müller tegi sama tembu aastal 1970.
James Rodriguez. Foto: PA Images / Scanpix
  • Miroslav Klose kerkis 16 väravaga MMide edukaimaks skooritegijaks. Ajalooline pall sahises poolfinaalis Brasiilia vastu.
  • Esimest korda pääses 16 parema sekka kolm koondist CONCACAFi regioonist.
  • Ainult kuus Euroopa koondist jõudis 16 hulka, mis on rekordiliselt vähe alates 1986. aastast, kui grupifaasist hakkas edenema 16 riiki.
  • Esimest korda MMide ajaloos jõudsid kõik kaheksa alagrupivõitjat ka veerandfinaali.
  • Üks punkt on Inglismaa aegade halvim punktisaak MMilt.
  • Tõtt-öelda oli see esimene kord alates 1958. aastast, kui Inglismaa langes juba grupifaasis.
  • Viimasest neljast meistrist kolm on järgmisel MMil pakkinud asjad juba alagrupiturniiri järel (Prantsusmaa 2002, Itaalia 2010 ja Hispaania 2014).
  • Brasiilias tegid vahetusmehed enam skoori kui kunagi varem (32 korral).
  • Tim Howardi 15 tõrjet kaheksandikfinaalis Belgia vastu tähistavad uut ühes MMi mängus pareeritud pallide rekordit.
Tim Howard (mustas) mängus Belgia vastu. Foto: Reuters/Scanpix
  • Holland noppis oma viiest (penaltiseeriata) võidust kolm kaotusseisust.
  • Itaalia on viimasel kahel MMil langenud alagrupis. Viimati suudeti seda 1960ndatel (1962 ja 1966).
  • Saksamaast sai esimene Euroopa tiim, kes triumfeerinud Ameerika maailmajaos.
  • UEFA on võitnud viimased kolm MM-tiitlit. See on esimest korda, kui üks konföderatsioon on seda suutnud.
  • Saksamaa 7:1 võit Brasiilia üle oli aegade suurim võit MMi poolfinaalis. Samuti on poolfinaalide rekord seitse löödud väravat.
  • Käesoleva turniiriga möödus Saksamaa resultatiivseimate koondiste edetabelis Brasiiliast. Sakslaste arvel on nüüd 224, brasiillastel 221 tabamust MMide ajaloos.
  • Kolumbia väravavaht Faryd Mondragonist sai aegade vanim MMil platsil käinud mängija, kui ta 43 aasta ja 3 päeva vanusena Elevandiluuranniku vastu vahetusest sekkus.
Ajalooline hetk: Faryd Mondragonist sai MMide ajaloo vanim mängija. Foto: Reuters/Scanpix
  • Rekordilised 13,3% sooritatud löökidest maandusid väravavõrgus.
  • Brasiilias löödi otse väravasse vaid kolm karistuslööki. Viimati tehti seda nõnda vähe aastal 1986.
  • Ainus MM, kus nähti rohkem omaväravaid (6) kui tänavu (5) oli aastal 1998.
  • Šveitsi puurivaht Diego Benaglio oli turniiri ainus kindamees, kes sai kirja pealelöögi. See juhtus kaheksandikfinaali lõpuhetkedel Argentiina vastu.
  • Alžeeria väravavaht Rais M’Bolhi tekitas oma tiimile kaks väravavõimalust, millest enam suutis turniiril vaid kolm tema meeskonnakaaslast.
  • Brasiilia on alates 1982. aastast alati oma alagrupi võitnud.
  • Hispaania lasi endale esimest korda pärast 1963. aastat (2:6 kaotus Šotimaale) lüüa viis või rohkem väravat (1:5 Hollandi vastu).
  • Neljaväravaline kaotus on suurim, mille valitsev ilmameister on kunagi pidanud finaalturniiril vastu võtma.
  • Brasiilia 1:7 kaotus Saksamaale oli MMi võõrustajate suurim kaotus.
  • Tim Cahill on skoorinud kolmel MMil. Ükski teine austraallane pole suutnud skoorida enam kui ühel.
Tim Cahill Foto: AFP/Scanpix
  • Ghanalane Asamoah Gyan kerkis kuue väravaga enim MMidel skoorinud aafriklaseks. Enne oli see au viis väravat löönud kamerunlasel Roger Millal.
  • Alžeeriast sai 4:2 võiduga Lõuna-Korea üle esimene Aafrika koondis, kes suutnud ühes MMi mängus lüüa neli väravat.
  • Wayne Rooney sai mängus Itaaliaga kirja oma esimese tulemusliku söödu MMil ja Uruguai vastu esimese tabamuse.
  • Keisuke Hondast sai esimene jaapanlane, kes skoorinud kahel erineval MMil.
  • Šveitslane Xherdan Shaqiri lõi esimese vasaku jala kübaratriki MMide ajaloos.
  • Portugal lasi 0:4 kaotusmängus Saksamaale endale esimest korda lüüa MMil nii palju väravaid.
  • Clint Dempsey 29. sekundi värav Ghanale on kiiruselt MMide viies.
  • Inglismaa väravavaht Joe Hart tegi kahe mänguga vaid ühe tõrje.
Joe Hart Foto: AFP/Scanpix
  • Diego Costa ei suutnud 126 minuti jooksul kordagi raami lüüa.
  • Võidukatel 2008. ja 2012. aasta EMidel ja 2010 MMil lubas Hispaania lüüa endale kuus väravat, mis on ühe võrra vähem kui tänavu kolme grupimänguga.
  • Neymar skooris Brasiilia 100. MM-kohtumises tänavuse turniiri 100. värava.
  • Honduras on mänginud nüüd MMil rekordilised üheksa mängu ilma võiduta (kolm viiki, kuus kaotust). Uus-Meremaa, El Salvadori ja Boliivia rekord on kuus.
  • Vaid kolm koondist pole kunagi alagrupiturniiril langenud: Saksamaa, Holland ja Iirimaa.
  • Fabio Capello on treenerina võitnud vaid ühe MM-kohtumise seitsmest.
  • Mehhiko on nüüd kuuel MMil järjest langenud kaheksandikfinaalis.
  • Angel di Maria 118. minuti värav Šveitsile on Argentiina aegade hiliseim värav MMil.
  • Holland on oma neljast viimasest MMist kolmel jõudnud poolfinaali.
  • Kostariika väravavaht Keylor Navas tõrjus 23 raamide vahele saadetud löögist 21.
Keylor Navas Foto: Reuters/Scanpix
  • Thomas Müller on 13 MM-kohtumisega löönud 10 väravat ja andnud kuus tulemuslikku söötu.
  • Brasiilia 1:7 kaotus Saksamaale kordas nende aegade suurimat kaotust (0:6 Uruguaile aastal 1920).
  • Saksamaa lõi Brasiiliale kaks väravat rohkem kui Inglismaa kahe viimase MMi peale kokku.
  • Argentiina on kõigil neljal korral pääsenud poolfinaalist finaali.
  • Argentiina-Holland oli MMide esimene poolfinaal, mis lõppes ka lisaaja järel 0:0. Lionel Messi ei puudutanud mängu jooksul kordagi palli Hollandi trahvikastis.
  • Brasiillased lasid 14 väravast 9 lüüa endale esimese pooltunni jooksul.
  • Brasiilia lasi endale poolfinaali ja pronksimängu peale kokku lüüa kümme väravat vaid 14 raamiläinud üritusest.
  • Mario Götze on esimene vahetusmees, kes löönud MM-finaalis võiduvärava.
  • Götze on noorim finaalide väravalööja (22 aastat ja 40 päeva) pärast Wolfgang Weberit aastal 1966 (22 aastat ja 33 päeva).
  • Sami Khedira on kümnes mängija, kes samal hooajal võitnud Meistrite liiga (või selle eelkäija) ja MMi.