Jevgeni Ossinovski.Foto: Martin Ahven
Poliitika
18. september 2018, 17:15

Ossinovski eelarveläbirääkimistest: järske maksumuutusi ei tule (8)

Sotsiaaldemokraatide esimehe Jevgeni Ossinovski sõnul tegeles valitsus eelkõige sellega, et riigieelarve saaks esitatud struktuurses tasakaalus. Seetõttu tuli igal valitsuserakonnal mingisugusest ettepanekust loobuda. Ühtlasi kinnitas sotside esimees, et järgmisel aastal järske maksumuudatusi ei tule.

Läbirääkimistelaua taga käis Ossinovski sõnul akadeemiline arutelu, kus piltlikult öeldes pandi i-le täpp tulenevalt suvisest majandusprognoosist, mis näitas 80 miljoni suurust miinust.

„Valitsuspartnerite ühine arusaam oli, et meil tegelikult ei ole ei finantsilist ruumi ega ka enne valimisi aega teha põhimõttelisi muudatusi,“ rääkis Ossinovski. „Majandusprognoos ütles, et pigem tuleb otsida kokkuhoiukohti, kui et täiendavaid kulutusvõimalusi.“

Ossinovski sõnul ei tehtud suuri muudatusi eelarvesse, mille põhilised punktid lepiti kokku juba kevadel. Siiski, tulenevalt majandusprognoosist, ei võetud eelarvesse nii Isamaa ettepanekut langetada alkoholiaktsiisi, Keskerakonna soovi elektriaktsiisi kärpida kui ka sotside ettepanekut tõsta tulumaksuvaba miinimum 540 euro ehk järgmise aasta miinimumpalga peale.

Kõige suuremaks maksupoliitiliseks muudatuseks hindab Ossinovski alkoholiaktsiisi tõusu ärajätmist kahel järgneval aastal. „Selles lepiti kokku juba kevadel, aga seaduseelnõu läheb riigikokku nüüd. See kindlasti on maksupoliitiline muudatus.“

Ühtlasi kasvab ka haigekassa eelarve, mis peaks olema suurusjärgus 1,3 miljardi euro juurde. Ossinovski sõnul on aastad, mil haigekassa lõpetas miinusega, jäämas minevikku. „Haigekassa eelmise aasta eelarve oli pisikeses ülejäägis, prognoosivea piires. Sellel aastal planeeritakse nulli või isegi kerget ülejääki ja järgnevate aastate puhul me näeme ka, et see saab olema tasakaalus,“ selgitas Ossinovski.

Haigekassa heal järjel oleku tagamaadeks nimetab Ossinovski sotsiaalmaksu laekumist, mis on kasvanud, ja tervishoiu rahastamisreformi, mille sotside esimees läbi viis. „Haigekassa miinus, mis siin oli paar aastat tagasi, oligi väga pikalt tegemata jäänud otsuste tulemus,“ selgitas ta. „Elanikkonna vananemise ja tervisetehnoloogiate kallinemisega ei käinud meie süsteem üht sammu ja just sellepärast ma veel eelmises valitsuses tervishoiureformi nõudsin. Sellega aga Reformierakond ei nõustunud. Nüüd oleme selle ära teinud just selleks, et riik maksaks mittetöötavate pensionäride eest  muudest tuludest ja haigekassa eelarve ei peaks miinuses olema.“