Sergei Zenjov lõi värava!Foto: Alar Truu
24. september 2018, 17:10

Kuidas läks 30 piiri taga leiba teenival Eesti jalgpalluril?

Möödunud nädalal käisid koondislased näitamas oma oskuseid Euroopa erinevates liigades, kui värava said kirja nii Sander Puri, Sergei Zenjov kui ka Rauno Sappinen.

Sander Puri lõi viimati otsustava tabamuse Waterfordi 1:0 võidumängus Sligo Roversi vastu, kui poolkaitsja oli täpne 17. minutil. See oli Puri teiseks väravaks kahe nädala jooksul – nädal varem oli ta löönud juhtvärava ka 2:0 võidumängus Bray Wanderersi vastu. Iirimaa kõrgliiga tabelis on Waterford neljandal kohal, kolmandal real asetsevast Shamrock Roversist lahutab neid kaks punkti.

Sergei Zenjov lõi värava Poola kõrgliigas, kui tema koduklubi Krakówi Cracovia alistas 3:1 Płocki Wisła. Täismängu kirja saanud Zenjovi tabamus viis Cracovia 19. minutil 2:0 juhtima. Artur Pikk ja Henrik Ojamaa kuulusid Legnica Miedźi algkoosseisu, kuid nende koduklubi vandus kodus 1:4 alla Varssavi Legiale. Konstantin Vassiljevita mänginud Gliwice Piast kaotas võõrsil sama tulemusega Wrocławi Śląskile. Tabelis on Piast kuues, neist nelja punkti kaugusel on kaheksandal tabelireal asetsev Ken Kallaste koduklubi Kielce Korona, kes võõrustab täna õhtul Sosnowieci Zagłębied. Miedź on üheksas, kuid Cracovia on võidust hoolimata viimasel ehk 16. kohal.

Hollandi esiliigas sai värava kirja Rauno Sappinen, kuid tema koduklubi Den Bosch kaotas kodus 1:4 Almere Cityle. Den Bosch mängis enam kui 80 minutit vähemuses, sest kaheksandal minutil sai Sappineni meeskonnakaaslane punase kaardi. Vähemuses olles õnnestus eestlasel mänguseis 1:1-le viigistada, kuid teisel poolajal lõid külalised kolm vastuseta väravat. Den Bosch on 20 meeskonna konkurentsis 13. kohal. Aste kõrgemal jäi mänguajata Karol Mets, kui NAC Breda kaotas võõrsil 0:3 VVV Venlole. NAC Breda on kuue vooru järel Hollandi kõrgliigas eelviimasel ehk 17. kohal.

Joonas Tamm tegi debüüdi Euroopa liigas, kui alagrupiturniiri avavoorus jäädi võõrsil Beşiktaşele (Türgi) alla 1:3. Nädalavahetusel vannuti sama tulemusega Norra kõrgliigas alla Rosenborgile. Tamm tegi mõlemas mängus kaasa 90 minutit. Taijo Teniste ja Bergeni Brann viigistasid viimati Sandefjordiga. Külalised asusid mängu juhtima 80. minutil, kuid Brann suutis 86. minutil viigistada. Teniste kuulus Branni algkoosseisu ja mängis 83 minutit. Vigastatud Enar Jäägerita mänginud Vålerenga jäi 2:3 alla Oddile. Brent Lepistu teenis mänguaega Kristiansundi 2:1 võidumängus Haugesundi üle, kui poolkaitsja sekkus vahetusest mängu 85. minutil, mil väravad olid juba löödud. Nädala alguses toimunud 2:3 kaotusmängus võõrsil Molde vastu jälgis Lepistu koos meeskonnakaaslase Andreas Vaiklaga mängu varumeestepingilt.

Rosenborgi edu tabeli tipus on Branni ees neljapunktiline. Brann edestab omakorda Moldet kaheksa punktiga. Vålerenga, Sarpsborg 08 ja Kristiansund hõivavad tabelis 7.-9. koha. Matvei Igoneni koduklubi Lillestrøm on tabelis eelviimasel kohal 19 punktiga, täna kohtutakse vooru viimases kohtumises Tromsøga.

Itaalia kõrgliigas mängis Ragnar Klavan 90 minutit, kui Cagliari Calcio jäi viimati võõrsil 0:2 alla Parmale. Viiest voorust teenitud 15 punktiga on tabeli tipus Torino Juventus, Napoli jääb kolme punkti kaugusele. Cagliari on 20 meeskonna konkurentsis 16. kohal.

Soome kõrgliigas mängis Mihkel Aksalu möödunud nädalal SJK ridades kaks kohtumist ning pidi oma võrgust noppima vaid ühe palli – nädala alguses tunnistati võõrsil Mariehamni 0:1 paremust. Reedel tehti väravateta viik Lahtiga. Lahti mängis eelmisel nädalal samuti kaks mängu, sest nädala alguses jäädi 0:2 alla HJK-le. Henri Anier tegi mõlemas kohtumises kaasa 90 minutit, tema meeskonnakaaslane Artjom Dmitrijev kuulus HJK vastu algkoosseisu ja mängis 83 minutit, reedel SJK vastu sekkus ta vahetusest mängu 72. minutil.

VPS sai möödunud nädalal kirja ühe võidu ja ühe kaotuse. Esmalt jäädi kodus 1:2 alla Tampere Ilvesele, kuid seejärel alistati 2:0 PS Kemi. Hindrek Ojamaa mängis VPSi ridades mõlemas kohtumises 90 minutit, Marko Meerits jälgis kohtumisi varumeestepingilt. Marek Kaljumäe ja Maksim Lipini koduklubi Kemi jaoks oli kaotus VPS-ile nädala jooksul teiseks allajäämiseks, sest esmaspäeval tunnistati võõrsil Espoo Honka 1:2 paremust. Kaljumäe kuulus mõlemas mängus meeskonna algkoosseisu, Lipin sekkus Honka vastu mängu vahetusest, kuid VPSi vastu sai kirja täismängu.

Ats Purje ja KuPS said möödunud nädalal kirja kaks 1:1 viiki. Esmalt mängis Purje 68 minutit ning vahetati välja 0:0 seisul, kui võõral väljakul lõppes kohtumine RoPSi vastu 1:1 viigiga. Nädalavahetusel viigistati kodus Espoo Honkaga, kui Purje sekkus mängu 80. minutil vahetusest, mil mõlemad meeskonnad olid värava juba löönud. Albert Prosa TPSi 1:0 võidumängus Turu Interi vastu kaasa ei teinud, kuid 2:2 viigimängus võõrsil Mariehamni vastu pääses ta 2:1 eduseisul platsile 68. minutil. Tabelis on eestlaste klubidest parimal positsioonil KuPS, kes on neljandal kohal (46p). VPS (41p) on kuues, Lahti (37p) seitsmes. SJK hoiab 28 punktiga hetkel üheksandat positsiooni, TPS (26p) on 11. ehk eelviimasel kohal. PS Kemi jääb viimasena TPSist maha kaheksa punktiga.

Tšehhi esiliigas teenis mänguaega German Šlein, kes sekkus Jihlava Vysočina 3:0 võidumängus Vlašimi vastu vahetusest mängu 73. minutil. Mikk Reintamita mänginud Třinec oli võõrsil 1:0 parem Varnsdorfist. 16 meeskonna konkurentsis on Jihlava Vysočina kolmandal ning Třinec 14. kohal. Tšehhi kõrgliigas ei kuulunud Siim Luts Teplice koosseisu, kui tema meeskond kaotas võõral väljakul 0:2 Opavale. Üheksast voorust teenitud üheksa punktiga on Teplice 16 meeskonna seas 12. kohal.

Rumeenia kõrgliigas alistas CFR Cluj võõrsil 1:0 Ilja Antonovi tööandja Hermannstadti, kui koondise poolkaitsja sai kirja 90 minutit. Bulgaaria kõrgliigas tegi täismängu Artjom Artjunin, kui Etar viigistas 1:1 Beroega. Sergei Mošnikov kuulus Kasahstani meistrivõistlustel Kargandõ Šahtjori algkoosseisu ja mängis 53 minutit, kui tema koduklubi kaotas võõrsil 1:2 Kõzõlorda Kaisarile.