Eesti võrkpallikoondis sai Tšehhi üle magusa võidu.Foto: Gertrud Alatare/CEV
25. august 2018, 21:28

Uskumatu matš! Eesti oli edu maha mängimas, kuid sai lõpuks Tšehhilt magusa revanši (1)

Eesti võrkpalli rahvusnaiskond pidas tänavuse aasta viimase kohtumise Euroopa meistrivõistluste valiksarjas, kui Kalevi spordihallis saadi 3:2 (25:15, 26:24, 24:26, 16:25, 16:14) jagu Tšehhist. Samad tiimid kohtusid ka kolmapäeval, siis pidid eestlannad 0:3 kaotust tunnistama. EM-valikturniir jätkub jaanuaris.

Eesti tänane algkoosseis: Julija Mõnnakmäe, Nette Peit, Kristiine Miilen, Kertu Laak, Liis Kullerkann, Eliise Hollas ja libero Kristi Nõlvak.

Eesti alustas kohtumist hästi, minnes Liis Kullerkannu temporünnaku järel 3:0 juhtima. Kertu Laagi ja Kristiine Miileni rünnakute järel haaras kodunaiskond Kalevi Spordihalli kogunenud publiku rõõmuks 6:1 eduseisu, mispeale võttis Tšehhi naiskonna peatreener Zdenek Pommer mõtlemisaja. Sellele järgnes aga taas Miileni võimas rünnak ning seisult 4:1 alanud Liis Kullerkannu hea serviseeria jätkus. Tšehhitarid lõid seejärel mitu head servi, ent eksisid samal ajal samuti palju ning vahe püsis. Kahese bloki järel juhtis Eesti 11:5 ja geimi keskel oli Andrei Ojametsa hoolealuste eduseis 13:7 ning tšehhid kasutasid teist mõtlemisaega. Laagi äss käristas vahe 16:9-le, kuid vastased jõudsid veel nelja punkti kaugusele (18:14). Geimi lõpus tegutsesid eestlannad siiski kindlamalt, servima tulnud Hanna Pajula lajatas ässa ja tõi esimese geimpalli seisul 24:14. Seda ei realiseeritud, ent teine küll ja avavaatus kuulus Eestile tulemusega 25:15.

Eesti võrkpallikoondis sai Tšehhi üle magusa võidu. Foto: Gertrud Alatare/CEV

Teine geim algas tasavägiselt, ent 2:2 seisult võttis kaks punkti Eesti naiskond ja taas kasutas Tšehhi juhendaja kiirelt mõtlemisaega. Kaks järgmist punkti võitis samuti Eesti, haarates 6:2 edu. Miileni serviäss viis Eesti juhtima 10:5, Hollase ässa järel oli vahe kuuepunktiline (12:6) ja vastased tegid vahetusi. Külalised jõudsid punkti kaugusele (14:13), Miilen aitas Eesti taas kolmega ette 16:13 ning Kullerkannu ässpall käristas vahe taas neljale silmale (17:13) ja Tšehhi kasutas mõtlemisaega. Jätkus punkt-punkti mäng, kus Eesti pääses korduvalt kahepunktilisse eduseisu, ent Tšehhi jõudis punkti kaugusele. Viik ilmus tabloole Helena Havelkova serviässa järel - 20:20 ning Ojamets kutsus oma mängijad nõupidamisele. Seejärel läksid tšehhitarid üle pika aja juhtima 21:20, ent Havelkova servis võrku. Laagilt äss ning nüüd oli 22:21 peal Eesti naiskond. 22:22 seisult viis Laak Eesti ette 23:22, ent serviviga Eestilt ja taas seis viigis 23:23. Eesti jäi Gabriela Orvosova tugeva serviga hätta ning 23:24 kaotusseisu, ent Kullerkann viigistas 24:24. Tšehhi ründas seejärel auti ja Eesti sai esimese geimpalli seisul 25:24. Hollase blokk tõi viimase punkti Eestile, kes võitis geimi 26:24.

Kolmandas geimis jäi Eesti koondis 0:4 kaotusseisu ja nüüd võttis Ojamets kiirelt mõtlemisaja, et mäng tagasi joonele juhtida. Laak tõi kodunaiskonnale esimese punkti, ent järgmine kuulus taas Tšehhile. Miileni kaval löök vähendas vahe 3:6-le, Laagi rünnak ja meie blokk tõid Eesti punkti kaugusele 5:6. Laak viigistas 6:6, tuues Eesti lõplikult madalseisust välja ja sundis tšehhid mõtlemisaega kasutama. Edasi jätkus tasavägine ja väga võitluslik mäng, kus kummalgi ei õnnestunud punktist suuremat vahet sisse teha. Kahepunktilise eduseisu suutis lõpuks tänu kahele blokipunktile välja võidelda Eesti naiskond, minnes 18:16 juhtima. Hetk hiljem vaatasid aga tabloolt vastu 18:18 viiginumbrid ja siis läksid külalised omakorda juhtima 20:18. Eesti suutis vahe tagasi mängida, viigistades 20:20 ja Eesti kahene blokk andis meile seejärel minimaalse eduseisu. Sidemängijast kapteni Julija Mõnnakmäe võimas blokk viis Eesti ette 22:20 ning Kullerkannu rünnaku järel oli Eesti ees 23:21. Aga uuesti jõudis Tšehhi viigini - 23:23. Kullerkann tõi võrgu kohalt ilusa punkti ja Eestil oli esimene matšpall 24:23 seisul. Seda ei realiseeritud ja 24:24 seisult läks Tšehhi juhtima 25:24 ning võitis lõpuks kolmanda geimi 26:24.

Neljas geim algas Eesti jaoks raskelt, Michaela Mlejnkova serviässast läks Tšehhi ette 5:2. Eestlannad võitlesid aga välja 5:5 viigiseisu. Nüüd jäid Eesti mängijad hätta vastaste blokiga ja külalised haarasid 9:6 edu. Tšehhi hoidis kolme-neljapunktilist eduseisu, 12:17 kaotusseisul võttis Ojamets mõtlemisaja. Katerina Hlaskova serviäss andis külalistele 20:15 edumaa ning geim kuulus Tšehhile tulemusega 25:16. Nii pidi võitja selguma viienda geimiga.

Otsustav vaatus algas paremini Eesti koondisele, kes läks 4:2 ette ja Tšehhi juhendaja kasutas mõtlemisaega. Tšehhi jõudis kiirelt 4:4 viigini ja asus omakorda juhtima 5:4. Nüüd oli Eesti juhendaja kord mõtlemisaega kasutada. Nette Peit ründas blokki ja Tšehhi juhtis 6:4, ent siis eksis Tšehhi servil. Mlejnkova võimas rünnak andis külalistele 7:5 edumaa, ent Peit tõi seejärel oma naiskonna punkti kaugusele. Laagilt ässpalling ja seis oli viigis 7:7. Veel teine äss Laagilt ja Eesti pääses omakorda ette 8:7. Vastaste eksimusest said eestlannad 9:7 ette ja Laak jätkas suurepärast serviseeriat veel kolmanda ässaga, viies kodunaiskonna ette 10:7. Vahe kahanes, ent taas oli Laak omal kohal, viies Eesti ette 11:9. Tšehhi jõudis 11:11 viigini ja taas algab kõik otsast. Miilen saab õnnetult palliga pihta ja punkt Tšehhile - 12:11 külalised juhtimas. Laagi rünnak läks auti ja vahe kaks silma 13:11 Tšehhile. Miilen kahandas vahe punktile ja viigistas siis seisu 13:13. Eksimus Tšehhilt ja matšpall seisu 14:13 Eestile. Tšehhi viigistab 14:14. 15:14 Eesti juhtimas ja Miileni rünnak lõetab geimi 16:14! Eesti on võitnud 3:2!

Teises meie alagrupi mängus alistas Soome täna 3:0 (25:14, 27:25, 25:19) Rootsi ning jätkab täiseduga (10 punkti) E-alagrupi liidrikohal.