Jalgpalli MM

ÕL MOSKVAS | Aivar Pohlak: Tarand ja teised europarlamendi saadikud nõudsid MMi viimist Inglismaale, jalgpalliinimesed hoidsid peast kinni! (26)

Ville Arike, Moskva, 14. juuni 2018, 14:11
Eesti Jalgpalli Liidu president Aivar Pohlak.Foto: Robin Roots
Eesti Jalgpalli Liidu president Aivar Pohlak rääkis maailmameistrivõistluste eelõhtul Moskvas Õhtulehele antud pikas intervjuus ka MMi, Venemaa ja poliitika seostest ning ütles, et ei mõista neid, kes tahtsid suurvõistlust meie idanaabrilt ära võtta.

"Kes poliitikutest nõnda räägivad või boikoteerivad MMile tulekut, ei moodusta maailmast suurt osa. FIFA kongressi saadikud tõusid täna (kolmapäeval – V.A.) püsti, kui [Venemaa president Vladimir] Putin saali tuli. Suur osa tõusis. Õiendab väike osa, kes mingi loogika alusel aga kontrollib avalikku arvamust," alustas Pohlak.

Samal teemal

"Olen inimene, kes on – ütlen nüüd hästi vanamoelised sõnad – rahu ja rahvaste sõpruse poolt. See ei tule mingist NSV Liidu taustast, et olen 1962. aastal sündinud ning kasvanud 30 aastat Nõukogude Liidus. Olen absoluutne Eesti Vabariigi patrioot.

Aga olen võib-olla vabam mees kui mõni teine, mul on seda lihtsam öelda: rahu ja sõbralik kooseksisteerimine on üle kõige. Olen kõigis keerulistes olukordades tulnud toime erinevate kultuuride potentsiaalsete konfliktide ärahoidmise või lahendamisega.

Arvan, et on väga hea, et see turniir toimub siin, Venemaal. See viiakse kindlasti väga hästi läbi. Ma pole mingil juhul nõus nõudmistega viia turniir kuhugi mujale, Inglismaale. Ma ei pea seda muuks kui mentaalseks torkimiseks, lihtsalt mingi probleemi tekitamiseks.

Üle poole aasta tagasi üritas Postimehe väitlusklubi mind mitu kuud panna kellegagi väitlema teemal „Kas MM tulnuks Venemaalt ära võtta“. Mina pidanuks MMi Venemaal kaitsma. Olin nõus, kuid ei leidunud vastuväitlejat.

Nii naljakas kui see ka pole, võtsid nad minuga kolm-neli päeva tagasi uuesti ühendust ja ütlesid, et Indrek Tarand on nõus väitlema. Vastasin, et nüüd ei pea ma seda enam mõistlikuks, sest turniir on kohe käes. Siis saadeti mulle link, kus Tarand ja veel kuus europarlamendi liiget olid nädal tagasi teinud FIFA-le kirja, kus nõudsid MMi viimist Inglismaale.

Rääkisin seda siin Moskvas paarile tegelasele, kõik hoiavad peast kinni – kuhumaani võib minna populismi ja mingit tüüpi arrogantsiga! Sa elad nagu mingis teises mullis, sa ei kujuta endale üldse ette, mis siin tegelikult toimub.

See pole poliitiline propaganda. See on inimeste siiras pidu ühe spordiala ümber. Siin on koht, mille kohta tahaks öelda: kui poliitika kriminaliseeritaks, oleks maailmas palju ilusam elada.

Miks ei saaks näiteks Euroopas eksisteerida suures plaanis kaks globaliseerunud kultuurilist keskkonda, üks inglise- ja teine venekeelne? Nende sees oleks omakorda rahvuskeeled. Miks peame kõik asjad allutama ingliskeelsele maailmale või mõtlemisele? Ise nad ju ütlevad, et erinevus rikastab, rääkides seda küll teisel teemal. Aga siin peab see paika.

Turniiriga seoses öeldakse, et see on Putini propaganda- või promoüritus. No ma ei tea, las ta siis olla! Kõik poliitikud teevad ju igal pool niimoodi. Võtame positiivse, ärme leia igal pool halba.

Läänes õpetatakse meid nägema kõike halvas valguses, negatiivse nurga alt. Demokraatias saadki lihtsamini valitseda neid, kes kogu aeg kaklevad. Mina püüan küll juhtida end mõtlema positiivselt, leidma igas asjas midagi head. Hea pinnalt tekib entusiasm, emotsionaalne energia, tahe midagi veel paremini teha!

Mind küll innustab see MM olema rõõmus ja positiivne."

Kas UEFA Krimmi jalgpalli töögrupp tähendab põhimõtteliselt sedasama rahu ja rahvaste sõpruse teemat?

"Krimmi kontekstis räägime puhtalt humaansetest tegemistest. Krimm on okupeeritud, see on selge, kuid ükskõik mis staatuses Krimm ka poleks, peab inimestel seal olema võimalus jalgpalli mängida! Sellega töögrupp tegeleb.

Siin pole mitte midagi poliitilist. Lihtsad inimesed pole kujunenud olukorras süüdi. Kui tahame, et Krimm kunagi Ukraina alla tagasi tuleks, peaks ta tulema võimalikult heas seisus. Üks headest asjadest ongi see, et inimesed on saanud tegelda mõistlike asjadega, mängida jalgpalli."

Kas töögrupi tegevuse tulemusena on seal midagi edasi liikunud?

"Lihtne vastus – ei ole. Me pole saanud midagi teha – pole sinna saanud anda mingit humanitaarabi ei väljakute, treenerite kursuste, varustuse näol. See on ülimalt keeruline. Me pole leidnud viisi, kuidas saaks seda abi sinna kohale toimetada. Meil on neljapäeval FIFA ja UEFA liinis sel teemal järjekordne koosolek."

26 KOMMENTAARI

h
Hooliw 16. juuni 2018, 14:04
Pohlak teenis väga palju punkte. Oleks selliseid rahumeelseid rahustajaid rohkem. Eesti kaitseminister, välisminister, kaitseväe juhataja ja Laaneots ...
(loe edasi)
ä
ätt. 15. juuni 2018, 05:59
Meil võib öelda häda mõistuse pärast sest kui öelda teist moodi on mode platsis.
Loe kõiki (26)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee