Võitlussport

MIS JUHTUB LAS VEGASES, JÄÄB LAS VEGASESSE? Vabavõitluse kauaoodatud tiitlimatš kujunes seninägematuks kaoseks (4)

Siim Kera, 7. oktoober 2018, 19:40
MOLLI! Habib Nurmagomedov (vasakul) alistas Conor McGregori, kuid tegi hiljem kõik selleks, et sportliku tulemuse asemel räägitaks muust.Foto: AP/Scanpix
„Sõnatu“ on kõige õigem sõna kirjeldamaks, mis Las Vegases toimunud UFC vabavõitluse kergekaalu tiitlimatši järel toimus. Aga ka kaos, mäss ning segapuder sobivad ideaalselt.

Neljas raund. Dagestani mees Habib Nurmagomedov (30) teeb kägistusvõtte abil iirlasele Conor McGregorile (30) tuule alla ning tundub, et ees ootavad tavapärased protseduurid, mis kulmineeruvad pidulikult tiitlivöö üleandmisega. Aga ei.

McGregoril oli Nurmagomedovile miskit öelda, mispeale viimane loopis oma hambakaitsed iirlase abiliste poole. Järgmisena hüppas (loe: lendas) ta metsiku hooga ringist välja ning asus McGregori tiimikaaslase Dillion Danisega arveid õiendama. Üle piirde üritas ronida ka McGregor, kes tõmmati ringi tagasi pärast seda, kui ta Nurmagomedovi kaaskondlasele äsas. Segaduse käigus lõi üks Nurmagomedovi seltsiline iirlast selja tagant.

Habib Nurmagomedov (all keskel) mäsus.Foto: AP/Scanpix

Samal teemal

Lõpuks suutsid turvamehed metsikule mäsule punkti panna. Nurmagomedov hakkas seejärel tiitlivööd nõudma, kuid UFC sarja boss Dana White polnud sellega nõus.

„Tean, et kui oleksime Habibile puuris vöö andnud, oleks publik hakanud tema suunas asju loopima. Ütlesin, et proovime ta siit lihtsalt minema toimetada,“ lausus White välismeediale. „Mõlemad mehed tegid varem selgeks, et rivaliteet ei lõpe pärast võitlust, kuid kohe kindlasti ei osanud ma oodata, et Habib hüppab matši järel üle aia. See on spordivõistlus. Võistlusjärgsest kakluse algatamisest saab kriminaaluurimine. See on halb UFC brändile ja halb MMA-le kui spordialale. Ma ei kujuta ette, kuidas asjaosalised saaksid siit puhtalt välja tulla.“

Kes on tõeline tšetšeen?

McGregor ja Nurmagomedov on pikalt sõnasõda pidanud, kuid eriti priske piimast ja kalast pungil must kass jooksis nende vahelt läbi aprillis, mil Nurmagomedov McGregori sõbra ja treeningpartneri Artjom Loboviga kismasse sattus. Iirlane ründas seepeale UFC meediaüritusel bussi, kus olid sees nii Nurmagomedov kui ka mitmed teised MMA-võitlejad. Masinas olnud ameeriklane Michael Chiesa kaebas McGregori kohtusse.  

Toda vahejuhtumit nimetas White UFC-ajaloo kõige jälgimaks. Võimalik, et Las Vegases sai jälkuste edetabel uue liidri.

Habib Nurmagomedov mäsus.Foto: AP/Scanpix

Umbes samal ajal nimetas McGregor Nurmagomedovi treenerist isa Abdulmanapi argpüksiks. Paistab, et pärast tiitlimatši sai Nurmagomedovil lihtsalt mõõt täis.

„See pole minu parim pool,“ sõnas moslem Nurmagomedov, keda õnnitles telefonitsi ka Venemaa president Vladimir Putin. „McGregor rääkis halvasti minu usust, minu riigist, minu isast. Ta tuli Brooklynisse, ründas bussi ja peaaegu tappis kaks inimest.  Seega, miks inimesed räägivad minu üle aia hüppamisest? Mina olen näidanud üles austust. MMA on austusväärne, mitte lobajutu (trash talk - toim) spordiala. Tahan mängu muuta. Usu ja rahvuse kohta ei tohi halba rääkida. See on minu jaoks väga oluline. Aitäh, et mind ootasite. Tean, et isa teeb mulle tuupi, kui koju jõuan. Vabandan Nevada ja Vegase ees.“

MÖLLU! Nii tähistati Habib Nurmagomedovi võitu Dagestani pealinnas Mahhatškalas.Foto: Reuters/Scanpix

Mis saab edasi, on lahtine. Algselt arreteeriti kolm Nurmagomedovi tiimi liiget, kuid kuna kordusmatši ihkav McGregor otsustas süüdistusi mitte esitada, pääsesid nad vabadusse. Üdini pettunud White sõnas, et kõik võitlejad, kes mäsus osalesid, ei saa enam kunagi UFC võistlustel kakelda. Lisaks ei olda kindlad, kas oma UFC-karjääri jooksul 27 matšist 27 võitnud Nurmagomedovile tulevikus USA viisa antakse või mitte. On võimalik, et rüseluse tõttu võetakse temalt kergkaalu tiitel üldsegi ära.

„Ma pole näinud, et keegi oleks kunagi oma elus nii suure vea teinud,“ sõnas UFC-legend Michael Bisping. „Habib võitles suurepäraselt ja tegi kõik perfektselt. See oli kättemaks. See oli kõik, mida ta pidi tegema. Ta oli terve nädala väärikas, kuid nüüd rikkus kõik ära. Ta hävitas oma maine.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee