Spordiblogi

Karl Juhkami | Ülekeenud vutikatel 

Karl Juhkami, 25. november 2018, 22:43
Märulipolitsei ohjamas River Plate'i fänne. Foto: AFP/Scanpix
Kui kõik läinuks plaanide järgi, saanuks nendel veergudel praegu lugeda Lõuna-Ameerika Meistrite liiga ehk Copa Libertadorese järelkaja, mille finaalis läksid esmakordselt vastamisi kaks Argentina giganti Boca Juniors ning River Plate. Paraku nii ei läinud. Kuid siinkohal ei tasu otsa vaadata mitte argentiinlaste kehvale planeerimisoskusele, vaid nende vutihullusele.

Võib-olla on tavalugeja jaoks üllatav, et kahe Buenos Airese meeskonna duell võiks oma suuruselt ületada Euroopas toimuvaid derbisid, sealhulgas Madridi Reali ja Barcelona vahel mängitavat El Clasicot. Briti ajaleht The Observer kirjutas 2004. aastal, et erinevad Inglismaa ja Šoti derbid on Superclasico kõrval kui lasteaialaste toksimised. 

Erinevate derbide loeteludes kroonib just argentiinlaste duell tihti esikohal. Seega võib vaid ette kujutada, mida tähendab Riveri või Boca fännide jaoks see, kui nad lähevad oma igirivaaliga vastamisi veel Copa Libertadorese finaalis.

Säärast asja polnud varem juhtunud ning Argentina president Mauricio Macri avaldas poolfinaalide aegu lootust, et ei juhtuks ka. „Ma ei taha, et Boca ja River finaalis mängiksid. Miks? See oleks hullumeelne. See tähendaks liiga suurt pinget. Kaotaja peab sellest taastuma 20 aastat,” sõnas riigipea oktoobri lõpus.

Macri soov aga ei täitunud ning nii ongi terve Buenos Aires kogu novembri hinganud jalgpallirütmis. 

Samal teemal

Finaali avatango toimus juba 11. novembril kui Boca kodustaadionil toimunud kohtumine lõppes tulise 2:2 viigiga. Pärast seda pandi vutikatlale aga kaheks nädalaks kaas peale, mis eemaldati alles möödunud nädalavahetusel. 

Copa Libertadorese eripäraks on asjaolu, et finaal peetakse (tänavu viimast korda) kaheosalisena. Tänu asjaolule, et esmakordselt turniiri ajaloos kujunes finaal Argentina ja ühtlasi Buenos Airese siseasjaks, otsustati turvakaalutlustel võõrsilfänne tribüünidele mitte lubada.

Kuna korduskohtumine jääb Boca fännidele seeläbi suletuks, käisid poolehoidjad oma lemmikule toetust näitamas reedesel avatud treeningul, kui tribüünidele kogunes täismaja ehk 50000 inimest. 

24 tundi hiljem lootsid nad televiisori vahendusel oma armastatule kaasa elada, kuid selle asemel pidid nad vaatama, kuidas River Plate'i fännid nende klubi bussi ründasid ning selle aknaid sisse loopisid. Politsei suutis kokkupõrke küll lahutada, kuid klaasikillud ning pipragaas oli teinud oma töö. Vähemalt kolm Boca mängijat viidi haiglasse, mistõttu otsustati mäng pühapäeva peale edasi lükata. 

Paraku ei tulnud ka selle plaanist midagi välja, sest kui esiti pidi Lõuna-Ameerika tänavune tšempion selguma Eesti aja järgi pühapäeva südaöösel, siis kolm tundi enne mängu avavilet teatasid sealsed vutijuhid, et Boca Junioris mängijad pole finaaliks konditsioonis ning mäng lükkub järjekordselt edasi. 

Hetkel hingavad kergendatult vist ainult staadioni turvatöötajad ning kohalik märulipolitsei, kes kõik kergema tööpäevaga pääsesid. Sest võitnuks läinud ööl River, oleks kaos lahti läinud La Boca linnaosas. Triumfeerinuks aga Boca, oleks korraldajad pidanud pead murdma küsimusega, kuidas pallurid 60 000 Riveri fänni nina alt võimalikult kiiresti minema toimetada. 

Lõpetuseks sobib hästi ühe Argentina žurnalisti tsitaat jalgpalliajakirjanik Anders Nõmmele. „Politseinikke võib mänguks isegi jätkuda, aga psühholooge ilmselt mitte.”

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee